E'tiboringizga ABBYY Rossiya kompaniyasi bosh direktori bilan intervyuning to'liq versiyasini taqdim etamiz, unda mutaxassis raqamli transformasiya nima uchun xodimlar qisqarishiga olib kelmasligi haqidagi fikr bildiradi.
– Koronavirus pandemiyasi tufayli mijozlar talabi o'zgarganmi?
– Alohida xulosalarni olish uchun talab taxminan 20 foizga kamaygan, ammo masofadan turib ishlash uchun echimlarga talab sezilarli darajada oshdi – masalan, mobil texnologiyalar, turli xil veb-interfeyslar, hujjatlarni qayta ishlash va skanerlash, korporativ qidirish tizimlariga masofadan kirish.
Biz yangi dunyodamiz. Shubhasiz, XXІ asrda bu birinchi yirik epidemiya, ammo oxirgi ham emas. Bunday vaziyatda masofadan ishlashni tashkil etish va xodimlar ish samaradorligini monitoring qilish masalasi birinchi o'ringa chiqadi, deb o'ylayman. Bunday sharoitda mijozlarga o'z kompaniyalarida biznes-jarayonlar qanday kechayotgani, ularning Real oqimi nima ekanligini tushunishga imkon beradigan texnologiyalarimizga talab o'sadi.
– Bu borada kimlar yutadi?
– Raqamli shaffoflik nuqtai nazaridan ko'proq tayyor bo'lganlar g'alaba qozonadilar. Obrazli qilib aytganda, siz tasodifan zulmatda yuribsiz, sizda joylashuv xaritasi va tunda ko'rish ko'zoynaki bor bo'lsa, eshik, zinapoyalarga qoqilmaslik ehtimoli ancha yuqori.
Xuddi shu holat biznesda ham: agar bir vaqtning o'zida yoki boshqa joyda nima sodir bo'layotgani, mijozlarning fikr-mulohazalari qandayligini tasavvur qilsangiz, u holda bunday vositalar etishmasligidan qila olmayotgan kompaniyalarga qaraganda kamroq xato bilan ko'proq muvozanatli va operasion qarorlar qabul qilasiz.
Siz hozirda texnologiya va avtomatlashtirishga sarmoya kiritishingiz kerak. Ammo samarasini aniq ko'rib chiqing. Texnologiyadan foydalanmaslikka qaror qilgan har bir kishi, u endi foyda ko'ryapman deb o'ylaydi, chunki u kamroq pul sarflayapti, lekin yakuni boshqacha bo'ladi. O'rtacha talab, ehtimol, o'sishning 30% dan kamini beradi, ammo aniq raqamlarni aytishga tayyor emasman. Vaziyat karantin muddati, muzlatilgan iqtisodiyot va sanoati soniga bog'liq, insoniyatning bunday sharoitda mavjud yo'lni topish salohiyatiga ta'sir qiladi.
– Natijadan hafsalasi pir bo'lmaslik uchun qanday qilib keng ko'lamli raqamlashtirish loyihalarini bosqichma-bosqich boshlash mumkin?
– Bu ko'p jihatdan kompaniya nimaga, qaysi sohada ishlayotganiga bog'liq. Qanday bo'lmasin, birinchi navbatda, biznes jarayonlarni ko'rib chiqish va ulardan raqamli izlarni olish imkoniyatini maksimal darajada oshirishga harakat qilish kerak. Bu jarayonlar sekinlashgan joylarning qaerda hammasi yaxshiroqligini tushunish uchun zarurdir. Bunga asoslanib, reja va strategiyangizni tuzishingiz kerak.
– Bu holda byudjetni qanday taqsimlash kerak?
– Prognozga ko'ra, u yoki bu tizimning joriy etilishi ma'lum samaraga olib kelishini ko'rganingizda, hamma narsani to'g'ri hisoblashingiz mumkin. Masalan, odatiy vazifani hal qilish uchun dasturiy robotni kiritish uch kishini bo'shatish imkonini beradi. Bu shuni anglatadiki, siz bu odamlarni hozir avtomatlashtirib bo'lmaydigan boshqa murakkabroq vazifaga o'tkazish demakdir.
– Vazifasini robot bajaradigan odam ishdan bo'shatilsa nima bo'ladi? Axir raqamli transformasiya aslida odamlarni kamaytirish xavfini tug'diradi.
– Albatta shunday. Ammo kasblar, mutaxassisliklar o'zgarmoqda: ba'zilari o'lmoqda, boshqalari paydo bo'lyapti. Men ishdan bo'shashdan qo'rqmasdim, lekin qayta tayyorlash dasturlarining etishmasligidan qo'rqaman.
– Raqamli transformasiya – bu doimo odamlarga kamroq ehtiyoj sezilishi bilan bog'liqmi?
– Yo'q, ko'proq odam kerak bo'ladi. 100 yil oldin bir kunda otda necha marta tashrif buyurishingiz kerak edi va hozirda onlayn qancha pul topishingiz mumkin? Shubhasiz, u yoki bu biznes-jarayonlarning iterasiyasi soni, ularning tezlashishi, resurslarga talab tez o'sib bormoqda. Shu sababli, raqamli transformasiya jarayonida inson resurslariga talab kamayishiga ishonmayman.
– To'liq robotlardan iborat kompaniya tuzish mumkinmi va uning rahbari ham robot bo'ladimi?
– Men faqat robotlar bilan ishlaydigan tadbirkorlarni tasavvur qila olaman. Ammo robot tadbirkorning o'rnini bosa olmaydi, chunki u qat'iyatlilik, moslashuvchanlik, porloq kelajakka umid kabi butun fazilatlarga ega. Robotda bunday fazilatlar yo'q va ular deyarli paydo bo'lishi dargumon.
– Sizningcha, IT sohasi hozirda hukumat yordamiga muhtojmi?
– Menimcha, hozir bu har qachongidan ham muhimroq, chunki kompaniya daromadi kamaymoqda. Agar odamlarni ishdan bo'shatmasalar, kompaniyalar xarajatlarning kamida 80 foizidan voz kecha olmaydilar. Jamoa – bu kompaniyadagi eng qimmatli narsadir. Ushbu aktiv eng bebaho hisoblanadi va u xarajatlarda ustuvor ahamiyatga ega.
Davlat sohaga foizsiz kreditlar, soliq ta'tillari, ijtimoiy soliqlarning bekor qilinishi bilan yordam berishi mumkin. Endi sanoat uchun allaqachon ijtimoiy soliqlar kamaytirildi, ammo hukumatning ularni normal holatga qaytarishga urinishlarini ko'rdik.
Shuningdek, axborot texnologiyalari va IT-kompaniyalar mahsulotlariga davlat tomonidan talab saqlanib qolishi juda muhimdir. Axir, siz ham pul ishlashingiz kerak-ku. Talabni va davlat dasturlarini saqlash sanoatning omon qolishiga va global bozorda yanada raqobatbardosh bo'lishga yordam beradi.

Дмитрий Шушкин: «В технологии надо вкладывать сейчас. Но чётко считать эффект»
Представляем вашему вниманию полную версию интервью с гендиректором ABBYY Россия, в котором специалист поделился своим видением о том, почему цифровая трансформация вовсе не ведет к сокращению сотрудников.
– Изменились ли запросы ваших клиентов из-за пандемии коронавируса?
– Запросов на отдельные решения стало меньше примерно на 20%, но существенно вырос спрос на решения для удаленной работы – например, мобильные технологии, различные веб-интерфейсы, обработку и сканирование документов, удаленный доступ к системам корпоративного поиска.
Мы с вами оказались в новом мире. Очевидно, что в XXI в. это первая эпидемия подобного масштаба, но не последняя. В этой ситуации, я думаю, вопросы налаживания удаленной работы и контроля эффективности сотрудников будут выходить на первый план. В таких условиях спрос на наши технологии, которые позволяют клиентам понимать, как в их компаниях идут бизнес-процессы, каково их реальное течение, будут только расти.
– И кто из них выиграет?
– Выиграют те, кто подошел [к сегодняшней ситуации] более готовым с точки зрения цифровой прозрачности. Образно говоря, когда вы в потемках ходите наугад и пытаетесь нащупать, где дверь, лестница, шанс оступиться сильно выше, чем, когда у вас есть карта местности и очки ночного видения.
Точно так же в бизнесе: если вы представляете, что происходит в той или иной точке, какая обратная связь от клиентов, то вы будете принимать куда более взвешенные и оперативные решения с меньшим количеством ошибок, чем компания, которая не может этого сделать из-за отсутствия таких инструментов.
В технологии и автоматизацию надо вкладывать прямо сейчас. Но четко считать эффект. Тот, кто решит технологии не применять, будет думать, что он сейчас в выигрыше, потому что меньше потратил, но в конечном счете будет иначе. В среднем спрос, наверное, будет давать меньше 30% прироста, но точные цифры я назвать не готов. На ситуацию будут влиять сроки карантина, количество замороженных экономик и отраслей, способность человечества найти путь к существованию в этих условиях.
– Вы можете пошагово сформулировать, с чего правильно начинать масштабные проекты по цифровизации, чтобы не разочароваться в результатах?
– Это очень сильно зависит от того, чем занимается компания, в какой отрасли работает. В любом случае в первую очередь нужно посмотреть, как выглядят бизнес-процессы, и постараться максимально наладить получение от них цифровых следов. Это нужно для того, чтобы понять, в каких местах все уже более-менее хорошо, а где процессы тормозятся. Исходя из этого и нужно строить свои планы и стратегию.
– Как при этом правильно распределить бюджет?
– Когда вы увидите, что внедрение той или иной системы, по прогнозу, приводит к определенным эффектам, вы сможете все правильно рассчитать. Например, внедрение программного робота на решение рутинной задачи позволяет вам высвободить трех человек. Значит, вы можете перекинуть этих людей на другую, более сложную задачу, которую сейчас не получается автоматизировать.
– А что если человек, чьи задачи возьмет на себя робот, будет уволен? За цифровой трансформацией ведь стоят риски сокращения людей.
– Стоят, безусловно. Но профессии, специальности модифицируются: одни отмирают, появляются другие. Я бы боялся не увольнений, а отсутствия программ переквалификации.
– Цифровая трансформация – это всегда про то, что людей будет нужно меньше?
– Нет, людей будет нужно больше. Сколько визитов вы могли нанести на лошади в день 100 лет назад – и сколько вы можете нанести сейчас онлайн? Очевидно, что от количества итераций тех или иных бизнес-процессов, их ускорения спрос на ресурсы сильно растет. Поэтому я не верю в сокращение спроса на людские ресурсы в процессе цифровой трансформации.
– Можно ли создать такую компанию, которая полностью будет состоять из роботов и ее генеральный директор тоже будет робот?
– Я могу себе представить предпринимателей, на которых работают только роботы. Но самого предпринимателя робот заменить не может, ведь это человек, который обладает целым набором качеств: решительностью, гибкостью, надеждой на светлое будущее. У робота таких качеств нет, и вряд ли они когда-нибудь появятся.
– Как вы думаете, нужна ли сейчас IT-отрасли господдержка?
– Я думаю, что она сейчас важна, как никогда, по той причине, что выручки компаний сокращаются. Компании не смогут отказаться как минимум от 80% затрат, если не будут увольнять людей. Команда – это самое ценное, что есть у компаний. Этот актив получается самым дорогим, и он играет превалирующее значение в расходах.
Государство может помочь отрасли беспроцентными кредитами, налоговыми каникулами, отменой социальных налогов. Сейчас для отрасли социальные налоги и так сокращены, но мы уже не раз видели попытки государства вернуть их к обычному состоянию.
Еще очень важно, чтобы сохранился спрос на информационные технологии и продукцию IT-компаний, в том числе со стороны государства. Ведь нужно же еще и деньги зарабатывать. Сохранение спроса и госпрограмм поможет отрасли выжить и стать еще более конкурентоспособной на мировом рынке.