Jahon sportida nima gap?
- XOQ Prezidenti Tomas Bax Dakar-2026 o‘smirlar Olimpiadasiga olib borilayotgan tayyorgarlik bilan tanishish uchun Senegalga tashrif buyurdi. XOQ rahbari tashrif davomida mamlakat Prezidenti Maki Sall bilan uchrashdi.
- Dekabr oyida Rossiya Olimpiya qo‘mitasi prezidentligiga saylov bo‘lib o‘tadi. Unga tashkilotning amaldagi rahbari Stanislav Pozdnyakov nomzodi ilgari surildi.
- Sport gimnastikasining to‘sinda mashq qilish dasturi bo‘yicha Tokio-2020 Olimpiadasi chempioni xitoylik Guan Chenchen 18 yoshidayoq faoliyatini yakunladi.
- Amerikalik suzuvchi Keti Ledeki Torontoda qisqa havzada suzish bo‘yicha o‘tayotgan Jahon kubogida 1500 metrga erkin usulda suzish dasturida yangi jahon rekordini o‘rnatdi. U qayd etgan 15:08.24 daqiqa avvalgi rekorddan deyarli 10 soniyaga (15:18.01) yaxshiroq.
- Xitoyning Sinsyan shahrida stol tennisi bo‘yicha “WTT Cup Finals” turniri o‘z yakuniga yetdi. Unda xitoylik sportchilar Chutsin Van hamda Insha Sun g‘alaba qozonishdi.

- Президент МОК Томас Бах посетил столицу Сенегала, чтобы ознакомиться с подготовкой к юношеской Олимпиаде Дакар-2026. Во время визита глава МОК встретился с президентом Сенегала Маки Салл.
- В декабре месяце состоятся выборы президента Олимпийского комитета России. На него была выдвинута кандидатура действующего руководителя Организации Станислава Позднякова.
- Олимпийский чемпион Токио-2020 по спортивной гимнастике в упражнении на бревне Гуань Чэньчэнь из Китая объявила, что завершил карьеру в возрасте 18 лет.
- Американка Кэти Ледеки установила новый мировой рекорд в программе плавания вольным стилем на 1500 метров на чемпионате мира в коротком бассейне в Торонто. Стоит отметить, что результат 15:08,24 минуты почти на 10 секунд (15:18,01) лучше, чем предыдущий рекорд.
- В китайском городе Синьсянь завершился турнир по настольному теннису "WTT Cup Finals". В соревнованиях победили представители хозяев состязаний Чуцинь Ван И Инша Сун.