Shuhrat Salayev Rim Gran-prisida bronza medalini qoʻlga kiritdi
Italiya poytaxti Rim shahrida taekvondo boʻyicha yilning birinchi Gran-pri turniri oʻz yakuniga yetdi. Ahamiyatlisi, ushbu musobaqada terma jamoamiz vakili Shuhrat Salayev sovrindor boʻldi.
-80 kg vazn toifasida ishtirok etgan yurtdoshimiz dastlab iordaniyalik Faxed Sbeyhini, ikkinchi bosqichda Tokio-2020 sovrindori xorvatiyalik Toni Kanayetni, chorak finalda esa ispaniyalik Daniel Barrerani dogʻda qoldirdi.
Final yoʻlida yurtdoshimizga Tokio-2020 Olimpiadasining boshqa bir sovrindori misrlik Seyf Eyssa raqiblik qildi. Birinchi boʻlimni Salayev oʻz foydasiga hal qilgan boʻlsa ham, keyingi raundlarda tajribali raqib ustunlikni oʻz tomoniga ogʻdirib oldi.
Shu tariqa, Shuhrat Salayev bronza medaliga sazovor boʻldi. Qayd etish joiz, bu Shuhrat uchun Gran-pri tasnifidagi musobaqalarda qoʻlga kiritilgan birinchi medal. Afsuski, ushbu vaznda qatnashgan ikki karra JCH finalchisi Nikita Rafalovich medallar uchun kurashni erta tark etdi.
Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi Oʻzbekiston taekvondo WT assotsiatsiyasini Rim Gran-prisidagi ushbu muvaffaqiyat bilan tabriklab, jamoamizga kelgusi musobaqalarda omad tilaydi.

Узбекский таэквондист Шухрат Салаев завоевал бронзовую медаль на Гран-При в Риме
В столице Италии завершился первый турнир текущего сезона серии Гран-при по таэквондо. Отрадно отметить, что представитель сборной Узбекистана Шухрат Салаев вошёл в число призёров.
В весовой категории до 80 кг наш соотечественник сначала одолел иорданца Фахеда Сбейхи, во втором раунде-призёра Токио-2020 хорвата Тони Канаета, а в четвертьфинале-испанца Даниэла Баррера.
На пути к финалу Салаеву противостоял ещё один призёр ОИ Токио-2020 египтянин Сейф Эйсса. Хотя первый отрезок времени узбекистанец решил в свою пользу, в последующих раундах опытный соперник взял верх и пробился в решающую часть турнира.
Таким образом, Шухрат Салаев завоевал бронзовую медаль. Стоит отметить, что это его первая награда, завоёванная на соревнованиях такого ранга. К сожалению, двукратный финалист чемпионата мира Никита Рафалович, выступавший в этом же весе, не смог преодолеть квалификационный барьер.
Национальный Олимпийский комитет поздравляет Ассоциацию таэквондо WT Узбекистана с успехом на Гран-при в Риме, желает отечественной команде удачи в предстоящих соревнованиях.