Matonatli amputant futbolchilarimizga Prezident sovgʻalari topshirildi
Bugun Milliy Paralimpiya qoʻmitasida amputant futbolchilar oʻrtasidagi jahon chempionatida bronza medalini qoʻlga kiritgan Oʻzbekiston terma jamoasini taqdirlash marosimi boʻlib oʻtdi. Tadbirda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining maslahatchisi Odil Abduraxmanov, Sportni rivojlantirish vaziri Adham Ikramov, Milliy Paralimpiya qoʻmitasi raisi Muxtorxon Tashxodjayev, MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov, Qoʻmita raisining birinchi oʻrinbosari, OʻFA birinchi vitse-prezidenti Ravshan Irmatov, futbol boʻyicha Oʻzbekiston amutantlar terma jamoasi vakillari ishtirok etishdi.
Taqdirlash marosimi avvalida Adham Ikramov Prezidentimiz aholining turli qatlamlari, xususan, imkoniyati cheklangan vatandoshlarimizga koʻrsatayotgan gʻamxoʻrligini bu yilgi Xalqaro nogironlar kunining oʻzgacha qarshi olinayotganidan koʻrish mumkinligini taʼkidladi.
Rasmiylar terma jamoaning qoʻlga kiritgan muvaffaqiyati bilan yana bir bor qutlab, ulardan kelgusida ham ulkan gʻalabalar kutib qolishlarini bildirishdi. Shuningdek, amputant futbolchilarimizning bunday ragʻbatlantirilishi imkoniyati cheklangan boshqa hamyurtlarimizning sport bilan shugʻullanishlari uchun katta motivatsiya boʻlishini alohida taʼkidlashdi.
Shundan soʻng tadbirning eng kulminatsion nuqtasiga oʻtildi. Unda qahramon sportchilarimizga Prezident sovgʻasi – “Cobalt” mashinalari tantanali ravishda topshirildi.
Shubhasiz, bunday eʼtibordan amputant futbolchilarimizning quvonchi cheksiz. Ular davlatimiz rahbariga koʻrsatilgan ushbu gʻamxoʻrlik uchun minnatdorchilik bildirib, kelgusida ham ulkan gʻalabalarni qoʻlga kiritishga vaʼda berishdi.

Сильным духом футболистам-ампутантам вручены подарки Президента
Сегодня в Национальном Паралимпийском Комитете состоялась церемония награждения сборной Узбекистана, завоевавшей бронзовую медаль на чемпионате мира по футболу среди игроков-ампутантов. В мероприятии приняли участие советник Президента Республики Узбекистан Одил Абдурахманов, министр Развития спорта Адхам Икрамов, председатель Национального Паралимпийского комитета Мухторхон Ташходжаев, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, первый заместитель председателя Комитета, первый вице-президент АФУ Равшан Ирматов, представители сборной Узбекистана по футболу среди ампутантов.
В начале мероприятия Адхам Икрамов отметил, что Президент на постоянной основе оказывает всестороннюю поддержку различным слоям населения, в частности, нашим соотечественникам с ограниченными возможностями. Ярким примером этого может послужить сегодняшнее мероприятие, которое организовано в честь 3 декабря-Международного дня инвалидов.
Официальные лица ещё раз поздравили Национальную команду с достигнутым успехом и оказали надежду на то, что в будущем они будут занимать достойные места на мировой арене. Они также подчеркнули, что такое внимание игрокам-ампутантам будет большой мотивацией для других наших соотечественников с ограниченными возможностями заниматься спортом.
В продолжение церемонии спортсменам был торжественно вручён подарок Президента – автомобили “Кобальт”.
Несомненно, радость атлетов от такого внимания безгранична. Ведь об этом они сами не раз отмечали на мероприятии. Они поблагодарили главу нашего государства за оказанную заботу и пообещали и в дальнейшем достойно защищать честь Родины.