O‘zbek sportining fidoyilari davlat mukofotlari bilan taqdirlanishdi
O‘zbekiston Respublikasi Mustaqilligining 31 yilligi arafasida bir guruh yurtdoshlarimiz Vatanimiz mustaqilligini mustahkamlash, Yangi O‘zbekistonni barpo etish yo‘lida sport sohasida amalga oshirilayotgan islohotlarga qo‘shgan munosib hissasi, yoshlarimizni yurtimizga cheksiz muhabbat va sadoqat, umuminsoniy qadriyatlarga hurmat ruhida tarbiyalash yo‘lidagi samarali xizmatlari hamda jamoat ishlaridagi faol ishtiroki uchun davlat mukofotlari bilan taqdirlanishdi. Ular orasida futbol bo‘yicha O‘zbekiston Olimpiya terma jamoasi va “Olimpik” klubi bosh murabbiyi, yaqin o‘tmishimizning yorqin futbolchisi Timur Kapadze «O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan sport ustozi» faxriy unvoniga sazovor bo‘ldi. Qayd etish joiz, bu yil T.Kapadze qo‘l ostidagi jamoamiz mamlakatimizda o‘tgan futbol bo‘yicha U-23 Osiyo chempionatida kumush medallarga sazovor bo‘ldi. Yosh yigitlardan tashkil topgan “Olimpik” klubi esa “Coca Cola” superligasida mavsumni ko‘tarinki ruhda o‘tkazib kelmoqda.
Shuningdek, Konya-2021 Islom birdamligi o‘yinlarida 3 ta oltin medalga sazovor bo‘lgan velosportchimiz Olga Zabelinskaya «O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan sportchi» faxriy unvoni bilan taqdirlandi. Davlat mukofotlariga sazovor bo‘lgan sport sohasi vakillarining to‘liq ro‘yxati:
«O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan sport ustozi» faxriy unvoni bilan
Kapadze Timur Taxirovich - Futbol bo‘yicha O‘zbekiston olimpiya terma jamoasi va «Olimpik» futbol klubi bosh murabbiysi
Muminov Vladimir Murzanovich - «Olmaliq kon-metallurgiya kombinati» aksiyadorlik jamiyati xodimlari kasaba uyushmasi Kengashining jismoniy tarbiya va sport bo‘limi murabbiysi
«O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan sportchi» faxriy unvoni bilan
Zabelinskaya Olga Sergeyevna - Sportning qishki va murakkab texnik turlari bo‘yicha Respublika oliy sport mahorati maktabining velosport bo‘limi sportchisi
“Do‘stlik” ordeni bilan
Katayeva Vera Sergeyevna - Qarshi shahar bolalar-o‘smirlar sport maktabining badiiy gimnastika bo‘yicha murabbiysi, Qashqadaryo viloyati
Fayzullayeva Elmira Tulkunovna - Suv sporti turlari bo‘yicha Respublika oliy sport mahorati maktabining sinxron suzish bo‘limi murabbiysi
Xayretdinova Farida Faritovna - Andijon olimpiya va paralimpiya zaxiralari kollejining voleybol bo‘yicha murabbiysi, Andijon viloyati
Zaynidinov Sirojiddin Savranbekovich - Xalqaro shaxmat akademiyasi murabbiysi
II darajali «Sog‘lom avlod uchun» ordeni bilan
Umbarov Salim Shukurovich - Farg‘ona viloyati sportning yakkakurash turlariga ixtisoslashtirilgan bolalar-o‘smirlar sport maktabining kamondan o‘q otish bo‘yicha murabbiysi
Cheprunova Lyubov Nikolayevna - Respublika oliy o‘smirlar sport mahorati maktabining yengil atletika bo‘yicha murabbiysi
Shakirov Roman Ildarovich - Sport yakkakurashlari bo‘yicha Respublika oliy sport mahorati maktabining sambo bo‘limi katta murabbiysi
Yusupov Norkuli Tursunovich - O‘zbekiston bel olish va uchkurash assotsiatsiyasi raisi
Tog‘oyev Maxmud Abdulloyevich - Navoiy olimpiya va paralimpiya zaxiralari kollejining og‘ir atletika bo‘yicha murabbiysi.
O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi davlat mukofotiga sazovor bo‘lgan barcha hamyurtlarimizni, xususan, sport sohasi vakillarini samimiy tabriklab, ularning kelgusi faoliyatlarida ham ulkan yutuqlar tilab qoladi.

30 Августа 2022 3092
За достойный вклад в осуществляемые реформы в сфере спорта, направленные на укрепление Независимости нашей Родины, построение Нового Узбекистана, плодотворные заслуги в воспитании молодёжи в духе патриотизма и безграничной преданности Родине, уважения к общечеловеческим ценностям и активное участие в общественных делах группа ответственных лиц была награждена государственными наградами. Среди них имеется главный тренер Олимпийской сборной Узбекистана по футболу и клуба “Олимпик”, яркий игрок недавнего прошлого Тимур Кападзе, удостоенный почётного звания «Заслуженный тренер Республики Узбекистан». Стоит отметить, что в этом году команда, созданная при НОК, под его руководством завоевала серебряную медаль на чемпионате Азии по футболу U-23, организованный в нашей стране. А клуб “Олимпик”, составленный из молодых ребят, с большим энтузиазмом проводит сезон в Суперлиге “Coca-Cola” Узбекистана.
Кроме того, на Играх Исламской солидарности Конья-2021 отечественная велогонщица Ольга Забелинская, завоевавшая 3 золотые медали, удостоена почётного звания «Заслуженная спортсменка Республики Узбекистан».
Полный список представителей спортивной сферы, удостоенных государственных наград:
«Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган спорт устози»
Кападзе Тимур Тахирович (главный тренер Олимпийской сборной команды Узбекистана по футболу и футбольного клуба «Олимпик»),
Муминов Владимир Мурзанович (тренер отдела физической культуры и спорта Совета профсоюза работников акционерного общества «Алмалыкский горно-металлургический комбинат»);
«Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган спортчи»
Забелинская Ольга Сергеевна (спортсменка отделения велоспорта Республиканской школы высшего спортивного мастерства по зимним и сложно-техническим видам спорта);
Орденом «Дўстлик»
Катаева Вера Сергеевна (тренер по художественной гимнастике детско-юношеской спортивной школы города Карши, Кашкадарьинская область),
Зайнидинов Сирожиддин Савранбекович (тренера Международной шахматной академии),
Файзуллаева Элмира Тулкуновна (тренер отдела синхронного плавания Республиканской высшей школы высшего спортивного мастерства по водным видам спорта),
Хайретдинова Фарида Фаритовна (тренер по волейболу Андижанского колледжа олимпийского и паралимпийского резерва, Андижанская область);
Орденом «Соғлом авлод учун» II степени
Умбаров Салим Шукурович (тренер по стрельбе из лука специализированной детско-юношеской спортивной школы по спортивным видам единоборств Ферганской области),
Чепрунова Любовь Николаевна (тренер по лёгкой атлетике Республиканской юношеской школы высшего спортивного мастерства),
Шакиров Роман Илдарович (старший тренер отделения самбо Республиканской школы высшего спортивного мастерства по спортивным видам единоборств),
Юсупов Норкули Турсунович (председатель Ассоциации бел олиш и учкураша Узбекистана);
Медалью «Шуҳрат»
Тогоев Махмуд Абдуллоевич (тренер по тяжёлой атлетике Навоийского колледжа олимпийского и паралимпийского резерва, Навоийская область).
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана искренне поздравляет всех наших соотечественников, удостоенных Государственной награды, в частности, представителей спортивной сферы, и желает им больших успехов в дальнейшей деятельности.