Surxondaryo viloyatidagi taʼlim muassasalarida oʻrganish ishlari olib borilmoqda
Shu kunlarda Oʻzbekiston Milliy antidoping agentligi bosh direktori A.Sadikov, Sportni rivojlantirish vazirligi mutaxassisi U.Joʻrayev, Agentlik boʻlim boshliqlari N.Azamatova va Sh.Mavlonovlar Surxondaryo viloyatida boʻlib turishibdi.
Tashrifdan koʻzlangan maqsad olis hududlarda sportga berilayotgan eʼtibor qay darajada ekanligini oʻrganish, mavjud kamchiliklarni oʻz vaqtida bartaraf etish hamda mahalliy mutaxassislarning antidoping sohasidagi bilimlarini mustahkamlash hisoblanadi.
Mutasaddilar dastlab Termiz shahar Bolalar va oʻsmirlar sport maktabida boʻlishdi. U yerda sportchilarga yaratib berilgan sharoitlar bilan tanishishdi. Shundan soʻng, Sportning oʻyin turlari va yengil atletikaga ixtisoslashtirilgan sport maktabi, Jarqoʻrgʻon BOʻSM hamda Termiz shahrida joylashgan dzyudo federatsiyasi qoshidagi maktab faoliyatini oʻrganishdi.
Rejaga muvofiq, oʻquv-seminar ham tashkil etildi va sportchilar, sport shifokorlari hamda murabbiylarga antidoping qoidabuzarlik turlari boʻyicha seminar oʻtkazildi.
Surxondaryoga tashrif yakunida viloyatdagi barcha sport taʼlim muassasasi rahbarlari ishtirokida ZOOM platformasi orqali onlayn yigʻilish oʻtkazildi. Yigʻilish davomida mutasaddi rahbarlarga kerakli tushuntirish ishlari olib borildi va tavsiyalar berildi.

В Сурхандарьинской области проводится работа по изучению спортивных образовательных учреждений
На днях Генеральный директор Национального антидопингового агентства Узбекистана А.Садыков, специалист Министерства развития спорта У.Джураев, начальники отделов агентства Н.Азаматова и Ш.Мавлонов находятся в Сурхандарьинской области.
Целью визита является изучение уровня внимания, уделяемого спорту в отдалённых регионах, своевременное устранение имеющихся недостатков и укрепление знаний местных специалистов в области антидопинга.
Сначала ответственные лица посетили детско-юношескую спортивную школу города Термез. Там они ознакомились с условиями, созданными для спортсменов. После этого они изучили деятельность специализированной спортивной школы по игровым видам спорта и лёгкой атлетике, Джаркурганской ДЮСШ и школы при Федерации дзюдо.
В соответствии с планом также был организован обучающий семинар для атлетов, спортивных врачей и тренеров по видам антидопинговых нарушений.
В завершение визита в Сурхандарьинскую область было проведено онлайн-совещание с участием руководителей всех спортивных образовательных учреждений области через платформу ZOOM. В ходе мероприятия были проведены необходимые разъяснительные работы и даны рекомендации ответственным руководителям.