Oliy sport mahorati instituti faoliyatini tashkil qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida
Olimpiya va paralimpiya sport turlari bo‘yicha yuqori malakali hamda zamonaviy bilim va texnologiyalarni o‘zlashtirgan trener, hakam, seleksioner va boshqa mutaxassislarni tayyorlash maqsadida, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 5 noyabrdagi “Sport ta’limi tizimini tubdan takomillashtirish orqali olimpiya va paralimpiya sport turlari bo‘yicha sportchilar zaxirasini shakllantirish sifatini yanada oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ–5279-son qaroriga muvofiq:
1. Quyidagilar:
professional ta’lim tizimini tamomlagan bitiruvchilar uchun o‘qish davomiyligi uch yil hisoblanadigan davlat oliy ta’lim muassasasi shaklidagi ixtisoslashtirilgan Oliy sport mahorati instituti (keyingi o‘rinlarda – Institut) tashkil qilinganligi;
Institutga olimpiya va paralimpiya sport turlari bo‘yicha milliy terma jamoa a’zosi bo‘lgan yoshlarni ularning sport natijalariga qarab hamda seleksiya bo‘yicha davlat granti asosida o‘qishga qabul qilish belgilanganligi ma’lumot uchun qabul qilinsin.
2. Institutning asosiy vazifalari etib quyidagilar belgilansin:
ta’limning zamonaviy innovatsion texnologiyalarini joriy qilgan holda va ilg‘or xorijiy tajribani inobatga olib jismoniy tarbiya
va sport sohasida yuqori malakali kadrlarni tayyorlash, jumladan, Xalqaro toifadagi O‘zbekiston sport ustasi hamda O‘zbekiston sport ustasi, shuningdek, O‘zbekiston sport ustaligiga nomzod sportchilarni tayyorlash;
jismoniy tarbiya va sport sohasida kadrlar tayyorlash tizimini takomillashtirish va modernizatsiya qilishga qaratilgan yangi ta’lim dasturlarini hamda o‘quv mashg‘ulotlarining innovatsion shakllarini ishlab chiqish va joriy etish;
talabalarning kasbiy moyilligi, mahorati va ko‘nikmalarini chuqur rivojlantirish;
talabalarning respublika va xalqaro musobaqalarda ishtirokini ta’minlash, bu borada sport zaxirasi va milliy terma jamoalar tarkibini shakllantirishda ishtirok etish;
sport sohasiga yo‘naltirilgan ilmiy-amaliy tadqiqotlar olib borish va ilmiy ishlanmalarni amaliyotga tatbiq qilish;
ta’lim va ilmiy faoliyatning ishlab chiqarish bilan uzviy integratsiyalashuvi uchun shart-sharoitlar yaratish;
istiqbolli bitiruvchi sportchilarni chet el sport va ilmiy-tadqiqot muassasalariga o‘qishga yuborish orqali Institutning ilmiy-pedagogik salohiyatini oshirish;
zamonaviy ta’lim texnologiyalariga asoslangan o‘quv jarayonlarini joriy qilish bo‘yicha ilg‘or xorijiy tajribalarni tatbiq etish, jismoniy tarbiya va sport sohasi uchun kadrlar tayyorlash tizimi hamda ochiq axborot-ta’lim muhitini rivojlantirishгa ko‘maklashish.
3. Belgilansinki:
Institutda o‘quv jarayoni 2023/2024 o‘quv yiliдaн boshlanadi;
Institutga talabalarni qabul qilish Olimpiya va Paralimpiya kollejlari bitiruvchilarining sport natijalari (qoida tariqasida a’lo va yaxshi baholarga ega bo‘lgan iqtidorli o‘quvchi-sportchilar orasidan) asosida amalga oshiriladi;
Institutga talabalarni qabul qilish shaffof va ochiq tanlov asosida o‘tkaziladi;
Institutga talabalarni qabul qilish parametrlari O‘zbekiston Respublikasi ta’lim muassasalariga o‘qishga qabul qilish bo‘yicha davlat komissiyasi tomonidan belgilanadi;
Institutga talabalarni qabul qilish parametrlari davlat buyurtmasi sifatida har bir sport turining xususiyatidan (vazn toifasi, sportchilar soni, shu jumladan, sportchi-ayollar soni, jamoaviy sport turlari bo‘yicha tegishli sport turida ishtirok etadigan sportchilar soni va boshqalar) kelib chiqib, hududlarda iqtidorli yoshlarni aniqlash, tanlash va saralash (seleksiya) maxsus sport tizimini boshqarish platformasida shakllangan Olimpiya va Paralimpiya kollejlari bitiruvchilarining sport natijalari asosida shakllantiriladi;
Institut bitiruvchilariga tanlangan sport turi bo‘yicha “trener”, “hakam”, “seleksioner” va boshqa mutaxassisliklar beriladi;
Institut bitiruvchilariga O‘zbekiston Respublikasida oliy ta’lim to‘g‘risidagi hujjat sifatida tan olinadigan davlat namunasidagi diplom beriladi;
Institut talabalari sport va ommaviy jismoniy tarbiya tadbirlarining kalendar rejalariga muvofiq o‘tkaziladigan respublika musobaqalarida to‘g‘ridan-to‘g‘ri ishtirok etadi;
Institut talabalarini yashash uchun jihozlar, sutkalik oziq-ovqat normasi bilan ta’minlashda Olimpiya va Paralimpiya kollejlarining normativlari tatbiq etiladi;
Institut Sportni rivojlantirish vazirligi tizimiga kiradi.
4. Quyidagilar Institut faoliyatini moliyalashtirishning manbalari etib belgilansin:
Davlat byudjeti mablag‘lari;
xo‘jalik faoliyati bo‘yicha va shartnoma asosida ko‘rsatilgan xizmatlardan tushumlar;
xalqaro moliya institutlari va xorijiy tashkilotlarning grantlari;
5. Institutga quyidagi huquqlar berilsin:
ta’lim jarayonining o‘ziga xos xususiyatlarini inobatga olgan holda o‘quv rejalari va o‘quv dasturlarini mustaqil ishlab chiqish va tasdiqlash;
o‘quv rejalaridagi nazariy ta’lim ulushini qisqartirish hisobiga amaliy mashg‘ulotlar hajmini oshirish;
professor-o‘qituvchilar o‘quv yuklamasini mustaqil me’yorlashtirish, shuningdek, trenerlar va pedagog xodimlar tomonidan o‘quv-metodik, ilmiy-tadqiqot ishlari olib borilishini, “ustoz-shogird” an’analari joriy qilinishini rag‘batlantirib borish.
6. Oliy sport mahorati instituti faoliyatini tashkil etish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar dasturi ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
7. Sportni rivojlantirish vazirligi (A.Ikramov) 2023/2024 o‘quv yiliga qadar:
Institut ustavini belgilangan tartibda tasdiqlasin va uni davlat ro‘yxatidan o‘tkazish choralarini ko‘rsin;
Institut tuzilmasini oliy ta’lim muassasalari uchun belgilangan normativlarga muvofiq tasdiqlasin;
Institutning bo‘limlari, fakultetlari va kafedralari shakllantirilishini, uning ta’lim tizimi hamda jismoniy tarbiya va sport sohasida zamonaviy bilimlarga, shuningdek, amaliy ish tajribasiga ega yuqori malakali mutaxassislar, jumladan, xorijiy mutaxassislar bilan to‘ldirilishini, o‘qituvchilar, trenerlar va mutaxassislarning professional ko‘nikmalari va bilim darajalarini uzluksiz oshirish uchun shart-sharoitlar yaratilishini ta’minlasin;
zarur o‘quv rejalari va o‘quv dasturlari, o‘quv-metodik materiallar va qo‘llanmalar ishlab chiqilishini ta’minlasin;
Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi bilan birgalikda Olimpiya va Paralimpiya kollejlarida tayyorlanadigan kasblar (mutaxassisliklar)ning malaka talabi va o‘quv rejalarini professional standartlar asosida takomillashtirsin.
8. Sportni rivojlantirish vazirligi O‘zbekiston Milliy olimpiya qo‘mitasi va O‘zbekiston Milliy paralimpiya qo‘mitasi bilan birgalikda:
Institut talabalarining sport tayyorgarlik mashg‘ulotlarini yuqori darajada tashkil etish maqsadida sport turlari bo‘yicha milliy terma jamoalar bosh trenerlarini Institutning o‘quv-mashq jarayonlariga jalb qilish;
Institut talabalarini sport va ommaviy jismoniy tarbiya tadbirlarining kalendar rejalariga muvofiq yil davomida uzluksiz o‘quv-mashg‘ulot yig‘inlariga jalb etish hamda xalqaro musobaqalarda ishtirokini ta’minlash choralarini ko‘rsin.
9. Institut tuzilmasida yuridik shaxs maqomiga ega bo‘lmagan:
Axborot-resurs markazi;
Tibbiyot bo‘limi tashkil qilinsin.
Sportni rivojlantirish vazirligi:
a) 2023/2024 o‘quv yiliga qadar Axborot-resurs markazining mahalliy hamda xorijiy o‘quv, ilmiy va badiiy adabiyotlar, darsliklar hamda o‘quv qo‘llanmalari bilan to‘ldirilishini ta’minlasin;
b) Sog‘liqni saqlash vazirligi bilan birgalikda:
2023/2024 o‘quv yiliga qadar Institutning tibbiyot bo‘limini malakali mutaxassislar bilan to‘ldirsin;
Institutning musobaqalarga tayyorgarlik va musobaqalar davrida katta jismoniy yuklama ostida harakat qiladigan sportchi-talabalarini tezkorlik bilan tiklab olish uchun farmakologik ko‘mak berish maqsadida 2023 yildan boshlab har yili dekabr oyiga qadar zarur dori vositalari bilan ta’minlash bo‘yicha Moliya vazirligiga asoslantirilgan hisob-kitoblarni taqdim etsin.
10. Sportni rivojlantirish vazirligi hamda Samarqand viloyati hokimligining Institutni Samarqand shahri, Ibn Sino ko‘chasi, 17a-uy manzili bo‘yicha joylashtirish haqidagi taklifiga rozilik berilsin.
11. Moliya vazirligi (T.Ishmetov) Institut faoliyatini saqlash bilan bog‘liq zarur mablag‘larning 2023 yildan boshlab Davlat byudjeti parametrlarida nazarda tutilishini ta’minlasin.
12. Sportni rivojlantirish vazirligi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda uch oy muddatda qonunchilik hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
13. Mazkur qarorning ijrosini samarali tashkil qilishga mas’ul va shaxsiy javobgar etib sportni rivojlantirish vaziri A.I. Ikramov, sportni rivojlantirish vazirining maslahatchisi A.K. Karimov va Samarqand viloyati hokimi E.O. Turdimov belgilansin.
Qaror ijrosini muhokama qilib borish, ijro uchun mas’ul tashkilotlar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.N.Aripov hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining maslahatchisi A.A.Abduvaxitov zimmasiga yuklansin.

О мерах по организации деятельности института высшего спортивного мастерства
В целях подготовки тренеров, судей, селекционеров и других специалистов по олимпийским и паралимпийским видам спорта, имеющих высокую квалификацию и владеющих современными знаниями и технологиями, а также в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 5 ноября 2021 года № ПП–5279 «О мерах по дальнейшему повышению качества формирования резерва спортсменов по олимпийским и паралимпийским видам спорта путем коренного совершенствования системы спортивного образования»:
1. Принять к сведению, что:
создан специализированный Институт высшего спортивного мастерства (далее – Институт) в форме государственного высшего образовательного учреждения со сроком обучения три года для выпускников системы профессионального образования;
прием на учебу в Институт определен в зависимости от спортивных результатов по селекции молодежи, являющейся членом национальных сборных команд по олимпийским и паралимпийским видам спорта, на основе государственного гранта.
2. Определить основными задачами Института:
подготовку высококвалифицированных кадров в области физической культуры и спорта, включая спортсменов –мастеров спорта Узбекистана международного класса, мастеров спорта Узбекистана и кандидатов в мастера спорта Узбекистана, с внедрением современных инновационных образовательных технологий и учетом передового зарубежного опыта;
разработку и внедрение новых образовательных программ и инновационных форм учебных занятий, направленных на совершенствование и модернизацию системы подготовки кадров в области физической культуры и спорта;
углубленное развитие профессиональной пригодности, мастерства и навыков студентов;
обеспечение участия студентов в республиканских и международных соревнованиях, участие в формировании спортивного резерва и состава национальных сборных команд в данном направлении;
проведение научно-прикладных исследований и применение научных разработок на практике, направленных на развитие спорта;
создание условий, необходимых для тесной интеграции образования и научной деятельности с производством;
повышение научно-педагогического потенциала Института путем направления на учебу перспективных спортсменов-выпускников в зарубежные спортивные и научно-исследовательские учреждения;
применение передового зарубежного опыта внедрения учебных процессов, основанных на современных образовательных технологиях, оказание содействия в развитии системы подготовки кадров и открытой информационно-образовательной среды в области физической культуры и спорта.
3. Установить, что:
учебный процесс в Институте начинается с 2023/2024 учебного года;
прием студентов в Институт осуществляется на основе спортивных результатов выпускников Олимпийских и Паралимпийских колледжей (как правило среди талантливых учащихся-спортсменов, получивших хорошие и отличные оценки);
прием студентов в Институт проводится на основе прозрачного и открытого конкурса;
параметры приема студентов в Институт определяются Государственной комиссией по приему на учебу в образовательные учреждения Республики Узбекистан;
параметры приема студентов в Институт в качестве государственного заказа формируются исходя из особенностей каждого вида спорта (весовой категории, количества спортсменов, включая женщин-спортсменок, количества спортсменов, принимающих участие в соответствующем командном виде спорта и других) на основе спортивных результатов выпускников Олимпийских и Паралимпийских колледжей, сформированных на специальной платформе управления системой спорта по выявлению, выбору и отбору (селекции) одаренной молодежи в регионах;
выпускникам Института присваиваются специальности «тренер», «судья», «селекционер» и другие по избранному виду спорта;
выпускникам Института вручается диплом государственного образца, который признается документом о высшем образовании в Республике Узбекистан;
студенты Института напрямую участвуют в республиканских соревнованиях, проводимых в соответствии с календарными планами спортивных и физкультурно-массовых мероприятий;
на студентов Института распространяются нормативы обеспечения инвентарем для проживания и суточная норма питания, установленные для Олимпийских и Паралимпийских колледжей;
Институт входит в систему Министерства развития спорта.
4. Определить источниками финансирования деятельности Института:
средства государственного бюджета;
поступления от хозяйственной деятельности и услуг, оказываемых на договорной основе;
гранты международных финансовых институтов и зарубежных организаций;
5. Предоставить Институту право:
самостоятельно разрабатывать и утверждать учебные планы и программы с учетом своеобразных особенностей образовательного процесса;
увеличивать объем практических занятий за счет уменьшения доли теоретического обучения в учебных планах;
самостоятельно нормировать учебную нагрузку профессоров-преподавателей, стимулировать осуществление тренерами и педагогическими работниками учебно-методической и научно-исследовательской работы, а также внедрение традиций «устоз-шогирд».
6. Утвердить Программу дополнительных мер по организации деятельности Института высшего спортивного мастерства согласно приложению.
7. Министерству развития спорта (Икрамов А.) до 2023/2024 учебного года:
утвердить в установленном порядке и принять меры по государственной регистрации устава Института;
утвердить структуру Института в соответствии с нормативами, установленными для высших образовательных учреждений;
обеспечить создание условий для формирования отделов, факультетов и кафедр, укомплектования высококвалифицированными специалистами, обладающими современными знаниями и практическим опытом работы в системе образования и области физической культуры и спорта, включая зарубежных специалистов, а также непрерывного повышения профессиональных навыков и уровня знаний преподавателей, тренеров и специалистов Института;
обеспечить разработку необходимых учебных планов и программ, учебно-методических материалов и пособий;
совместно с Министерством высшего и среднего специального образования усовершенствовать квалификационные требования и учебные планы профессий (специальностей), подготавливаемых в Олимпийских и Паралимпийских колледжах на основе профессиональных стандартов.
8. Министерству развития спорта совместно с Национальным олимпийским комитетом Узбекистана и Национальным паралимпийским комитетом Узбекистана принять меры по:
привлечению главных тренеров национальных сборных команд по видам спорта к учебно-тренировочным процессам в Институте в целях организации занятий по спортивной подготовке студентов Института на высоком уровне;
непрерывному привлечению студентов Института к учебно-тренировочным сборам в соответствии с календарными планами спортивных и физкультурно-массовых мероприятий, а также обеспечению их участия в международных соревнованиях в течение всего года.
9. Создать в структуре Института без статуса юридического лица:
Информационно-ресурсный центр;
Медицинский отдел.
Министерству развития спорта:
а) обеспечить до 2023/2024 учебного года укомплектование Информационно-ресурсного центра отечественной и зарубежной учебной, научной и художественной литературой, учебниками и учебными пособиями;
б) совместно с Министерством здравоохранения:
укомплектовать до 2023/2024 учебного года Медицинский отдел Института квалифицированными специалистами;
начиная с 2023 года ежегодно до декабря месяца представлять в Министерство финансов обоснованные расчеты по обеспечению необходимыми лекарственными средствами в целях оказания фармакологической поддержки ускоренному восстановлению спортсменов-студентов Института, работающих с большой физической нагрузкой, в период участия и подготовки к соревнованиям.
10. Согласиться с предложением Министерства развития спорта и хокимията Самаркандской области о размещении Института по адресу: город Самарканд, улица Ибн Сино, дом 17а.
11. Министерству финансов (Ишметов Т.) с 2023 года в параметрах государственного бюджета предусмотреть средства, необходимые для содержания деятельности Института.
12. Министерству развития спорта совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в трехмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
13. Возложить на министра развития спорта Икрамова А.И., советника министра развития спорта Каримова А.К. и хокима Самаркандской области Турдимова Э.О. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью организаций, ответственных за его выполнение, возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и советника Президента Республики Узбекистан Абдувахитова А.А.