Oʻzbek dzyudosining istiqbolli rejalariga bagʻishlangan matbuot anjumani oʻtkazildi
Bugun sportga ixtisoslashgan koʻplab ommaviy axborot vositalarining nigohi Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasida tashkil etilgan matbuot anjumaniga qaratildi. Unda Oʻzbekiston dzyudo federatsiyasining 2022-yil birinchi yarim yilligidagi faoliyati, oldindagi rejalar va kuni kecha dzyudo haqida eʼlon qilingan Prezident qarori boʻyicha matbuot anjumani tashkil etildi.
Unda MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov, Qoʻmita raisi oʻrinbosari, mamlakat dzyudo federatsiyasi raisi Azizjon Kamilov, Sportni rivojlantirish vazirining maslahatchisi Avaz Karimov, MOQ raisi oʻrinbosari Sherzod Tashmatov, Bahodir Maxsitov boshchiligidagi sport faxriylari, Xalq taʼlimi vazirligi mutasaddilari, oʻzbek dzyudosining jonkuyar vakillari hamda OAV xodimlari ishtirok etishdi.
Oybek Kasimov davlatimiz rahbari tomonidan imzolangan muhim qarorga sharh berar ekan, bu hujjat kelgusida oʻzbek dzyudosining yangi zafarlari uchun asos boʻlishini taʼkidladi. Shuningdek, unda yosh dzyudochilarni seleksiya qilish va ushbu sport turi ommaviyligini oshirish boʻyicha koʻrsatilgan tizimga alohida toʻxtalib oʻtdi. Unga koʻra, maktabgacha taʼlim muassasalari, maktablar va undan soʻng internatlarda dzyudo taʼlimining joriy etilishi kelajakda oʻz samarasini koʻrsatadi.
Shundan soʻng Azizjon Kamilov soʻnggi 6 oy davomida Oʻzbekiston dzyudo federatsiyasida amalga oshirilgan ishlar, terma jamoamizning oʻtgan musobaqalarda qayd etgan natijalari, oldindagi rejalar haqida batafsil maʼlumot berdi. Bu yil mamlakatimizda ilk bor oʻtkaziladigan jahon chempionatiga tayyorgarlik mavzusi kun tartibidan alohida oʻrin egalladi. Qolaversa, Azizjon Yakubjanovich Xalq taʼlimi vazirligi bilan hamkorlikda olib borilayotgan “Maktablarda dzyudo” loyihasi, qisqa muddat ichida 13 hududda barpo etilgan yengil konstruksiyali dzyudo zallarining faoliyati haqida toʻxtalib, bu borada olib borilayotgan ishlar Prezidentimiz ilgari surayotgan sogʻlom turmush tarzi targʻibotini kuchaytirishga yordam berishini taʼkidladi.
Tadbir davomida Avaz Karimov hamda Sherzod Tashmatov ham soʻz olib, dzyudochilarimiz qayd etayotgan natijalar, jahon chempionatiga Sportni rivojlantirish vazirligi hamda MOQ tomonidan olib borilayotgan tayyorgarlik haqida qoʻshimcha qilishdi.
Shundan soʻng OAV xodimlari anjumanda koʻtarilgan mavzular yuzasidan oʻzlarini qiziqtirgan savollar bilan murojaat qilishdi. Unda Azizjon Kamilov Prezident Qarori asosida faoliyat olib boradigan dzyudo akademiyasi, terma jamoalarimizning oldinda turgan Islom birdamligi oʻyinlari va jahon chempionatiga eng optimal tarkiblarda tayyorlanishi haqida gapirib oʻtdi.

На повестке дня - дальнейшее укрепление высокого статуса узбекской школы дзюдо на мировой арене, необходимая плановая работа в этом направлении!
Сегодня в Национальном Олимпийском комитете состоялась пресс-конференция, посвящённая деятельности Федерации дзюдо Узбекистана в первом полугодии 2022 года, перспективным планам, а также принятому Постановлению Президента о дальнейшем развитии дзюдо.
В мероприятии приняли участие Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместитель председателя Комитета, председатель Федерации дзюдо страны Азизжон Камилов, советник министра Развития спорта Аваз Каримов, заместитель председателя НОК Шерзод Ташматов, ветераны спорта во главе с Баходиром Махситовым, представители Министерства народного образования, узбекского дзюдо и сотрудники СМИ.
Комментируя подписанное Главой государства Постановление, Ойбек Касимов отметил, что этот документ послужит основой для новых побед узбекского дзюдо в будущем. Он также остановился на системе отбора молодых единоборцев и повышения популярности этого вида спорта. О.Касимов отметил, что внедрение дзюдо в дошкольных образовательных учреждениях, школах, а затем и в интернатах даст свои плоды в ближайшем будущем.
После этого Азизжон Камилов подробно рассказал о работе, проделанной Федерацией дзюдо Узбекистана за последние 6 месяцев, результатах сборной на прошедших соревнованиях, планах на перспективу. Особое место в повестке дня заняла тема подготовки к чемпионату мира, который впервые пройдёт в нашей стране в этом году. Кроме того, он остановился на проекте “Дзюдо в школах”, осуществляемом совместно с Министерством народного образования, о деятельности в 13 регионах залов дзюдо лёгкой конструкции, отметив, что проводимая в этом направлении работа будет способствовать усилению пропаганды здорового образа жизни, а также массового спорта среди населения, продвигаемые Президентом.
В ходе мероприятия Аваз Каримов и Шерзод Ташматов также рассказали о результатах, достигаемых отечественными дзюдоистами, о подготовке к первенству планеты, проводимой Министерством развития спорта и НОК.
После этого сотрудники СМИ получили исчерпывающие ответы на интересующие их вопросы. В ходе пресс-конференции Азизжон Камилов рассказал об Академии дзюдо, функционирующей на основании Постановления Президента, об усердной и плановой подготовке Национальных команд к предстоящим Играм Исламской солидарности и чемпионату мира.