Xabaringiz bor, 23-may kuni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida sportni ommalashtirish, sport taʼlimini yaxshilash va iqtidorli sportchilarni tayyorlash boʻyicha katta yigʻilish tashkil etilgan edi. Bu borada Oʻzbekiston boks federatsiyasi tegishli chora-tadbirlarni olib bormoqda. Bungacha federatsiya rahbariyati viloyatlarda safarda boʻlib, hududlardagi vaziyat va holatlarni oʻrgandi.
Ana shu ishlarning mantiqiy davomi sifatida federatsiya seleksiya tizimini rivojlantirish boʻyicha navbatdagi katta qadamni tashladi. Prezident topshirigʻi asosida boksi jahonda taraqqiy etgan Kubada zamonaviy boks maktabining bugungi uslubini yoʻlga qoʻygan va dunyo tan olgan tajribali mutaxassislardan biri Karlos Vilyanuyeva endi Oʻzbekiston boks federatsiyasida maslahatchi sifatida ish boshladi. Bu haqida federatsiya matbuot xizmati maʼlum qilmoqda.
Maʼlumot uchun, Karlos Vilyanuyeva ulkan tajribaga ega boks professordir. Sohada 48 yillik tajribaga ega. Shogirdlari qatorida Olimpiya oʻyinlari va jahon chempionatlarining oltin medal egalari bor. Bir qator tajribali murabbiylarning, shu jumladan bugungi kunda Kuba terma jamoasi bosh murabbiyi sifatida ishlayotgan Rolando Asebalning ham ustozi hisoblanadi.
Mutaxassis Oʻzbekiston boks tizimini oʻrganib, tahlil asosida mamlakatimizda bokschilar tayyorlashning yagona uslubiy qoʻllanmasini yaratish ishlarida yaqindan yordam beradi. Milliy Olimpiya qoʻmitasi raisi oʻrinbosari, Oʻzbekiston boks federatsiyasi raisining birinchi oʻrinbosari Saken Polatov boshchiligida oʻtkazilgan yigʻilishda OʻzDJTSUda faoliyat olib boruvchi professor, dotsentlar bilan birgalikda ushbu loyiha muhokama qilindi.
Yana bir yangilik: rejaga binoan, endi Oʻzbekistonda bokschilarni tayyorlashning milliy standarti ishlab chiqiladi. Ana shu standart Bolalar va oʻsmirlar sport maktablari, boks maktablari, Olimpiya zaxiralari kollejlarida joriy qilinadi va yangi tizim asosida bokschilar tayyorlanadi. Bu esa oʻz navbatida, seleksiyani samarali tashkil etish, yangidan-yangi nomlarni kashf etishda muhim ahamiyatga ega boʻladi.

В Узбекистане будет введён Национальный стандарт подготовки боксёров, в команде начал работу кубинский профессор
Как известно, 23 мая под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева было организовано совещание по популяризации спорта, улучшению спортивного образования и подготовке талантливых спортсменов. В связи с этим Федерация бокса Узбекистана принимает соответствующие меры. До этого руководство Федерации побывало в поездках по регионам и изучило ситуацию развития данного вида спорта на местах.
В качестве логического продолжения этой работы Федерация сделала следующий большой шаг в развитии селекционной системы. По поручению Президента, один из признанных во всём мире опытных специалистов Карлос Вильянуэва, который является основоположником современной школы бокса на Кубе, где данный вид спорта получил мировое признание, теперь начал работать в Федерации бокса Узбекистана в качестве советника. Об этом сообщает пресс-служба Федерации.
Для справки, Карлос Вильянуэва-профессор бокса с огромным опытом. Имеет 48-летний стаж работы в данной отрасли. Среди его учеников-золотые медалисты Олимпийских игр и чемпионатов мира. Он также является наставником ряда опытных специалистов, в том числе главного тренера сборной Кубы Роландо Асебала.
Специалист изучит систему бокса Узбекистана и на основе анализа окажет содействие в создании единого методического пособия по подготовке мастеров кожаной перчатки страны. На совещании, проведённом под руководством заместителя председателя Национального Олимпийского комитета, первого заместителя председателя Федерации бокса Узбекистана Сакена Полатова, был обсуждён проект совместно с профессорами и доцентами УзГУФКС.
Ещё одна новость: согласно плану, теперь в Узбекистане будет разработан Национальный стандарт подготовки боксёров, который будет внедрён в ДЮСШ, школах бокса, колледжах Олимпийского резерва, и мастера кожаной перчатки будут подготавливаться на основе новой системы. Это, в свою очередь, будет иметь важное значение для эффективной организации селекции, открытия новых имён.