Og‘ir atletikachilarimiz Osiyo chempionatida umumjamoa hisobida birinchi bo‘lishdi
17-25 iyul kunlari Toshkent og‘ir atletika bo‘yicha o‘smirlar va yoshlar o‘rtasidagi Osiyo chempionatiga mezbonlik qildi. Qit’amizning 21 mamlakati vakillari bahs olib borgan musobaqada jamoalariz ham o‘smirlar, ham yoshlar toifasida umumiy hisobda peshqadamlik qildilar.
Bellashuvlar yakunlangach, musobaqaning tantanali yopilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Unda Sportni rivojlantirish vazirining o‘rinbosari, O‘zbekiston og‘ir atletika federatsiyasi raisining birinchi o‘rinbosari Shahrullo Mahmudov, Vazir o‘rinbosari Murodjon Ismoilov va Vazir maslahatchisi Avazbek Karimov, MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov, Qo‘mita raisi o‘rinbosarlari Ravshan Irmatov, Azizjon Kamilov hamda Sherzod Tashmatov ishtirok etib, barcha yo‘nalishda sovrindor bo‘lgan jamoalarni qutlashdi. Quyida chempionat yakunlari bo‘yicha eng yaxshi jamoa va sportchilar, o‘rnatilgan rekordlar bilan tanishasiz:
Yoshlar toifasida:
Yigitlar:
1. O‘zbekiston
2. Eron
3. Qozog‘iston
1. Vetnam
2. O‘zbekiston
3. Hindiston
Umumiy hisobda:
2. Qozog‘iston
3. Vetnam
O‘zbekiston terma jamoasining jami qo‘lga kiritgan medallari: 12 ta oltin, 4 ta kumush va 16 ta bronza.
Bellashuvlarda 2 ta Osiyo va 1 ta yoshlar o‘rtasidagi jahon rekordi o‘rnatildi.
Eng yaxshi erkak sportchi: Do Tu Tong (Vetnam)
Eng yaxshi ayol sportchi: Vanessa Sarno (Filippin)
O‘smirlar:
2. Saudiya Arabistoni
3. Qirg‘iziston
2. Hindiston
O‘zbekiston terma jamoasining jami qo‘lga kiritgan medallari: 13 ta oltin, 13 ta kumush va 14 ta bronza.
Eng yaxshi sportchilar: K Duong (Vetnam) va Anjelin Koloniya (Filippin)
Bellashuvlarda 8 ta Osiyo va 7 ta o‘smirlar jahon rekordi o‘rnatildi.
O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi jamoalarimizning qit’a birinchiligidagi ushbu muvaffaqiyati bilan O‘zbekiston og‘ir atletika federatsiyasi, sportchi va murabbiylarimizni samimiy tabriklaydi.

Итоги ЧА по тяжёлой атлетике Ташкент-2022
С 17 по 25 июля в столице соревновались молодые звёзды тяжёлой атлетики Континента. В состязаниях среди 21 страны-участницы в течение нескольких дней представители сборной Узбекистана не отдавали лидирующую позицию в общем зачёте как в юниорской, так и в молодёжной категориях.
По окончании состязаний состоялось торжественное закрытие турнира. В нём приняли участие заместители министра Развития спорта, первый заместитель председателя Федерации тяжёлой атлетики Узбекистана Шахрилло Махмудов, заместитель министра Муроджон Исмоилов и советник министра Авазбек Каримов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместители председателя Комитета Равшан Ирматов,
Азизжон Камилов и Шерзод Ташматов. Ниже можете ознакомиться с лучшими командами и спортсменами, установившие новые рекорды:
2. Иран
1. Вьетнам
В общем зачёте:
3. Вьетнам
Всего на ЧА молодёжная сборная Узбекистана завоевала: 12-золотых, 4-серебряных и 16-бронзовых медалей.
В соревнованиях среди молодёжи было установлено 2 Азиатских и 1 мировые рекорды.
Лучший спортсмен-мужчина: До Ту Тонг (Вьетнам)
Лучшая спортсменка: Ванесса Сарно (Филиппины)
2. Саудовская Аравия
3. Киргизия
Всего на ЧА юниорская сборная Узбекистана завоевала: 13-золотых, 13-серебряных и 14-бронзовых медалей.
Лучшие спортсмены: К Дуонг (Вьетнам) и Анджелин Колония (Филиппины)
В юниорских соревнованиях было установлено 8 Азиатских и 7 мировых рекордов.
Национальный Олимпийский комитет искренне поздравляет Федерацию тяжёлой атлетики Узбекистана с этим результатом и желает дальнейших успехов.