Toshkentda kamondan otish boʻyicha “Alpomish va Barchinoy” II xalqaro musobaqasi boshlandi
Maʼlum qilganimizdek, poytaxtimizdagi Respublika Olimpiya va Paralimpiya sport turlariga tayyorlash markazida kamondan otish boʻyicha “Alpomish va Barchinoy” nomli xalqaro musobaqa start oldi. Bugun ikkinchi bor tashkil etilayotgan mazkur turnirning tantanali ochilish marosimi boʻlib oʻtdi.
Tadbirda Sportni rivojlantirish vazirining oʻrinbosari Shahrullo Mahmudov, MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov, Oʻzbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi va Oʻzbekiston kamondan otish federatsiyasi mutasaddilari ishtirok etishdi.
Musobaqada soʻz olgan rasmiylar davlatimizning eʼtibori bilan ushbu sport turida ham terma jamoamiz vakillari tobora yuqori natijalarni qayd etib kelayotganlari, uning Respublikamiz boʻylab ommalashuvi ortib borayotganiga alohida toʻxtalishdi. Bu yilgi bahslarda hamyurtlarimizdan tashqari Qozogʻiston, Tojikiston, BAA, Qirgʻiziston kabi davlatlardan 100 nafarga yaqin sportchi gʻoliblik uchun bellashmoqda.
Bugundan musobaqaning 5 ta dasturda saralash bosqichi boshlandi. 26-avgust kuni barcha yoʻnalishlarda gʻolib va sovrindorlar aniqlab olinadi.

23 Августа 2022 4276
Как мы сообщали ранее, в столичном Республиканском центре подготовки по Олимпийским и Паралимпийским видам спорта стартовали международные соревнования по стрельбе из лука “Алпомыш и Барчиной”. Сегодня состоялась торжественная церемония открытия турнира, который проводится во второй раз по счёту.
В мероприятии приняли участие заместитель министра Развития спорта Шахрилло Махмудов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, представители Национальной гвардии Республики Узбекистан и Федерации стрельбы из лука страны.
Выступившие на празднике спорта официальные лица отметили, что высокие достижения в этом виде спорта, а также расширение географии популярности данной дисциплины, это всё благодаря пристальному вниманию со стороны государства для развития и популяризации стрельбы из лука среди населения. В этом году помимо наших соотечественников за победу борются около 100 спортсменов из Казахстана, Таджикистана, ОАЭ, Кыргызстана.
С сегодняшнего дня начался отборочный этап состязаний. 26 августа будут определены победители и призёры во всех направлениях.