Duatlon bo‘yicha O‘zbekiston chempionati o‘z g‘oliblarini aniqlamoqda
Toshkentda triatlonning duatlon yo‘nalishi bo‘yicha turli yosh toifalarida O‘zbekiston chempionati start oldi. Yurtimizda ushbu sport targ‘ibotini yanada kuchaytirish maqsadida mazkur bellashuvlar havaskorlar o‘rtasida ham tashkil etilmoqda.
Bugun Xalqlar do‘stligi maydonida start olgan musobaqada 150 nafarga yaqin qatnashchilar g‘oliblik uchun kurash olib borishdi. Reglamentga ko‘ra, ishtirokchilar o‘z yosh toifalaridan kelib chiqqan holda turli masofalarda bellashdilar.
Umuman olganda, duatlon sprinterlik yo‘nalishi bo‘lib, unda atletlar dastlab yugurish, keyin velopoyga va yakunda yana bir bor yugurish bo‘yicha bahs olib borishadi. Bu galgi musobaqada kattalar, 19 va 23 yoshgacha bo‘lgan sportchilar 5,2 kmga yugurish, 18 kmga velopoyga va yakunda 2,6 km yugurishda raqobatlashdilar.
Musobaqaning taqdirlash marosimi ham ko‘tarinki ruhda o‘tib, unda so‘z olgan mutasaddilar triatlonning yurtimizda tobora rivojlanayotganini alohida ta’kidlashdi.
Bugun o‘z yo‘nalishida shohsuupaga ko‘tarilgan sportchilar:
1. Oydina Ikromova
2. Olga Drobisheva
3. Halimabonu Saydametova
1. Omadjon Qo‘chqorov
2. Denis Demidenko
3. Ahmad Bo‘riyev
U-22 qizlar:
1. Raushan Koshmuratova
2. Malika Toshpulatova
3. Shahzoda Jabborova
U-23 erkaklar:
1. Qobiljon Muhammedov
2. Asilbek Hayitov
3. Amir Bodikov
U-19 qizlar:
1. Maftuna Pardayeva
2. Dildora Qodirova
3. Arina Mirzabekova
U-19 yigitlar:
1. Nasimbek To‘ychiyev
2. Suhrob Rajabov
3. Olamurod Rahmonov
Ertaga ham duatlon bo‘yicha bellashuvlar o‘tkazilib, unda havaskor atletlar o‘zaro raqobatlashishadi.

Чемпионат Узбекистана по дуатлону определяет своих победителей
Сегодня в Ташкенте стартовал чемпионат Узбекистана по триатлону в направлении дуатлон в различных возрастных группах. В целях дальнейшего усиления пропаганды этого вида спорта в стране организовываются любительские соревнования.
В турнире, которому дан старт на площади Дружбы народов, за победу боролись около 150 участников. Согласно регламенту, спортсмены состязались на разных дистанциях, исходя из своих возрастных групп.
Дуатлон считается спринтерским направлением, в котором спортсмены сначала соревнуются в беге, затем в велоспорте и, в конце, снова в беге. В этом году лучших определяли среди взрослых, а также атлетов в возрасте от 19 до 23 лет, которые состязались в беге на 5,2 км, велопробеге на 18 км и снова в беге на 2,6 км.
Торжественная церемония награждения прошла в приподнятом настроении, выступившие на ней официальные лица особо отметили рост развития триатлона в стране.