O‘zbek futbolining 110 yilligi Qoraqalpog‘istonda ham keng nishonlandi
Ma’lumki, bu yil o‘zbek futboliga asos solinganiga 110 yil to‘ladi. Shu munosabat bilan bugun Qoraqalpog‘iston Respublikasida bayram tantanalari o‘tkazilmoqda. Dastlab MOQ raisining birinchi o‘rinbosari Ravshan Irmatov boshchiligidagi O‘FA mutasaddilari Nukus shahrida ko‘tarinki ruhda kutib olindi, shundan so‘ng tadbir ishtirokchilari qoraqalpog‘istonlik bir guruh futbol faxriylarining xonadoniga tashrif buyurib, ularning holidan xabar olishdi.
Kunning ikkinchi yarmida Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi Raisi Murat Kamalov, Vazirlar Kengashi Raisi, Qoraqalpog‘iston futbol assotsiatsiyasi prezidenti Qahramon Sariyev bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda Murat Kamalov o‘lkada futbol rivoji, uning ommaviyligi yo‘lida amalga oshirilayotgan ishlar va bo‘lajak rejalar bilan o‘rtoqlashdi. Samimiy ruhda o‘tgan suhbat yakunida Murat Kamalov va Qahramon Sariyevga «O‘zbekiston futboli rivojiga qo‘shgan hissasi uchun» ko‘krak nishoni topshirildi. Bundan tashqari, bir qator faxriylar esdalik sovg‘alari bilan taqdirlanishdi.
Ma’lumot uchun, bungacha o‘zbek futbolining 110 yillik tantanalari Jizzax va Xorazm viloyatlarida ham tashkil etilib, mahalliy muxlislar haqiqiy futbol bayramidan bahramand bo‘lishgandi. Qoraqalpoq zaminiga uyushtirilgan safar davomida ham millionlar o‘yiniga oid qator tadbirlar o‘tkazilishi rejalashtirilgan.

110-летие узбекского футбола широко отметили и в Каракалпакстане
Как известно, в этом году исполняется 110 лет со дня основания узбекского футбола. В связи с этим сегодня в республике Каракалпакстан организованы праздничные мероприятия. Сначала состоялась торжественная встреча официальных лиц АФУ во главе с Равшаном Ирматовым, после чего участники мероприятия посетили дома ряда ветеранов футбола Каракалпакстана.
Во второй половине дня состоялась встреча с председателем Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Муратом Камаловым, председателем Совета Министров, президентом Ассоциации футбола Каракалпакстана Кахраманом Сариевым.
В ходе встречи Мурат Камалов рассказал о развитии и популяризации футбола среди местного населения, а также поделился планами на перспективу. В завершение беседы Мурат Каллибекович и Кахрамон Рахматулаевич были награждены нагрудным знаком «За вклад в развитие футбола Узбекистана». Кроме того, ряд ветеранов получили памятные подарки.
До этого празднование 110-летия узбекского футбола проводилось в Джизакской и Хорезмской областях, где местные поклонники данного вида спорта наслаждались настоящим футбольным торжеством. В ходе данной поездки, в Каракалпакстане также планируется проведение ряда мероприятий, посвящённых игре миллионов.