Sportni rivojlantirish vazirligi va MOQ rahbariyati Prezidentning videoselektorda bergan topshiriqlari ijrosini tizimli yoʻlga qoʻyishni muhokama qilishdi
23-may kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida sport taʼlimini yaxshilash, iqtidorli sportchilarni saralash va ularning zaxirasini yaratish hamda murabbiylarni tayyorlash boʻyicha ustuvor vazifalar mavzusida videoselektor yigʻilishi oʻtkazildi. Unda sohadagi muammo va kamchiliklar tanqidiy koʻrib chiqildi. Bugun Milliy Olimpiya Qoʻmitasida ushbu videoselektorda berilgan topshiriqlar ijrosini amalga oshirish mexanizmi yuzasidan yigʻilish oʻtkazildi.
Unda Sportni rivojlantirish vaziri Adham Ikramov va uning oʻrinbosari Shahrullo Mahmudov, MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov va Qoʻmita raisi oʻrinbosarlari Ravshan Irmatov, Saken Polatov hamda Sherzod Tashmatov ishtirok etishdi.
Yigʻilishni Adham Ikramov olib bordi va kun tartibidagi barcha masalalarga tanqidiy nazar tashladi. Jumladan, sportchilarning professional darajaga oʻtishdagi koʻrsatkichning pastligi, viloyatlardagi Olimpiya zaxiralari kollejlari faoliyatining oqsayotgani, kollej bitiruvchilari orasida terma jamoaga qabul qilinayotgan yoshlarning foiz koʻrsatkichi qoniqarli emasligi, mutaxassislarning oylik maoshlari kamligi kabi videoselektorda tilga olingan muammolar, ularning kelib chiqish sabablari boʻyicha fikr almashildi.
Sportni rivojlantirish vaziri, ayniqsa, viloyatlardagi taʼlim sifatini yanada kuchaytirish, sport maktablari va OZKdagi bitiruvchi oʻquvchilarning samaradorligini oshirishga alohida toʻxtaldi. Bu borada hududlar, nufuzli musobaqalarga tayyorgarlik olib borayotgan terma jamoalar har bir mutasaddi rahbarlar orasida taqsimlab olinadi. Ular belgilangan hudud yoki federatsiya bazasiga borib, uslubchilar, sportchi va murabbiylarning sharoitini oʻrganishadi va ularga amaliy yordam berishadi.
Yigʻilishda Prezident koʻrsatmalari asosida yaratilayotgan yangi tizim bugungi davr uchun qanchalik dolzarbligi, ularni amalga oshirishda nimalarga eʼtibor qaratish kerakligi xususida alohida toʻxtalib oʻtildi. Buning uchun Buxoro viloyati misolida joriy etiladigan tizimni barcha hududlarda qoʻllash, taʼlim muassasalaridagi mutaxassislarning malakasini yanada oshirish muhimligi taʼkidlandi.
Yakunda videoselektorda berilgan topshiriqlar boʻyicha Sportni rivojlantirish vazirligi va Milliy Olimpiya qoʻmitasining tegishli chora-tadbirlar rejasini ishlab chiqish, tasdiqlash va uning bandlarini ijro uchun amalga tatbiq qilish boʻyicha kelishuvga erishildi.

Руководство Министерства развития спорта и НОК Узбекистана обсудило системную реализацию поручений Президента, данных на видеоселекторе
Как мы сообщали ранее, 23 мая под председательством Президента Шавката Мирзиеева состоялось видеоселекторное совещание по мерам приоритетных задач по улучшению спортивного образования, отбора и формирования резерва талантливых спортсменов и подготовки тренеров. В нем критически рассмотрены проблемы и недостатки отрасли. Сегодня в Национальном Олимпийском комитете состоялось совещание по механизму реализации задач, поставленных на данном видеоселекторе.
В нём приняли участие министр Развития спорта Адхам Икрамов и его заместитель Шахрилло Махмудов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов и заместители председателя Комитета Равшан Ирматов, Сакен Полатов и Шерзод Ташматов.
Совещание провёл Адхам Икрамов и критически рассмотрел все вопросы повестки дня. В частности, были обсуждены, поднятые на видеоселекторе проблемы, как низкий показатель перехода спортсменов на профессиональный уровень, замедление деятельности колледжей Олимпийского резерва в регионах, неудовлетворительный процентный показатель молодёжи, принимаемой в сборную среди выпускников колледжей, низкая заработная плата специалистов, а также причины их возникновения.
Особое внимание министр Развития спорта уделил дальнейшему повышению качества образования в регионах, повышению эффективности работы спортивных школ и выпускников КОР. Было отмечено, что для этого необходимо всем ответственным руководителям выезжать в регионы, изучать ситуацию изнутри, анализировать проблемы со специалистами, чтобы ещё больше повысить охват представителей подрастающего поколения махаллей массовым спортом. В этом отношении регионы, Национальные команды, которые готовятся к престижным соревнованиям, будут распределены между ответственными руководителями. Они должны отправиться на назначенную территорию или базу Федерации, чтобы изучить условия, в которых находятся методисты, спортсмены и тренеры, и оказать им практическую помощь.
На совещании было особо отмечено, насколько актуальна на сегодняшний период новая система, создаваемая на основе указаний Президента, а также на что необходимо обратить внимание при их реализации. Подчеркнута важность внедряемой системы применения во всех областях, на примере Бухарской области, дальнейшего повышения квалификации специалистов образовательных учреждений.
В заключение ответственные лица Министерства развития спорта и Национального Олимпийского комитета пришли к единому мнению о разработке и утверждении плана мероприятий в соответствии с поручениями, данными на видеоселекторе. После этого была достигнута договоренность о реализации его положений для исполнения.