30 Sentyabr 2022 2877
Bugun O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasida dzyudo bo‘yicha 6-13 oktyabr kunlari Toshkentda bo‘lib o‘tadigan jahon chempionati oldidan matbuot anjumani bo‘lib o‘tdi. Unda ommaviy axborot vositalari xodimlari terma jamoamizning bo‘lajak musobaqada ishtirok etadigan tarkibi, sportchilarimizning jismoniy va ruhiy holati kabi mavzularda o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javob olishdi.
Tadbirda MOQ raisi o‘rinbosari, mamlakat dzyudo federatsiyasi raisi Azizjon Kamilov, O‘zbekiston dzyudo federatsiyasi bosh kotibi Ulug‘bek Kabulov, federatsiya raisi o‘rinbosari Shokir Mo‘minov, 3 karra Olimpiya o‘yinlari sovrindori Rishod Sobirov hamda terma jamoalar menejeri Eldor Qahhorov spiker sifatida ishtirok etishdi.
E’lon qilingan tarkib ko‘plab muxlis va mutaxassislar o‘rtasida muhokama bo‘lmoqda. Bu borada Azizjon Kamilov batafsil to‘xtalib o‘tdi. Unga ko‘ra, terma jamoa murabbiylar shtabi hamda shifokorlar sportchilarning holatidan kelib chiqqan holda yakuniy ro‘yxatni e’lon qilgan. Shuningdek, u dzyudochilarimiz har bir bellashuvda bor imkoniyatlarini ishga solishlarini, medallar uchun maksimal darajada harakat qilinishini qo‘shimcha qildi va bu borada terma jamoaga jalb qilingan Ilias Iliadis, Marko Shpitka kabi xorijiy mutaxassislar astoydil ish olib borayotganini bildirdi.
Xalqaro maydonda ulkan tajribaga ega Rishod Sobirov o‘z uyimizda o‘tadigan bunday musoba dzyudochilarga ruhan dalda berishini, bugungi kunda sportga har qachongidan ham katta e’tibor qaratilayotganini aytib o‘tdi. Shuningdek, anjumanda qatnashgan boshqa mutasaddilar ham musobaqaga tayyorgarlik, transport-logistika tizimi, mehmonlar uchun yaratiladigan sharoitlar, translyatsiya yo‘nalishlarida batafsil ma’lumot berishdi.
Anjuman yakunida Azizjon Kamilov davlatimizning terma jamoamiz tayyorgarligi, jahon chempionatini o‘tkazish bo‘yicha har tomonlama yordam berib kelganini alohida ta’kidlab, uni yuqori saviyada o‘tkazish uchun bor imkoniyatlar safarbar qilinishini aytib o‘tdi.

30 Сентября 2022 2924
Состав сборной Узбекистана, который будет участвовать в домашнем ЧМ по дзюдо был в центре внимания пресс-конференции
Сегодня в Национальном Олимпийском комитете Узбекистана состоялась пресс-конференция, посвящённая подготовке к чемпионату мира по дзюдо, который пройдёт с 6 по 13 октября. На мероприятии сотрудники СМИ получили ответы на интересующие их вопросы по таким темам, как состав Национальной сборной Узбекистана на предстоящие ответственные соревнования, физическое и психологическое состояние отечественных спортсменов.
На встрече в качестве спикеров выступили заместитель председателя НОК, глава Федерации дзюдо страны Азизжон Камилов, Генеральный секретарь Федерации дзюдо Узбекистана Улугбек Кабулов, заместитель председателя Федерации Шокир Муминов, 3-кратный призёр Олимпийских игр Ришод Собиров и менеджер Национальной команды Эльдор Каххоров.
Опубликованный состав отечественной сборной обсуждается многими поклонниками узбекского спорта, а также экспертами. Об этом подробно рассказал Азизжон Камилов. Тренерский штаб команды, а также врачи объявили окончательный список, исходя из состояния спортсменов. Он также добавил, что дзюдоисты нашей страны сделают всё возможное в каждом поединке, приложат максимум усилий для получения медалей, и отметил, что над этим усердно работают такие зарубежные специалисты, как Илиас Илиадис, Марко Шпитка, привлечённые в сборную.
Ришод Собиров, имеющий огромный опыт выступлений на международной арене, отметил, что такие престижные соревнования, которые проходят у нас на Родине, воодушевляют дзюдоистов, а также подчеркнул, что на сегодняшний день спорту уделяется больше внимания, чем когда-либо. Другие официальные лица, присутствовавшие на конференции, также подробно рассказали о подготовке к предстоящему важному турниру, транспортно-логистической системе, условиях, которые будут созданы для гостей и трансляции.
В завершение мероприятия Азизжон Камилов отметил, что наша страна оказывает всестороннюю помощь в подготовке Национальной команды, проведении чемпионата мира, сказал, что будут мобилизованы все возможности для проведения его на высоком уровне.