Oybek Kasimov Xalqaro Olimpiya qoʻmitasi Sport direktorini qabul qildi
Toshkentda oʻtayotgan dzyudo boʻyicha jahon chempionatiga bir qator martabali mehmonlar tashrif buyurgani haqida xabar bergan edik. Ular orasida Xalqaro Olimpiya qoʻmitasining Sport direktori Kit Makkonel ham boʻlib, bugun Milliy Olimpiya qoʻmitasi Bosh kotibi Oybek Kasimov ushbu mutaxassis bilan hamkorlik aloqalarini yanada yuksaltirish mavzusida suhbat oʻtkazdi.
Dastavval Oybek Kasimov janob Makkonelga Qoʻmita tarixi va uning faoliyati, oʻzbek sportining yutuqlari haqida maʼlumot berdi. Shundan soʻng tomonlar bir qator mavzularda muzokara olib borishdi.
Kit Makkonel 2014-yildan XOQ Sport direktori sifatida samarali ishlab kelmoqda. Faoliyati davomida bir qator xalqaro federatsiyalarda yuqori menejerlik salohiyatini koʻrsatgan. Faxriy mehmon suhbat davomida oʻzbek sportining soʻnggi yillardagi yutuqlarini alohida eʼtirof etib, mamlakatimizda Olimpizm va uning pok gʻoyalari targʻibotini yanada kuchaytirishda hissa qoʻshishga tayyor ekanini bildirdi. Qolaversa, Kit Makkonel poytaxtimizda oʻtayotgan dzyudo boʻyicha jahon chempionatining yuqori saviyada tashkil etilayotganini alohida taʼkidladi.
Oʻz navbatida, MOQ Bosh kotibi muhtaram Prezidentimizning yurtimizda barcha yoʻnalishlar qatori sport sohasida olib borayotgan islohotlari, Olimpiya sport turlari rivojiga qaratayotgan eʼtibori haqida maʼlumot berdi. Shuningdek, 2025-yil poytaxtimizda oʻtadigan yoshlar oʻrtasidagi Osiyo oʻyinlariga olib borilayotgan ulkan tayyorgarlik ishlari, yirik musobaqalarni qabul qilish orqali mamlakatimiz aholisi orasida sogʻlom turmush tarzi targʻibotini kuchaytirishga qaratilayotgan eʼtibor xususida ham toʻxtaldi.
Suhbat davomida tomonlar oʻzaro hamkorlik aloqalarini yangi bosqichga olib chiqish borasida kelishib olishdi. Tashrif yakunida mehmonga Oʻzbekiston MOQning esdalik sovgʻasi topshirildi.

Ойбек Касимов принял спортивного директора Международного Олимпийского комитета
Ранее мы сообщали, визит почётных гостей, прибывающих в Ташкент в рамках чемпионата мира по дзюдо, продолжается. Среди них спортивный директор Международного Олимпийского комитета Кит Макконэль, с которым сегодня Генеральный секретарь Национального Олимпийского комитета Ойбек Касимов провёл беседу на тему дальнейшего расширения сотрудничества.
Сначала Ойбек Касимов проинформировал господина Макконэль об истории и деятельности Комитета, достижениях узбекского спорта. После этого стороны провели содержательную беседу по ряду тем.
Кит Макконэль эффективно работает спортивным директором МОК с 2014 года. За свою карьеру он продемонстрировал высокий потенциал в ряде Международных федераций. В ходе беседы зарубежный специалист особо отметил достижения узбекского спорта за последние годы и выразил готовность внести свой вклад в дальнейшее укрепление пропаганды Олимпийского движения и его благородных идей в нашей стране. Кроме того, почётный гость особо отметил высокий уровень организации чемпионата мира по дзюдо, который проходит в Ташкенте.
В свою очередь, Генеральный секретарь НОК подчеркнул о проводимых в нашей стране реформах уважаемым Президентом в области спорта по всем направлениям, о внимании, которое он уделяет развитию Олимпийских видов спорта. Также Ойбек Омилович рассказал об огромной подготовительной работе к предстоящим Юношеским Азиатским играм Ташкент-2025 года, внимании, уделяемого усилению пропаганды здорового образа жизни среди населения страны путём проведения крупных соревнований.
В ходе беседы стороны договорились о выводе сотрудничества на новый уровень. В завершение мероприятия гостю был вручён памятный подарок НОК Узбекистана.