Temur Kapadze: “Futbolchilarim bilan faxrlanaman!”
Diyorimizda oʼtkazilgan futbol boʼyicha U23 Osiyo kubogi finalidan soʼng jamoamiz bosh murabbiyi Temur Kapadze ham chempionlik oʼyinidan keyingi fikrlarini bildirib oʼtdi.
“Bugun gʼalaba bilan xalqimizni, muxlislarimizni xursand qilmoqchi edik. Buning uchun uzr soʼraymiz. Chempionlik bu gal nasib qilmagan ekan. Xudo xohlasa, keyingi musobaqada gʼalaba bilan barchani xursand qilamiz”, – dedi T.Kapadze.
– Boʼriev birinchi gol yuzaga kelgan vaziyat va baʼzi epizodlarda markaziy himoyachilarga qoʼshilib ketdi. Bu sizning koʼrsatmangizmidi?
– Yoʼq, bu faqat oʼsha vaziyatda yuzaga keldi. Bunday vaziyatda hamma sheriklariga yordam berish uchun harakat qiladi. Har bir uchrashuvda yigitlarim qahramonlik koʼrsatishdi. Bugun qaerdadir xato qildik, qaerdadir hayajon uchradi. Bu final bizga katta maktab boʼldi. Bu gʼalabadan keyin yana ham kuchli boʼlamiz.
– Charchoq magʼlubiyatning asosiy sababimi? Yetakchilar nega oʼzlarini koʼrsata olishmadi?
– Charchoq bunday turnirda barchada kuzatiladi. Аyniqsa, finalgacha kelganlarda. Bugun yigitlar borini berib harakat qilishdi. Har xil vaziyatlar bizga salbiy taʼsir qildi. Аyniqsa, maydon bor oʼyinimizni koʼrsatishga halaqit berdi.
– Bu musobaqadan xulosalar . . .
– Аsosiy maqsadimiz Parij-2024 yoʼllanmasini qoʼlga kiritish. Shuning uchun harakat qilyapmiz. Finalgacha kelganimiz biz uchun katta natija. Buni chempionlikka teng deyish mumkin. Bu turnir orqali yigitlarimda yuzaga kelgan jismoniy va ruhiy kamchiliklarni koʼrib oldim. Shunday boʼlsa ham, ular bilan faxrlanaman va musobaqadagi oʼyinlari uchun rahmat aytaman.
– Qisqa tanaffusdan keyin ichki chempionat bahslari boshlandi. Yangi turga “Olimpik” uchun ushbu jamoadan oʼyinchilar jalb qilinadimi?
– Hozirgi jamoada ruhiy holat bunga tayyor emas. Bugun chempionlikni niyat qilgan edik. Shu bois ruhiya tomondan ozroq tushkunlik bor. Ertaga vaziyatga qaraymiz. Bugungi oʼyin tugadi, tarixda qoldi va endi yangi marralar sari harakatlanamiz. Chempionat bahslariga kim jismoniy va ruhiy tayyor boʼlsa, oʼshalardan foydalanishda davom etamiz.

Тимур Кападзе: "Горжусь своими футболистами!"
После финала Кубка Азии по футболу до 23 лет, главный тренер отечественной команды Тимур Кападзе также поделился впечатлениями после финальной встречи.
"Сегодня мы хотели порадовать наш народ, наших болельщиков победой. Приносим свои извинения за то, что не получилось завоевать на это раз чемпионский титул. Постараемся добиться высоких результатов в предстоящих турнирах", - сказал Т.Кападзе.
- Буриев, когда был забит первый гол, и в некоторых других эпизодах подключился к центральным защитникам. Это была ваша установка?
- Нет, это произошло только в той ситуации. В таких случаях каждый старается помочь своим партнёрам. При каждой встрече ребята проявляли героизм. Где-то мы допустили ошибку, где-то было волнение. Этот финал стал для нас большой школой. После этой игры мы станем ещё сильнее.
- Усталость-главная причина поражения? Почему лидеры не проявили себя?
- Усталость наблюдается у всех на таком турнире. Особенно у тех, кто дошёл до финала. Сегодня ребята постарались, отдав все свои силы. Различные ситуации негативно повлияли на нас. Особенно поле помешало нам показать нашу игру.
– Выводы от турнира в целом…
– Наша главная цель-завоевать путёвку в Париж-2024. Вот к этому мы и стремимся. Тот факт, что мы дошли до финала, является большим результатом для нас. Этот результат можно поставить наравне с чемпионством. Благодаря этому турниру лично я смог увидеть физические и психологические недостатки своих игроков. Тем не менее, горжусь ими и благодарю их за достойную игру на данных стартах.
– После небольшого перерыва стартуют матчи республиканского чемпионата. Будут ли игроки из “Олимпика” привлечены к ним?
- Психологическое состояние в нынешней команде к этому не готово. Мы намеревались стать чемпионом сегодня. Поэтому с психологической стороны наблюдается немного утомления. Завтра посмотрим на ситуацию. Сегодняшняя игра закончилась, осталась в истории, теперь мы будем двигаться к новым высотам. Мы будем продолжать играть с теми, кто физически и психологически готов к матчам предстоящего чемпионата.