Yangi O‘zbekistonning muzaffar sportchilari tantanali kutib olindi
Bugun Turkiyaning Konya shahrida o‘tkazilgan V Islom birdamligi o‘yinlarida ishtirok etgan O‘zbekiston sport delegatsiyasi poytaxtimizda tantanali kutib olindi. Islom Karimov nomidagi Toshkent xalqaro aeroportining 3-terminalida o‘tgan tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri Abdulla Aripov, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisi Abdujabbor Abduvohidov, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti matbuot kotibi Sherzod Asadov, Sportni rivojlantirish vaziri Adham Ikramov, Toshkent shahar hokimi Jahongir Ortiqxo‘jayev, o‘zbek sportining katta oilasi, atletlarimizning yaqinlari ishtirok etishdi.
Tadbirda avvalida Sherzod Asadov Prezident Shavkat Mirziyoyevning muzaffar sportchilarimizga yo‘llagan tabrigini, shuningdek, "Konya shahrida (Turkiya) bo‘lib o‘tgan V Islom birdamligi o‘yinlarida g‘olib va sovrindor bo‘lgan sportchilar hamda ularning trenerlarini bir martalik pul mukofotlari bilan rag‘batlantirish to‘g‘risida"gi Prezident qarorini o‘qib eshittirdi. Shundan so‘ng Abdulla Aripov so‘z olib, O‘zbekiston delegatsiyasining ortda qolgan musobaqada erishgan muvaffaqiyati bilan qutladi va o‘zbek sporti Parij-2024 yozgi Olimpiya o‘yinlariga tayyorgarlik borasida to‘g‘ri yo‘ldan ketayotganini alohida ta’kidladi.
O‘z navbatida, sportchilarimizdan dzyudo bo‘yicha musobaqa g‘olibi Muzaffar To‘raboyev hamda yengil atletika bahslarida chempion bo‘lgan Sharifa Davronova, trenerlar nomidan og‘ir atletika bo‘yicha O‘zbekiston terma jamoasi bosh murabbiyi Bahrom Mendiboyev so‘zga chiqib, ushbu g‘alabalar zamirida muhtaram yurtboshimiz va davlatimizning sportga qaratayotgan e’tibori turgani haqida to‘xtalib, kelgusida ham bildirilgan ishonchni oqlagan holda xalqaro maydonda vatanimiz sharafini munosib himoya qilishga va’da berishdi.
O‘zbekiston xalq shoiri Mahmud Toir, shuningdek, o‘zbek estradasining taniqli vakillari o‘z ijodlari bilan tadbirga ko‘tarinki kayfiyat ulashishdi. Shuning bilan delegatsiyamiz vakillari ajratilgan maxsus avtobuslarga o‘tirib, poytaxtimizning markaziy ko‘chalari bo‘ylab Milliy Olimpiya qo‘mitasiga yo‘l oldi. Sayrda hamshaharlarimiz ham sportchilarimizni qutlab turishdi.
Milliy Olimpiya qo‘mitasida o‘tgan tadbirning ikkinchi qismida rasmiylar delegatsiyamizning erishgan g‘alabasini yana bir karra madh etishdi va sportchilarimiz muvaffaqiyati sharafiga mushakbozlik tashkil etildi.
Eslatib o‘tamiz, Konya-2021 V Islom birdamligi o‘yinlarida 56 ta davlatdan 4200 nafar sportchi ishtirok etib, unda delegatsiyamiz 51 ta oltin, 42 ta kumush va 65 ta bronza, jami 158 ta medal bilan umumjamoa hisobida mezbonlardan so‘ng ikkinchi o‘rinni egalladi va kompleks musobaqalarda o‘z tarixidagi eng yaxshi natijasini qayd etdi.

20 Августа 2022 4993
Сегодня в столице состоялась торжественная встреча спортивной делегации Узбекистана, принявшей участие в V Играх Исламской солидарности в турецком городе Конья. В мероприятии, прошедшем в Ташкентском Международном аэропорту имени Ислама Каримова, приняли участие Премьер-министр Республики Узбекистан Абдулла Арипов, советник Президента Республики Узбекистан Абдужаббор Абдувохидов, пресс-секретарь Президента Республики Узбекистан Шерзод Асадов, министр Развития спорта Адхам Икрамов, хоким города Ташкента Джахонгир Артыкходжаев, большая спортивная общественность, близкие и родные атлетов.
В начале мероприятия Шерзод Асадов зачитал приветствие Президента Шавката Мирзиеева, направленное отечественным спортсменам, а также Постановление главы государства "О поощрении единовременными денежными вознаграждениями спортсменов, ставших победителями и призёрами V Игр Исламской солидарности, прошедших в городе Конья (Турция), а также их тренеров". Затем Абдулла Арипов выступил с речью, поздравил делегацию с успехом, достигнутым на соревнованиях, и особо отметил, что узбекский спорт находится на правильном пути в подготовке к Летним Олимпийским играм Париж-2024.
В свою очередь, от имени наших спортсменов выступили победитель соревнований по дзюдо Музаффар Турабоев и чемпионка по лёгкой атлетике Шарифа Давронова, от имени наставников-главный тренер сборной Узбекистана по тяжёлой атлетике Бахром Мендибоев. Они в свою очередь, остановились на том, что за этими победами стоит то высокое внимание, которое уделяется уважаемым Президентом и государством спорту. Выступившие на мероприятии пообещали достойно защищать честь Родины на международной арене, и в дальнейшем оправдывая оказанное им доверие.
Народный поэт Узбекистана Махмуд Тоир, а также известные представители узбекской эстрады подарили всем участникам и гостям торжественного мероприятия хорошее настроение. Затем представители делегации Узбекистана сели в выделенные специальные автобусы и отправились по центральным улицам нашей столицы в Национальный Олимпийский комитет. Наших успешных соотечественников приветствовали все, кто вышли встречать и поздравлять по всем улицам, которые проезжали атлеты. Все, безусловно, были в огромном восторге и гордости за спортсменов, проявившие настоящий фурор на турецкой арене.
Во второй части мероприятия, прошедшего в Национальном Олимпийском комитете, официальные лица ещё раз отметили и поздравили, достигнутой победой делегацией, и в честь успехов спортсменов был организован салют.
Напомним, что на Играх Исламской солидарности Конья-2021 приняли участие 4200 спортсменов из 56 стран, и наша делегация с 158 медалями (51 золотая, 42 серебряные и 65 бронзовых) заняла второе место в общекомандном зачёте, пропустив вперёд представителей хозяев состязаний и показала свой лучший результат в истории комплексных соревнований.