O‘zbek sportida yangi solnoma ochgan qilichbozimizga davlat mukofoti topshirildi
Shu kunlarda BAAning Dubay shahrida qilichbozlik bo‘yicha o‘smirlar va yoshlar o‘rtasida jahon chempionati o‘tkazilayotganidan xabaringiz bor. Musobaqada Vatanimiz sharafini munosib himoya qilgan sablyachilarimiz bugun Toshkentga qaytib kelishdi va munosib taqdirlanishdi.
Qahramonlarimiz dastavval Islom Karimov nomidagi Toshkent xalqaro aeroportida Sportni rivojlantirish vaziri Adham Ikramov hamda O‘zbekiston qilichbozlik federatsiyasi raisi Rustam Shoabdurahmonov tomonidan tantanali kutib olindi. Shundan so‘ng tadbirning ikkinchi qismi MOQda o‘tkazildi.
Unda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisining o‘rinbosari Abdurashid Jo‘raboyev, Sportni rivojlantirish vazirining o‘rinbosari Shahrullo Mahmudov va Vazir maslahatchisi Avaz Karimov, MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov, Qo‘mita raisi o‘rinbosarlari Ravshan Irmatov va Sherzod Tashmatov, sportchilarimiz va ularning yaqinlari, keng jamoatchilik va OAV vakillari ishtirok etishdi.
Dastavval qilichbozlarimizning jahon chempionatida erishgan ulkan g‘alabalari yana bir bor madh etildi. Murosasiz janglarga boy bo‘lgan musobaqada Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlarida yurtimiz sharafini himoya qilgan eng yosh atletimiz, Jahon kubogi g‘olibi Zaynab Dayibekova bronza, Zuhriddin Qodirov esa oltin medalni qo‘lga kiritdi. Qayd etish joiz, Zuhriddin Qodirov bu bilan mustaqillik davrida qilichbozlik bo‘yicha jahon chempionligiga sazovor bo‘lgan birinchi sportchimiz bo‘ldi.
Atletlarimizning ushbu muvaffaqiyatlarini Adham Ikramov ham alohida ta’kidlab, erishilgan yuksak natija bilan qilichbozlarimizni qutladi. Shundan so‘ng Zuhriddin Qodirovni “Mard o‘g‘lon” davlat mukofoti bilan taqdirlash to‘g‘risidagi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Farmoni Sportni rivojlantirish vaziri tomonidan o‘qib eshittirildi va mukofot o‘z egasiga tantanali ravishda topshirildi.
Davlatimiz sportchilarimizni ushbu musobaqaga yuqori darajada tayyorlagan murabbiylarni ham esdan chiqargani yo‘q. Terma jamoamiz murabbiyi, uch karra Olimpiya o‘yinlari chempioni Vladimir Nazlimov hamda Yorqin Yo‘ldoshev sportchilarimiz qatori moddiy rag‘batlantirildi. Unga ko‘ra, qayd etgan natijalari uchun sportchilar Z.Qodirov 5 000, Z.Dayibekova 3 000, murabbiylar V.Nazlimov 2 000 va Yo.Yo‘ldoshev 1 000 AQSh dollari miqdoridagi bir martalik pul mukofotlari bilan taqdirlanishdi.
Ko‘rsatilgan bunday yuksak e’tibor va g‘amxo‘rlikdan ruhlangan sportchilarimiz hamda ularning ota-onalari ichlaridagi hayajonni yashira olishmadi.
"Avvalambor, meni tarbiyalagan ota-onam, ustozlarimdan cheksiz minnatdorman. Ularning bergan ta’limlariga amal qilib shunday g‘alabaga erishdim. Qolaversa, bizga barcha sharoitlarni yaratib berayotgan Prezidentimizga ham rahmat aytaman", – dedi chempion Zuhriddin Qodirov.
O‘z o‘rnida Zaynab Dayibekova ham samimiy tilaklarini bildirdi:
“Bugungi xursandchilik kunimizga sherik bo‘lib, bizni shunday tantana bilan kutib olayotganlaringiz uchun barchangizga minnatdorchilik bildiraman. Bu g‘alabaralarimiz davlatimiz rahbarining biz yoshlarga ko‘rsatayotgan e’tiborlarining mevasi. Kelgusida jahon chempionatining oltin medalini qo‘lga kiritishga va’da beraman".
Tadbir davomida Zuhriddin Qodirovning onasi Zumradxon Qodirova, terma jamoa murabbiyi Vladimir Nazlimov ham so‘z olib, har tomonlama qo‘llab-quvvatlab turgan davlatimizga tashakkur bildirishdi. Qolaversa, taekvondo bo‘yicha Tokio-2020 chempioni Ulug‘bek Rashitov ham qilichbozlarimizni erishgan muvaffaqiyatlari bilan qutladi.
Musobaqa davomida Dayibekova hamda Qodirovdan tashqari Musa Aytmurodov, Sherzod Mamutov, Boburjon Rasulov, Samira Shokirova kabi vakillarimiz ham munosib ishtirok etib, kuchli o‘nlikdan joy olishdi. Bu esa qilichbozlik bo‘yicha Parij-2024 va Los-Anjeles-2028 Olimpiya o‘yinlari uchun kuchli avlod yetishib kelayotgani, o‘zbek qilichbozlarining kelajagi porloq ekanidan dalolat beradi. Reglamentga ko‘ra, endilikda yosh rapira va shpaga ustalari jahon chempionligi uchun bahs olib borishadi. Bo‘lajak bellashuvlarda terma jamoamizning qolgan vakillariga ham ulkan g‘alabalar tilab qolamiz.

Героев современности - отечественных фехтовальщиков достойно встретили на Родине!
Известно, что в эти дни в Дубае проходит чемпионат мира по фехтованию среди юниоров и молодёжи. Отечественные саблисты, достойно защищавшие честь страны на престижных соревнованиях, сегодня вернулись на Родину.
Сначала атлетов в Ташкентском международном аэропорту имени Ислама Каримова торжественно встретили министр Развития спорта Адхам Икрамов и председатель Федерации фехтования Узбекистана Рустам Шаабдурахмонов. После этого вторая часть мероприятия прошла в НОК.
В историческом событии приняли участие Заместитель советника Президента Республики Узбекистан Абдурашид Джурабоев, руководитель Министерства развития спорта Адхам Икрамов, его заместитель Шахрилло Махмудов и советник Аваз Каримов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместители председателя Комитета Равшан Ирматов и Шерзод Ташматов, спортсмены, их родные и близкие, а также работники СМИ.
Вначале была ещё раз высоко оценена грандиозная победа наших фехтовальщиков на чемпионате мира. Зухриддин Кадыров записал в летопись узбекского спорта первую золотую награду первенства планеты, также самая молодая спортсменка, защищавшая честь нашей страны на Олимпийских играх в Токио-2020, победительница Кубка мира Зайнаб Дайибекова завоевала бронзовую медаль.
Адхам Ильхамович особо отметил эти успехи наших спортсменов и поздравил фехтовальщиков с достигнутым высоким результатом. После этого министром Развития спорта был зачитан Указ Президента Республики Узбекистан о награждении Зухриддина Кадырова Государственной премией "Мард углон" и состоялось её торжественное вручение обладателю.
Со стороны государства были особо отмечены не только атлеты, но и их наставники, вложившие свою душу и подготовившие отечественных спортсменов к этим важным состязаниям на высоком уровне. За свои достижения были награждены единовременной денежной премией спортсмены З.Кадыров в размере 5 000 долларов США , З.Дайибекова 3 000, тренер Национальной сборной, трёхкратный чемпион Олимпийских игр Владимир Назлимов 2 000, а также Ё.Юлдошев 1000.
Безусловно, атлеты и их родители, воодушевленные такой высокой заботой, не скрывали свои эмоции волнения, радости и высказали самые тёплые слова благодарности за столь высокое внимание.
Чемпион Зухриддин Кадыров выразил свои искренние пожелания:
"Прежде всего, я бесконечно благодарен своим родителям, наставникам, которые меня воспитали. Ведь благодаря их труду я добился этой победы. Кроме того, хотел бы поблагодарить Президента, который создаёт для нас все благоприятные условия".
"Я хотела бы поблагодарить всех Вас за то, что вы делитесь нашей радостью, приветствовали нас так торжественно. Наши достижения являются плодами внимания, уделяемого со стороны главы государства молодёжи. В будущем постараюсь завоевать золотую медаль чемпионата мира", - сказала Зайнаб Дайибекова.
В ходе мероприятия также выступили мать Зухриддина Кадырова Зумрадхон Кадырова и главный тренер Национальной сборной Владимир Назлимов, которые выразили благодарность государству за всестороннюю поддержку. Кроме того, Олимпийский чемпион Токио-2020 по таэквондо Улугбек Рашитов также поздравил наших триумфаторов с достигнутым успехом.
В ходе соревнований помимо Дайибековой и Кадырова достойно выступили Муса Айтмуродов, Шерзод Мамутов, Бобуржон Расулов, Самира Шокирова и вошли в десятку сильнейших фехтовальщиков мира. Это свидетельствует о том, что в данной дисциплине подрастает сильное и достойное поколение для Олимпийских Игр Париж-2024 и Лос-Анджелес-2028 , и у узбекских фехтовальщиков светлое будущее. Согласно регламенту турнира в ОАЭ, за звание чемпиона мира теперь будут бороться молодые мастера рапиры и шпаги. Желаем больших побед и остальным представителям сборной Узбекистана в предстоящих соревнованиях.