Xalqaro suzish federatsiyasi vakili bilan hamkorlik rejalari ko‘rib chiqildi
Yurtimizda suzish sporti rivojini yangi bosqichga olib chiqish borasida katta ishlar olib borilmoqda. Bu boradagi dastlabki qadam iyun oyida O‘zbekiston Respublikasi Sportni rivojlantirish vaziri Adham Ikramov hamda MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimovning Vengriyada o‘tgan suv sporti turlari bo‘yicha jahon chempionati arafasida Xalqaro suzish federatsiyasi (FINA) prezidenti Husayn Al Musallam bilan tashkil etgan uchrashuvda tashlangan edi. Oybek Kasimov va Qo‘mita raisining birinchi o‘rinbosari Ravshan Irmatov unda belgilangan hamkorlik rejalarining keyingi qadamlarini ko‘rib chiqish maqsadida Xalqaro suzish federatsiyasining Rivojlanish bo‘limi direktori Morgan Gote bilan suhbat olib borishdi.
ZOOM platformasi orqali tashkil etilgan suhbatda mamlakatimizda suv sporti turlarini yanada rivojlantirishga oid qator mavzular muhokama qilindi. Unda Sportni rivojlantirish vazirligi vakillari ham ishtirok etishdi. Kun tartibiga muvofiq, Respublikamizning 6 hududida FINAning 2 nafardan ekspertlari ishtirokida mahalliy mutaxassislar uchun 6 oylik seminar o‘tkazish kun tartibidagi asosiy mavzu bo‘ldi. Mutaxassis bu borada xalqaro tashkilot tomonidan yordam ko‘rsatilishini ma’lum qildi.
Shuningdek, 2025 yil Toshkentda o‘tkaziladigan IV yoshlar Osiyo o‘yinlari doirasida suv sporti turlari uchun quriladigan zamonaviy ob’ekt loyihasi va uni bajaradigan firmalar haqida ham to‘xtalib o‘tildi. O‘z navbatida, mutasaddilarimiz musobaqaga olib borilayotgan tayyorgarlik shaxsan davlatimiz rahbari nazorati ostida ekani, uni yuqori saviyada o‘tkazish uchun har tomonlama hozirlik ko‘rilayotganini bildirishdi. Suhbat davomida tomonlar kun tartibidagi mavzular ijrosi bo‘yicha atroflicha fikr almashishdi.

Рассмотрены планы сотрудничества с представителем Международной федерации плавания
В нашей стране проводится большая работа по поднятию на новый уровень развития водных видов спорта. Первый шаг в этом направлении был сделан в июне на встрече министра Развития спорта Республики Узбекистан Адхама Икрамова и Генерального секретаря НОК Ойбека Касимова с президентом Международной федерации плавания (FINA) Хусейном аль Мусалламом в преддверии чемпионата мира по водным видам спорта, прошедшего в Венгрии. Ойбек Касимов и первый заместитель председателя Комитета Равшан Ирматов провели беседу с директором отдела развития Международной федерации плавания Морганом Готье с целью обсуждения дальнейших планов сотрудничества.
В мероприятии, организованном через платформу ZOOM, был обсуждён ряд тем, касающихся дальнейшего развития водных видов спорта в нашей стране. В нём также приняли участие представители Министерства развития спорта. Основной темой повестки дня стало проведение 6-месячного семинара для местных специалистов с участием 2 специалистов FINA в 6 регионах республики. Зарубежный эксперт сообщил, что в этом будет оказана помощь со стороны Международной организации.
Также был рассмотрен проект современного объекта для водных видов спорта, который будет построен в рамках IV Юношеских Азиатских игр 2025 года в Ташкенте, и фирмах, которые его реализуют. В свою очередь, ответственные лица отметили, что подготовка к соревнованиям находится под личным контролем Главы нашего государства, предпринимаются все необходимые меры для их проведения на высоком уровне. В ходе беседы стороны обменялись мнениями по реализации всех тем, которые были обсуждены в ходе мероприятия.