O‘zbekiston delegatsiyasi Islom birdamligi o‘yinlariga tantanali kuzatildi
Bugun erta tongda o‘zbek sportining fidoyilari, ko‘plab mutasaddilar Milliy Olimpiya qo‘mitasi binosida Konya-2021 V Islom birdamligi o‘yinlarida ishtirok etadigan O‘zbekiston delegatsiyasini kuzatish uchun jam bo‘lishdi.
Marosimda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisi Abdujabbor Abduvohidov, Sportni rivojlantirish vazirligi va MOQ rahbariyati, hukumatimiz vakillari, ishtirok etishdi. Tadbirda so‘z olgan Abdujabbor Abduvohidov, Sportni rivojlantirish vaziri Adham Ikramov, Madaniyat vaziri, O‘zbekiston Respublikasi xalq artisti Ozodbek Nazarbekov sportchilarimizga bo‘lajak musobaqada omad va zafarlar tilab qolishdi. Sportchilarimiz nomidan qilichbozlik bo‘yicha yoshlar o‘rtasidagi jahon chempionati sovrindori Zaynab Dayibekova hamda para stol tennisi bo‘yicha terma jamoamiz a’zosi Rasul Atamuradov so‘zga chiqib, musobaqada vatanimiz sha’nini munosib himoya qilishga, xalqimiz va Prezidentimizning ishonchini oqlagan holda yurtimizga oltin medallar bilan qaytib kelishga va’da berishdi.
Tadbir yakunida Abdujabbor Abduvohidov O‘zbekiston Respublikasi davlat bayrog‘ini delegatsiyamiz a’zolariga tantanali ravishda topshirildi. Shundan so‘ng jamoamiz ajratilgan maxsus avtobuslarda Islom Karimov nomidagi Toshkent xalqaro aeroportiga qarab yo‘l oldi. Delegatsiyamiz Konya shahriga davlatimiz tomonidan ajratilgan maxsus charter reys orqali jo‘nab ketadi.
Eslatib o‘tamiz, musobaqaning tantanali ochilish marosimi 9 avgust kuni bo‘lib o‘tsa, 18 avgustda bahslarga yakun yasaladi. 55 mamlakat ishtirok etayotgan bu galgi Islom birdamligi o‘yinlarida O‘zbekiston delegatsiyasi 265 nafar sportchi bilan yo‘l olmoqda. Bo‘lajak bahslarda muzaffar atletlarimizga yurtimizga yorug‘ yuz bilan qaytishlarini tilab qolamiz!

Состоялись торжественные проводы делегации Узбекистана для участия в Играх Исламской солидарности
Сегодня рано утром сторонники здорового образа жизни, официальные лица собрались в здании Национального Олимпийского комитета, чтобы принять участие в проводах делегации Узбекистана, которая примет участие в Играх Исламской солидарности Конья-2021.
В церемонии приняли участие советник Президента Республики Узбекистан Абдужаббор Абдувохидов, руководство Министерства развития спорта и НОК, представители Правительства. Выступившие на мероприятии Абдужаббор Абдувохидов, министр Развития спорта Адхам Икрамов, министр Культуры, Народный артист Республики Узбекистан Озодбек Назарбеков пожелали спортсменам удачи и побед в предстоящих важных соревнованиях. От имени атлетов выступили призёр молодёжного чемпионата мира по фехтованию Зайнаб Дайибекова и член сборной по пара-настольному теннису Расул Атамурадов, которые пообещали достойно защитить честь Родины на комплексных стартах и, оправдав доверие узбекского народа и Президента, вернуться в страну с золотыми медалями.
В завершение мероприятия Абдужаббор Абдувохидов торжественно вручил членам делегации государственный флаг Республики Узбекистан. После этого команда на выделенных специальных автобусах отправилась в Ташкентский международный аэропорт имени Ислама Каримова. Делегация Узбекистана направилась в Конью специальным чартерным рейсом, выделенным государством.
Напомним, что торжественное открытие турнира состоится 9 августа, а 18 августа состязания завершатся. На Играх Исламской солидарности наряду с представителями 55 стран выступят 265 отечественных атлетов. Пусть удача и успех сопутствуют нашим спортсменам!