Boks boʻyicha Bahodir Jalolov sport mahorati maktabini tashkil etish chora-tadbirlari toʻgʻrisida
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev boks boʻyicha jahon va Olimpiya oʻyinlari chempioni Bahodir Jalolov nomiga sport mahorati maktabini tashkil etish boʻyicha Qaror qabul qildi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining qarori
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 5-noyabrdagi “Sport-taʼlim muassasalari faoliyatini 2025-yilgacha rivojlantirish dasturi toʻgʻrisida”gi PQ–5280-son qarori hamda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 29-apreldagi PQ–5099-son qarori bilan tasdiqlangan Boksni 2025-yilgacha rivojlantirish konsepsiyasiga muvofiq, shuningdek, iqtidorli sportchilarni professional bokschilar sifatida tayyorlash, Olimpiya oʻyinlarida gʻolib va sovrindor boʻlgan sportchilarimiz faoliyatini keng targʻib etish maqsadida:
1. Sportni rivojlantirish vazirligi tizimida Boks boʻyicha Bahodir Jalolov sport mahorati maktabi (keyingi oʻrinlarda – boks maktabi) tashkil etilsin.
2. Quyidagilar boks maktabining asosiy vazifalari etib belgilansin:
zarur sport anjomlari va uskunalari bilan jihozlangan, zamonaviy xalqaro talablar va standartlarga javob beradigan moddiy-texnika hamda oʻquv-mashgʻulot bazalarini yaratish va turli darajadagi xalqaro va mintaqaviy musobaqalarda – Olimpiya va Osiyo oʻyinlari, jahon va Osiyo chempionatlari, universiadalar hamda boshqalarda Oʻzbekistonning sharafini munosib himoya qilishga qodir boʻlgan xalqaro darajadagi bokschilarni tayyorlash;
xalqaro darajadagi bokschilarni tayyorlash uchun yuqori malakali mutaxassis-trenerlar, psixologlar va uslubchilarni, shu jumladan, xorijiy mamlakatlardan yetakchi mutaxassislarni keng jalb etish orqali boks boʻyicha trenerlar tarkibini mustahkamlash;
bokschilarning oʻquv-mashgʻulot jarayonini xalqaro standartlar darajasida tashkil etish, ilgʻor tajribani hisobga olgan holda, oʻquv-mashq jarayonlariga eng yangi ilmiy-uslubiy texnologiyalarni joriy etish yoʻli bilan ularni nazariy va texnik-taktik jihatdan tayyorlash sifatini muntazam oshirib borish;
bokschilarning professional fazilatlarini rivojlantirish, shuningdek, boksni rivojlantirishning xalqaro talablariga muvofiq holda Oʻzbekiston milliy terma jamoalariga yuqori mahoratli bokschilarni tayyorlash;
yosh istiqbolli bokschilarni tanlash va tarbiyalash masalalari boʻyicha bolalar-oʻsmirlar sport maktablari, ixtisoslashtirilgan bolalar-oʻsmirlar sport maktablari, olimpiya va milliy sport turlariga ixtisoslashtirilgan davlat maktab-internatlari, olimpiya va paralimpiya zaxiralari kollejlari, boks boʻyicha oliy sport mahorati maktablari, sport yakkakurashlari boʻyicha Respublika oliy sport mahorati maktabi va boshqa sport-taʼlim muassasalari bilan uzluksiz hamkorlikni amalga oshirish;
boks boʻyicha milliy terma jamoalar va ularning zaxiralari ishtirokida oʻquv-mashq yigʻinlari, respublika va mintaqaviy sport musobaqalarini tashkil etish hamda muntazam ravishda oʻtkazib borish, trenerlar hamda bokschilarning kasb mahorati darajasini oshirish uchun tajriba almashish boʻyicha xorijiy boks maktablari, klublari va markazlari bilan hamkorlikni rivojlantirish.
3. Belgilab qoʻyilsinki:
boks maktabi oʻz faoliyatini Vazirlar Mahkamasining 2018-yil 2-iyundagi “Sport turlari boʻyicha ixtisoslashtirilgan davlat maktab-internatlari faoliyatini takomillashtirish toʻgʻrisida”gi 410-son qarorida belgilangan tartibga muvofiq amalga oshiradi, shu jumladan, yuridik shaxs maqomiga ega boʻlgan ixtisoslashtirilgan umumtaʼlim davlat sport-taʼlim muassasasi hisoblanadi;
boks maktabi oʻz faoliyatini 2022/2023 oʻquv yilidan boshlaydi;
boks maktabi oʻquvchilarining umumiy kontingenti jami 175 nafarni tashkil etib, ular 5-11-sinf oʻquvchilaridan iborat boʻladi;
boks maktabi oʻquvchilarini umumtaʼlim dasturlari boʻyicha oʻqitish ularga eng yaqin joylashgan umumiy oʻrta taʼlim maktablarida amalga oshiriladi;
boks maktabi oʻquvchilarini yashash uchun jihozlar, sutkalik oziq-ovqat normasi, sport kiyim-boshi va anjomlari, forma bilan taʼminlashda oliy mahorat sport maktablarining normativlari tatbiq etiladi;
boks maktabi oʻquvchilarini tekin (imtiyozli) ovqatlantirish xarajatlarini qisman qoplash uchun ota-onalar toʻlovi undirilmaydi hamda oʻquvchilar toʻliq Davlat byudjeti mablagʻlari hisobidan oziq-ovqat bilan taʼminlanadi;
boks maktabi direktori, uning oʻrinbosarlari, trener-oʻqituvchilar, yoʻriqchi-uslubchilar, tarbiyachilar mehnatiga haq toʻlash hamda maktab direktorining maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha oʻrinbosari va tarbiyachilar mehnatini ragʻbatlantirish Vazirlar Mahkamasining 2005-yil 21-dekabrdagi “Xalq taʼlimi xodimlari mehnatiga haq toʻlashning takomillashtirilgan tizimini tasdiqlash toʻgʻrisida”gi 275-son qaroriga muvofiq;
boks maktabi direktori, uning oʻquv va sport ishlari boʻyicha oʻrinbosari, trener-oʻqituvchilar, yoʻriqchi-uslubchilar, tibbiyot xodimlari mehnatini ragʻbatlantirish Vazirlar Mahkamasining 2010-yil 23-sentyabrdagi “Sport maktablari faoliyatini hamda sport maktablari trenerlari va mutaxassislari mehnatini moddiy ragʻbatlantirish tizimini yanada takomillashtirish toʻgʻrisida”gi 211-son qaroriga muvofiq;
boks maktabi tibbiyot xodimlari mehnatiga haq toʻlash Vazirlar Mahkamasining 2005-yil 21-dekabrdagi “Tibbiyot xodimlari mehnatiga haq toʻlashning takomillashtirilgan tizimini tasdiqlash toʻgʻrisida”gi 276-son qaroriga muvofiq amalga oshiriladi.
4. Quyidagilar boks maktabini moliyalashtirish manbalari etib belgilansin:
Davlat byudjeti mablagʻlari;
faoliyat ixtisosligi boʻyicha tovarlarni (ishlarni, xizmatlarni) realizatsiya qilishdan va maktabning ustavidagi vazifalarga muvofiq boʻlgan boshqa faoliyat turlaridan olingan daromadlar;
asosiy mashgʻulotlar oʻtkazilmaydigan vaqtda boʻsh turgan mol-mulkni ijaraga berishdan tushgan daromadlar;
yuridik va jismoniy shaxslarning homiylik xayriyalari;
5. Sportni rivojlantirish vazirligi (A.Ikramov):
a) uch oy muddatda:
boks maktabining ustavini tasdiqlash, shuningdek, uni belgilangan tartibda davlat roʻyxatidan oʻtkazish;
boks maktabini zamonaviy pedagogik texnologiyalarni egallagan malakali pedagog kadrlar hamda trenerlar bilan bosqichma-bosqich toʻldirish choralarini koʻrsin;
b) Oʻzbekiston Milliy olimpiya qoʻmitasi va Oʻzbekiston boks federatsiyasi bilan birgalikda boks maktabida sportchilarni tayyorlash sifati yuzasidan doimiy davlat nazoratini amalga oshirsin;
v) Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi hamda Moliya vazirligi bilan birgalikda boks maktabining boshqaruv, texnik, xizmat koʻrsatuvchi va oʻquv-yordamchi xodimlarining shtat jadvalini ishlab chiqsin va tasdiqlasin;
g) Xalq taʼlimi vazirligi bilan birgalikda umumiy oʻrta taʼlim maktablarining oʻquvchilarini boks maktabida shugʻullanish uchun jalb etish choralarini koʻrsin.
6. Sportni rivojlantirish vazirligi, Oʻzbekiston Milliy olimpiya qoʻmitasi, Qurilish vazirligi va Toshkent shahar hokimligi 2022-yil 1-avgustga qadar Toshkent shahar, Yunusobod tumani, 9-mavzeda joylashgan 259-son umumiy oʻrta taʼlim maktabi hududida zamonaviy boks maktabi tashkil etilishi va jihozlanishini taʼminlasin.
Boks maktabini tashkil etish va jihozlash uchun Davlat byudjetidan jami 25 milliard soʻm yoʻnaltirilsin.
Vazirlar Mahkamasi Sportni rivojlantirish, Iqtisodiy taraqqiyot va kambagʻallikni qisqartirish, Moliya vazirliklari bilan birgalikda mazkur band talablaridan kelib chiqib 2022-2024-yillarda Oʻzbekiston Respublikasining ijtimoiy va ishlab chiqarish infratuzilmasini rivojlantirish dasturining tegishli parametrlarini qayta koʻrib chiqsin.
7. Qurilish vazirligi (B.Zakirov) boks maktabining loyiha hujjatlari ishlab chiqilishida eng maqbul meʼmoriy hamda texnik yechimlar qoʻllanilishini, maktabni innovatsion texnologiyalarga asoslangan, arzon, energiya tejamkor va tez barpo etiladigan yengil konstruksiya va materiallardan qurish, shinamlik va ekologik xavfsizlik talablariga muvofiqlik yuzasidan loyiha-smeta hujjatlarini kompleks ekspertizadan oʻtkazishni taʼminlasin va qurilish-montaj ishlarining sifatli bajarilishi ustidan doimiy davlat arxitektura-qurilish nazoratini oʻrnatsin.
8. Moliya vazirligi boks maktabi faoliyatini saqlash bilan bogʻliq zarur mablagʻlarni 2022-yil respublika byudjetida koʻzda tutilgan mablagʻlar doirasida, 2023-yildan boshlab esa Davlat byudjeti parametrlarida nazarda tutishni taʼminlasin.
9. Sportni rivojlantirish vazirligi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda bir oy muddatda qonunchilik hujjatlariga mazkur qarordan kelib chiqadigan oʻzgartirish va qoʻshimchalar toʻgʻrisida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
10. Mazkur qarorning ijrosini samarali tashkil qilishga masʼul va shaxsiy javobgar etib sportni rivojlantirish vaziri A.I.Ikramov hamda Toshkent shahar hokimi J.A.Artikxodjayev belgilansin.
Qaror ijrosini muhokama qilib borish, ijro uchun masʼul tashkilotlar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.N.Aripov hamda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining maslahatchisi A.A.Abduvaxitov zimmasiga yuklansin.

О мерах по созданию Школы спортивного мастерства по боксу Баходира Жалолова
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиеёв принял Постановление о создании школы спортивного мастерства имени чемпиона мира и Олимпийских игр по боксу Баходира Жалалова.
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 5 ноября 2021 года № ПП–5280 «О Программе развития деятельности спортивно-образовательных учреждений до 2025 года» и Концепцией развития бокса до 2025 года, утвержденной постановлением Президента Республики Узбекистан от 29 апреля 2021 года № ПП–5099, а также в целях подготовки талантливых спортсменов в качестве профессиональных боксеров, широкой пропаганды деятельности отечественных спортсменов – победителей и призеров Олимпийских игр:
1. Создать в системе Министерства развития спорта Школу спортивного мастерства по боксу Баходира Жалолова (далее – школа бокса).
2. Определить основными задачами школы бокса:
создание материально-технической и учебно-тренировочной баз, оснащенных необходимым спортивным инвентарем и оборудованием, отвечающих современным международным требованиям и стандартам, и подготовку боксеров международного уровня, способных достойно защищать честь Узбекистана на международных и региональных соревнованиях различного уровня – Олимпийских и Азиатских играх, чемпионатах мира и Азии, универсиадах и других;
укрепление тренерского состава по боксу путем широкого привлечения высококвалифицированных специалистов-тренеров, психологов и методистов, включая ведущих специалистов зарубежных стран, для подготовки боксеров международного уровня;
организацию учебно-тренировочного процесса боксеров на уровне международных стандартов, постоянное повышение качества их теоретической и технико-тактической подготовки путем внедрения новейших научно-методических технологий в учебно-тренировочный процесс с учетом передового опыта;
развитие профессиональных качеств боксеров, а также подготовку боксеров высокого уровня мастерства для национальных сборных команд Узбекистана в соответствии с международными требованиями развития бокса;
осуществление непрерывного сотрудничества с детско-юношескими спортивными школами, специализированными детско-юношескими спортивными школами, специализированными государственными школами-интернатами по олимпийским и национальным видам спорта, колледжами олимпийского и паралимпийского резерва, школами высшего спортивного мастерства по боксу, Республиканской школой высшего спортивного мастерства по спортивным единоборствам и иными спортивно-образовательными учреждениями по вопросам отбора и воспитания молодых перспективных боксеров;
развитие сотрудничества с зарубежными школами бокса, клубами и центрами по организации и регулярному проведению учебно-тренировочных сборов, республиканских и региональных спортивных соревнований с участием национальных сборных команд и их резервов по боксу, обмену опытом для повышения уровня профессионального мастерства тренеров и боксеров.
3. Определить, что:
школа бокса осуществляет свою деятельность в соответствии с порядком, установленным постановлением Кабинета Министров от 2 июня 2018 года № 410 «О совершенствовании деятельности государственных специализированных школ-интернатов по видам спорта», в том числе является специализированным общеобразовательным государственным спортивно-образовательным учреждением со статусом юридического лица;
школа бокса начинает свою деятельность с 2022/2023 учебного года;
общий контингент школы бокса составляет 175 учащихся 5–11 классов;
обучение учащихся школы бокса по общеобразовательным программам проводится в ближайших к ним общеобразовательных школах;
по обеспечению принадлежностями для проживания, суточной нормой питания, спортивной экипировкой, инвентарем и формой к учащимся школы бокса применяются нормативы обеспечения, установленные для школ высшего спортивного мастерства;
для частичного покрытия расходов на бесплатное (льготное) питание учащихся школы бокса родительская плата не взимается, и учащиеся обеспечиваются питанием полностью за счет средств государственного бюджета;
оплата труда директора школы бокса, его заместителей, тренеров-преподавателей, инструкторов-методистов, воспитателей и стимулирование труда заместителя директора по духовно-просветительской работе и воспитателей школы осуществляются в соответствии с постановлением Кабинета Министров от 21 декабря 2005 года № 275 «Об утверждении усовершенствованной системы оплаты труда работников народного образования»;
стимулирование труда директора школы бокса, его заместителя по учебной и спортивной работе, тренеров-преподавателей, инструкторов-методистов, медицинских работников осуществляется в соответствии с постановлением Кабинета Министров от 23 сентября 2010 года № 211 «О дальнейшем совершенствовании деятельности спортивных школ и системы материального стимулирования труда тренеров и специалистов спортивных школ»;
оплата труда медицинских работников школы бокса осуществляется в соответствии с постановлением Кабинета Министров от 21 декабря 2005 года № 276 «Об утверждении усовершенствованной системы оплаты труда медицинских работников».
4. Определить источниками финансирования школы бокса:
средства государственного бюджета;
доходы, полученные от реализации товаров (работ, услуг) по специализации деятельности и иных соответствующих задачам устава школы видов деятельности;
доходы, полученные от сдачи в аренду имущества, неиспользуемого в период непроведения основных занятий;
благотворительные пожертвования юридических и физических лиц;
5. Министерству развития спорта (Икрамов А.):
а) в трехмесячный срок принять меры по:
утверждению устава и государственной регистрации школы бокса
в установленном порядке;
поэтапному укомплектованию школы бокса квалифицированными педагогическими кадрами и тренерами, владеющими современными педагогическими технологиями;
б) совместно с Национальным олимпийским комитетом Узбекистана и Федерацией бокса Узбекистана осуществлять постоянный государственный контроль за качеством подготовки спортсменов в школе бокса;
в) совместно с Министерством занятости и трудовых отношений и Министерством финансов разработать и утвердить штатное расписание управленческого, технического, обслуживающего и учебно-вспомогательного персонала школы бокса;
г) совместно с Министерством народного образования принять меры для привлечения учащихся общеобразовательных школ к занятиям в школе бокса.
6. Министерству развития спорта, Национальному Олимпийскому комитету Узбекистана, Министерству строительства и хокимияту города Ташкента в срок до 1 августа 2022 года обеспечить создание современной школы бокса и ее оснащение на территории общеобразовательной школы № 259, расположенной по адресу: город Ташкент, Юнусабадский район, квартал 9.
Направить на создание и оснащение школы бокса в общей сложности 25 миллиардов сумов из государственного бюджета.
Кабинету Министров совместно с министерствами развития спорта, экономического развития и сокращения бедности, финансов исходя
из требований настоящего пункта пересмотреть соответствующие параметры Программы развития социальной и производственной инфраструктуры Республики Узбекистан на 2022–2024 годы.
7. Министерству строительства (Закиров Б.) обеспечить проведение комплексной экспертизы проектно-сметной документации на предмет применения наиболее оптимальных архитектурных и технических решений при разработке проектной документации школы бокса, строительства школы из доступных, энергосберегающих, быстровозводимых легких конструкций и материалов, основанных на инновационных технологиях, их соответствия требованиям комфорта и экологической безопасности, а также установить постоянный государственный архитектурно-строительный контроль за качественным выполнением строительно-монтажных работ.
8. Министерству финансов обеспечить выделение необходимых средств, связанных с содержанием деятельности школы бокса в рамках средств, предусмотренных республиканским бюджетом на 2022 год, а с 2023 года – ежегодно предусматривать в параметрах государственного бюджета.
9. Министерству развития спорта совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в месячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
10. Возложить на министра развития спорта Икрамова А.И. и хокима города Ташкента Артикходжаева Ж.A. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью организаций, ответственных за его исполнение, возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и советника Президента Республики Узбекистан Абдувахитова А.А.