13 Sentyabr 2022 3770
Yurtimizda ilk bor o‘tadigan dzyudo bo‘yicha jahon chempionatiga bag‘ishlangan matbuot anjumani o‘tkazildi
Xabaringiz bor, 6-13 oktyabr kunlari poytaxtimiz birinchi marta dzyudo bo‘yicha kattalar o‘rtasidagi jahon chempionatiga mezbonlik qiladi. Ayni paytda ushbu musobaqaga katta tayyorgarlik ishlari olib borilmoqda. Bugun Milliy Olimpiya qo‘mitasida dunyo birinchiligiga ko‘rilayotgan hozirlik, Xalqaro dzyudo federatsiyasi talabidan kelib chiqqan holda unda OAV xodimlarining faoliyatini muvofiqlashtirish mavzusida matbuot anjumani bo‘lib o‘tdi. Unda MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov, O‘zbekiston dzyudo federatsiyasi Bosh kotibi Ulug‘bek Kabulov, Xalqaro dzyudo federatsiyasida faoliyat olib borayotgan hamyurtimiz Abdullo Murodov, O‘zbekiston dzyudo federatsiyasi terma jamoalar menejeri Eldor Qahhorov spiker sifatida qatnashishdi.
Anjumanni Oybek Kasimov ochib berdi va Sportni rivojlantirish vazirligi, O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi va O‘zbekiston dzyudo federatsiyasi tomonidan hukumatimizning qo‘llab-quvvatlashi bilan musobaqaga olib borilayotgan tayyorgarlik jarayoni haqida gapirib o‘tdi. Shundan so‘ng boshqa mutaxassislar ham o‘z yo‘nalishlari bo‘yicha savollarga javob berishdi.
Xususan, Ulug‘bek Kabulov 2019 yil Gran-pri, 2021 yil “Katta dubulg‘a” turkumidagi musobaqalarni qabul qilganimizda to‘plangan ulkan tajriba asosida xalqaro federatsiya bilan ish olib borilayotgani, bunday yirik sport bayramidan Respublikamizning barcha hududlaridagi yosh sport ishqibozlarining bahramand bo‘lishlari va bevosita bahslarni tomosha qilishlari uchun ularga maxsus sektorlar ajratilishi haqida aytib o‘tdi. Shuningdek, 140 ga yaqin mamlakatdan kelishi kutilayotgan mehmonlarga barcha qulayliklarni yaratish orqali mamlakatimizning mehmondo‘stligi, turizm, transport-logistika va boshqa sohalardagi salohiyatini ko‘rsatish uchun ayni fursat ekanini ta’kidladi.
Abdullo Murodovga ko‘ra, hozirning o‘zida Toshkentdagi jahon chempionatini yoritish uchun 70 ta xorijiy OAVdan talabnoma tushgan. Bu esa musobaqaga bo‘lgan qiziqishning qanchalik kattaligidan dalolat bermoqda. Mutaxassis mahalliy OAV xodimlariga chempionatni yoritish uchun xalqaro tashkilot tizimidan qanday ro‘yxatdan o‘tish lozimligi, bu borada IJF tomonidan tasdiqlangan yo‘riqnoma haqida gapirib o‘tdi.
Ayni paytga kelib, 72 mamlakat Toshkentda o‘tadigan jahon chempionatida ishtirok etish uchun talabnoma topshirgan. Eldor Qahhorov erkaklar va ayollar jamoalarimizning xorij yig‘ini yakunlangach dzyudochilarimizning holatiga qarab musobaqada kurashadigan to‘liq tarkib rasman e’lon qilinishini bildirdi.
Anjuman davomida OAV xodimlariga g‘olib va sovrindorlarga topshiriladigan esdalik sovg‘alari, medallar dizayni, “Humo arena” atrofida mehmonlar uchun o‘zbek milliy hunarmandchiligiga oid ko‘rgazmalar tashkil etilishi, ochilish marosimiga oid atroflicha ma’lumot berildi.

13 Сентября 2022 3824
Как известно, с 6 по 13 октября в нашей столице состоится чемпионат мира по дзюдо среди взрослых. К этим престижным стартам года, которые впервые пройдут в Узбекистане, ведётся колоссальная подготовительная работа. Сегодня в Национальном Олимпийском комитете состоялась пресс-конференция, посвящённая организационным моментам первенства планеты, координации деятельности в нём сотрудников СМИ по требованию Международной федерации дзюдо (IJF). На встрече в качестве спикеров выступили Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, Генеральный секретарь Федерации дзюдо Узбекистана Улугбек Кабулов, представитель IJF Абдулло Муродов, менеджер отечественных сборных по дзюдо Эльдор Каххоров.
Конференцию открыл Ойбек Касимов и рассказал о процессе подготовки к важным соревнованиям, проводимых при поддержке Правительства со стороны Министерства развития спорта, Национального Олимпийского комитета и Федерации дзюдо Узбекистана. Затем и другие эксперты подробнее остановились на вопросах своей сферы деятельности.
В частности, Улугбек Кабулов отметил, что на основе огромного опыта, накопленного при организации в Ташкенте Гран-при-2019, турнира серии "Большого шлема" 2021 года, ведётся слаженная работа с Международной федерацией, для того чтобы юные любители спорта со всех регионов республики также могли насладиться этим грандиозным спортивным праздником и непосредственно посмотреть соревнования, им будут выделены специальные сектора. Он также отметил, что это прекрасная возможность продемонстрировать потенциал нашей страны в сфере гостеприимства, туризма, транспортно-логистической и других сферах, создав все необходимые удобства для гостей, которые прибудут из около 140 стран.
По словам Абдуллы Мурадова, к этому моменту для освещения чемпионата мира в Ташкенте поступило 70 заявок от иностранных СМИ. А это в свою очередь, говорит о том, что насколько велик интерес к предстоящим стартам. Специалист рассказал сотрудникам местных СМИ о том, как зарегистрироваться в системе Международной организации для освещения чемпионата, а также о инструкции, утверждённой IJF в этом отношении.
На данный момент заявки на участие в Ташкент-2022 подали 72 страны. Эльдор Каххоров сообщил, что по окончании международных УТС мужской и женской команд будет официально объявлен полный состав сборной Узбекистана, который будет защищать честь Родины на домашнем ЧМ.
В ходе конференции сотрудникам СМИ была представлена подробная информация о памятных подарках победителям и призёрам, дизайне медалей, организации выставок узбекского Национального ремесла для гостей вокруг “Humo arena”, а также о церемонии открытия.