O‘q otish: Sportchilarimiz shu yilning o‘zidan Parij-2024 yo‘llanmalari uchun bahslarga kirishadilar
Xalqaro Olimpiya qo‘mitasi tomonidan Parij-2024 Olimpiya o‘yinlari uchun ajratilgan kvotalar asosida har bir xalqaro federatsiya o‘z yo‘nalishidagi kvalifikatsion tizimni tasdiqlamoqda. Xalqaro o‘q otish sporti federatsiyasi ham bu borada rasmiy ma’lumot berdi.
Unga ko‘ra, har bir mamlakat uchun ajratilgan maksimal kvota 24 tagacha qisqartirildi. Bu o‘tgan Olimpiya o‘yinlariga qaraganda 6 taga kam degani. Endi ushbu sport turida jami 340 ta yo‘llanmalar o‘ynaladi. Tokio-2020 Olimpiadasida bu ko‘rsatkich 360 tani tashkil etgan.
Sportchilar uchun ajratilgan kvotalar qisqartirilganiga qaramasdan o‘ynaladigan medallar jamlanmasi va yo‘nalishlar o‘zgarishsiz qolgan. Parij-2024 Olimpiya o‘yinlarida ham 12 ta shaxsiy va 3 ta aralash jamoaviy, jami 15 ta dasturda medallar komplekti o‘z egalariga topshiriladi.
Tizimga ko‘ra, shu yilning o‘zidan sportchilarimiz Olimpiada yo‘llanmalari uchun kurash olib borishadi. Atletlarimiz uchun birinchi kvalifikatsiya 27 sentyabr – 10 oktyabr kunlari Osiyek (Xorvatiya) shahrida o‘tib, unda stenddan otish bo‘yicha 16 yo‘llanma, so‘ng 12-25 oktyabr kunlari Qohira (Misr) shahrida o‘q otish yo‘nalishlari bo‘yicha 32 ta litsenziya o‘z egalariga topshiriladi. Har ikki musobaqa o‘z yo‘nalishlari bo‘yicha jahon chempionati bo‘lib, qolgan yo‘llanmalar kelgusi yil o‘tadigan dunyo birinchiligi, Osiyo chempionati va kvalifikatsion musobaqalarda o‘ynaladi.
Bo‘lajak musobaqalarda merganlarimizga omad tilab, Parij-2024 Olimpiadasi uchun delegatsiyamiz hisobiga salmoqli yo‘llanmalar qo‘shishlariga ishonamiz.

Стрельба: спортсмены начнут борьбу за путёвки Париж-2024 уже осенью текущего года
На основании квот, выделенных Международным Олимпийским комитетом для проведения Олимпийских игр Париж-2024, каждая Международная федерация утверждает квалификационную систему для своего направления. Международная федерация стрелкового спорта также предоставила официальную информацию по этому вопросу.
Согласно, предоставленному документу зарубежной Организации стрелкового спорта, максимальная квота, выделяемая каждой стране, была сокращена до 24. Это на 6 меньше, чем на прошлых Олимпийских играх. Теперь в этом виде спорта будет разыгрываться в общей сложности 340 путёвок. На Олимпиаде в Токио этот показатель составлял 360.
Несмотря на то, что квоты для спортсменов были сокращены, сумма разыгрываемых медалей и направления остались неизменными. На Олимпийских играх Париж-2024 также будут разыграны 12 комплектов наград в личных и 3 смешанных командных программах, в общей сложности 15.
Согласно системе, уже в этом году представители данной дисциплины будут бороться за Олимпийские лицензии Париж-2024. Первая квалификация для атлетов пройдёт с 27 сентября по 10 октября в городе Осиек (Хорватия), где будут разыграны 16 путёвок в стендовой стрельбе, а затем с 12 по 25 октября в Каире (Египет) пройдёт розыгрыш 32 лицензий в стрельбе из лука. Оба соревнования являются чемпионатами мира по своим направлениям, а остальные путёвки будут разыграны в следующем году на первенстве планеты, чемпионате Азии и квалификационных турнирах.
Желаем атлетам Узбекистана удачи на предстоящих соревнованиях, надеемся и верим, что и они будут принимать участие на Олимпиаде в Париже своим наибольшим количеством спортсменов.