Oybek Kasimov ShHT yigʻilishida “Toshkent-2025” Osiyo oʻyinlariga tayyorgarlik jarayoni bilan tanishtirdi
Shanxay Hamkorlik Tashkilotiga aʼzo mamlakat vakillarining jismoniy tarbiya va sport boʻyicha vazirlik hamda idoralari rahbarlari ishtirokidagi yigʻilishi davom etmoqda. Tadbirda ishtirok etayotgan delegatlar kun tartibiga muvofiq oʻz maʼruza va taqdimotlarini yigʻilganlarga havola qilishmoqda. Jumladan, unda soʻz olgan Oʻzbekiston MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov 2025-yil poytaxtimizda oʻtadigan IV yoshlar Osiyo va Paraosiyo oʻyinlariga olib borilayotgan tayyorgarlik boʻyicha maʼlumot berdi.
“2020-yil dekabr oyida Oʻmon Sultonligining Maskat shahrida oʻtgan Osiyo Olimpiya kengashining (OOK) Bosh Assambleyasida Toshkent 2025-yil boʻlib oʻtadigan Osiyo oʻyinlarini qabul qilish huquqini qoʻlga kiritdi. Bu boʻyicha OOKning maxsus komissiyasi Toshkentga tashrif buyurib, poytaxtimizning imkoniyatlarini tahlil qildi. Komissiya Toshkent musobaqani bemalol qabul qilishi mumkinligi haqida oʻz xulosalarini taqdim etganiga qaramay, muhtaram Prezidentimiz mazkur Oʻyinlarni yuqori saviyada oʻtkazish uchun maxsus Olimpiya shaharchasi va yangi sport obyektlarini qurish boʻyicha koʻrsatma berdilar. Siz koʻrib turgan kadrlar “Toshkent-2025” yoshlar Osiyo oʻyinlari uchun barpo etiladigan yangi Olimpiya shaharchasining loyihasidan. 100 gektardan oshiq maydonni qamrab oluvchi ushbu hududda maxsus Olimpiya shaharchasi va bir qator sport turlari uchun yangi obyektlar, mehmonlar uchun yotoqxona va boshqa binolarni uchratish mumkin. Ayni paytda loyihaning smeta hujjatlari tasdiqlanish jarayonida va 2024-yilning soʻnggigacha qurilib, foydalanishga topshirilishi koʻzda tutilgan”, – dedi MOQ Bosh kotibi.
Oybek Kasimov taqdimot davomida yangi quriladigan sport obyektlarining oʻziga xosliklari, qaysi yoʻnalishlarga ixtisoslashgan binolar qurilishi kabi mavzularda batafsil maʼlumot berdi.

Ойбек Касимов на заседании ШОС ознакомил с процессом подготовки к Юношеским Азиатским играм “Ташкент-2025”
Продолжается совещание глав министерств и ведомств по физической культуре и спорту стран-членов Шанхайской организации сотрудничества. Делегаты, присутствующие на мероприятии, в соответствии с повесткой дня представляют свои доклады и презентации собравшимся. В частности, выступивший на нём Генеральный секретарь НОК Узбекистана Ойбек Касимов ознакомил с проводимой подготовкой к IV Юношеским Азиатским и Параазиатским играм 2025 года.
"На Генеральной ассамблее Олимпийского совета Азии (ОСА), прошедшей в декабре 2020 года в городе Маскат Султаната Оман, Ташкент получил право проведения Азиатских игр в 2025 году. Специальная комиссия ОСА посетила Ташкент и проанализировала возможности нашей столицы. Несмотря на то, что комиссия представила свои выводы о том, что Ташкент имеет все возможности проведения соревнований, уважаемый Президент страны дал указания по строительству Специального Олимпийского городка и новых спортивных объектов для проведения Игр на высоком уровне. Кадры, которые вы видите, взяты из проекта нового Олимпийского городка, который будет построен к Юношеским Азиатским играм "Ташкент-2025". На этой территории, занимающей более 100 гектаров, можно встретить как специальную Олимпийскую деревню, так и новые объекты для ряда видов спорта, общежитие для гостей и другие постройки. В настоящее время проектно-сметная документация находится в процессе утверждения, и до конца 2024 года она будет построена и сдана в эксплуатацию", – отметил Генеральный секретарь НОК.
В ходе презентации Ойбек Касимов подробно рассказал об особенностях новых спортивных объектов, о том, по каким направлениям будут строиться специализированные здания.