Rustam Assakalov va Diyora Keldiyorovani tabriklaymiz!
Rustam Assakalov 1984-yil 13-iyul kuni dunyoga kelgan. Xalqaro toifadagi sport ustasi. Assakalov 2015-yil AQSHning Las-Vegas, 2019-yilda Qozogʻistonning Nur-Sultan shahrida oʻtkazilgan jahon chempionatlarining mos ravishda kumush va bronza medallari sohibi hisoblanadi. Taʼkidlash joiz, ushbu dunyo birinchiliklaridagi muvaffaqiyat unga Rio-2016 va Tokio-2020 Olimpiya oʻyinlari yoʻllanmasini taqdim qildi. Kurashchimiz 2014-yilgi Incheondagi Osiyo oʻyinlarida chempionlik shohsupasiga koʻtarilgan boʻlsa, 2018-yil Jakartada kumush medal bilan taqdirlangan. Shuningdek, uning hisobida Osiyo chempionatining 2 tadan oltin, kumush va bronza medallari mavjud.
Diyora Keldiyorova 1998-yil 13-iyul kuni Samarqand viloyatida tugʻilgan. Keldiyorova 2015-yil kadetlar oʻrtasidagi oʻtkazilgan jahon chempionati gʻolibi, 2016-yil Toshkent Gran-prisida kumush medalni qoʻlga kiritgan. Keldiyorova 2019-yil Osiyo chempionatida oltin, jahonning eng kuchli dzyudochilari qatnashadigan Masters turnirida bronza medaliga sazovor boʻldi. 2021-yil Antaliyada oʻtgan “Katta dubulgʻa” turniri hamda harbiylar oʻrtasidagi jahon chempionatida oltin, Bishkekda oʻtgan Osiyo chempionatida kumush medalni qoʻlga kiritdi. Tokio-2020 Olimpiya oʻyinlarida yurtimiz sharafini himoya qilgan. Joriy yil Antalya “Katta dubulgʻa” turnirida kumush, Moʻgʻulistonda esa oltin medalni oʻz hisobiga qoʻshib qoʻydi. Dzyudochimiz qoʻlga kiritgan natijalari evaziga davlatimiz tomonidan “Kelajak bunyodkori” medali bilan taqdirlangan.
Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi har ikki sportchimizni tavallud kuni bilan tabriklab, ularga uzoq umr va sihat-salomatlik tilab qoladi.

Поздравляем Рустама Ассакалова и Диёру Келдиёрову!
Сегодня участники Токио-2020 - борец Рустам Ассакалов и дзюдоистка Диёра Келдиёрова празднуют свой День рождения.
Рустам Ассакалов родился 13 июля 1984 года. Мастер спорта международного класса. На чемпионате мира 2015 года в Лас-Вегасе завоевал серебряную медаль. Также, на первенстве мира 2019 года в Нур-Султане удостоился бронзы. Следует отметить, что успех на обеих чемпионатах мира, предоставил возможность Ассакалову принять участие в Олимпиадах Рио-2016 и Токио-2020. На Азиатских играх 2014 года завоевал титул чемпиона, а на Азиаде 2018 года в Индонезии занял второе место. В копилке Ассакалова имеется по две золотые, серебряные и бронзовые медали чемпионатов Азии.
Диёра Келдиёрова родилась 13 июля 1998 года в Самаркандской области. Победительница чемпионата мира среди кадетов 2015 года, серебряный призёр турнира серии Гран-при 2016 года в Ташкенте. 2019 год прошёл очень успешно для спортсменки. В частности, в том же году на чемпионате Азии она завоевала золотую, а на турнире Мастерс - бронзовую медали. На состязаниях "Большого шлема" 2021 года в Анталии, а также на чемпионате мира среди военнослужащих поднялась на высшую ступень пьедестала почёта, а на чемпионате Азии в Бишкеке завоевала серебряную медаль. Защищала честь Узбекистана наТокио-2020. В текущем году на турнире серии "Большого шлема" в Анталии заняла второе место, а в Монголии завоевала чемпионский титул. За достигнутые результаты дзюдоистка награждена Государством медалью "Келажак бунёдкори".
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет именинников с Днём рождения, желает им крепкого здоровья, успехов и дальнейших побед.