11 Sentyabr 2022 3951
Zamonaviy Olimpiya o‘yinlarining asoschisi baron Per de Kubertenga tegishli ushbu iqtibos hozir ham aktualligini yo‘qotmagan. Shu kunlarda Toshkentdagi so‘lim “Milliy bog‘” sayilgohi sport ixlosmandlari bilan gavjum bo‘ldi. Unda mahalliy va xorijiy yulduzlar tinchlik va do‘stlik qadriyatlarini targ‘ib qilgan “Shanxay hamkorlik tashkilotining sport elchilari” loyihasi doirasidagi ommaviy fleshmobda ishtirok etishdi. Tadbir sportga endigina qadam tashlayotgan minglab yoshlarimiz uchun unutilmas xotiralar bilan yodda qoladigan bo‘ldi.
Zero, “Milliy bog‘” sayilgohida yoshlar jahon va Olimpiada chempioni bo‘lgan yulduzlar bilan suhbatlashish, ular ishtirokidagi mahorat saboqlarida qatnashishdek imkoniyatni ega bo‘lishdi.
Shubhasiz, bunday loyiha mintaqadagi do‘stlik va tinchlik rishtalarini yanada mustahkamlash yo‘lida muhim platforma bo‘ldi. Buni tadbirda ishtirok etgan rasmiylar, xususan, Sportni rivojlantirish vaziri Adham Ikramov ochilish marosimida alohida ta’kidlab o‘tdi. Unda, shuningdek, Osiyo Olimpiya kengashi vitse-prezidenti Otabek Umarov, Sportni rivojlantirish vazirligi va MOQ rahbariyati, mamlakatimizdagi bir qator diplomatik korpus vakillari ishtirok etishdi.
Bir so‘z bilan aytganda, sayilgoh taekvondo, dzyudo, boks, sport kurashlari, sambo, kurash, og‘ir atletika, qilichbozlik, badminton, stol tennisi, tekbol, eshkak eshish, basketbol, tosh ko‘tarish kabi sport turlarida o‘zini sinab ko‘rmoqchi bo‘lgan yoshlar uchun ochiq maydon bo‘ldi. Shubhasiz, bu kabi tadbirlar Prezidentimiz ilgari surayotgan mamlakatimizda sog‘lom turmush tarzi targ‘ibotini yanada kuchaytirish yo‘lida katta ahamiyat kasb etadi.
Loyiha 15-16 sentyabr kunlari Samarqandda o‘tadigan ShHTga a’zo davlatlar rahbarlarining sammiti oldidan birinchi bor yo‘lga qo‘yildi. Asosiysi, uni barcha iliq qarshi oldi va qisqa fursat ichida ijobiy samarasini ko‘rsatdi.

11 Сентября 2022 3999
Обновлённый столичный "Национальный парк" встретил послов спорта Шанхайской организации сотрудничества
Столичный "Национальный парк" был полон поклонниками спорта. Любители и сторонники здорового образа жизни собрались, чтобы стать частью грандиозного и праздничного мероприятия. Звёзды узбекского и мирового спорта приняли участие в мастер-классах и массовом флешмобе, организованном в рамках проекта “Спортивные посланники Шанхайской организации сотрудничества”. Несомненно, данное событие впечатлило каждого своими незабываемыми и завораживающими выступлениями ярких звёзд спорта мирового уровня.
В мероприятии приняли непосредственное участие десятки именитых атлетов Узбекистана и других стран. У всех, кто присутствовал в нём была возможность пообщаться со звёздами мирового спорта.
Безусловно, данный проект стал важной платформой для дальнейшего укрепления дружественных отношений между странами региона посредством спорта. Об этом особо подчеркнул министр Развития спорта Адхам Икрамов в своей вступительной речи. В мероприятии также приняли участие вице-президент Олимпийского совета Азии Отабек Умаров, руководство Министерства развития спорта и НОК, ряд представителей дипломатического корпуса нашей страны.
Одним словом, столичный парк превратился в открытую площадку для желающих попробовать себя в различных видах спорта.
Впервые запущенный проект "Спортивные посланники Шанхайской организации сотрудничества" состоялся в преддверии Саммита глав государств-членов ШОС, который пройдёт 15-16 сентября в Самарканде.