Olimpiya shaharchasi loyihasi ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 7 mart kuni Toshkent shahrida rejalashtirilgan qurilish va ko‘kalamzorlashtirish ishlari taqdimoti bilan tanishdi.
Ma’lumki, 2025 yilda Toshkent shahrida Yoshlar o‘rtasidagi Osiyo o‘yinlari o‘tkaziladi. Unga qit’amizdan ko‘plab sportchi va murabbiylar, delegatsiyalar, jurnalistlar keladi. Bu nufuzli musobaqani yuqori saviyada o‘tkazish maqsadida poytaxtimizning Yashnobod tumanida Olimpiya shaharchasi qurilishi rejalashtirilgan. Uning loyihasi Angliyaning “Arup” muhandislik kompaniyasi tomonidan ishlab chiqilgan.
Loyihaga ko‘ra, shaharcha markazida olimpiya stadioni, uning ikki yonida yopiq sport majmualari, suv sporti saroyi, mashg‘ulot maydonchalari, eshkak eshish havzasi barpo etiladi. Barcha sharoitlar Osiyo Olimpiya kengashi va xalqaro sport federatsiyalari talablariga muvofiq bo‘ladi. Ma’muriy bino, yotoqxona, muzey va xo‘jalik ob’ektlari ham quriladi.
Musobaqalardan tashqari vaqtda shaharcha o‘quv-mashg‘ulot bazasi bo‘lib xizmat qiladi. Bu yerda Oliy sport mahorati instituti, sport federatsiyalari va sohadagi boshqa muassasalar faoliyat olib boradi.
Yana bir muhim jihat: shaharcha joylashadigan Yangi O‘zbekiston ko‘chasi bo‘ylab daraxtlar ekilib, sayilgoh tashkil etiladi. U yer aholi uchun ochiq bo‘lib, sayr qilish, sport bilan shug‘ullanish mumkin bo‘ladi.
Davlatimiz rahbari loyihaning qiymati, sportchi va tomoshabinlar uchun yaratiladigan qulayliklarni sinchiklab so‘radi. Mutasaddilarga ishlar hajmi va zarur mablag‘ miqdorini yilma-yil hisob-kitob qilib, aniq reja shakllantirish, qurilish bo‘yicha tender e’lon qilish yuzasidan ko‘rsatmalar berdi.
“Yashil makon” umummilliy loyihasini amalga oshirish bo‘yicha yig‘ilishda Prezidentimiz yo‘l chetlarida gullaydigan va bargi rangli daraxtlar ekish maqsadga muvofiqligini aytgan edi. Taqdimotda shu boradagi rejalar ko‘rib chiqildi.
Buning uchun Toshkent shahrining Kichik halqa yo‘li, Mustaqillik, Navoiy, Islom Karimov, Afrosiyob, Shahrisabz, Oybek, Bobur kabi 21 ta ko‘chasi tanlab olingan. Ularda kashtan, siren, shumtol, lola daraxti, chinor, jo‘ka kabi manzarali ko‘chatlar ekish rejalashtirilgan. Shuningdek, daraxtlarning tanasi to‘g‘ri va ildizi mustahkam bo‘lishi uchun repikaj usulida yetishtirish mo‘ljallangan.
Davlatimiz rahbari manzarali ko‘chatlar bilan birga mahallalarda anjir, anor, xurmo kabi mevali daraxtlar ekish, ishkomli ko‘chalar tashkil qilish muhimligini ta’kidladi.

The project of the Olympic town is presented
On March 7, President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the presentation of the upcoming construction and landscaping work in the city of Tashkent.
As you know, Tashkent will host the Asian Youth Games in 2025. A lot of athletes and coaches, fans and journalists from all over the continent will come to the competition. To hold this prestigious sports event at a high level, an Olympic town is planned to be built in the Yashnabad district of the capital. The project of the facility was developed by the British engineering company Arup.
According to the project, an Olympic stadium will be built in the center of the town, with indoor sports complexes, a palace of water sports, training grounds, and a rowing canal around it. All conditions will be the requirements of the Olympic Council of Asia and international sports federations. An administrative building, a dormitory, a museum and economic facilities will also be erected.
In addition to hosting competitions, the town will serve as a training base. The Institute of Higher Sportsmanship, sports federations and other institutions in the field of sports will start their activities here.
Another area of work is the creation of a green walking area along the New Uzbekistan Street leading to the Olympic Town. It will have terms for recreation and sports.
The Head of State inquired in detail about the cost of the project, the terms that will be created for visitors. The responsible persons were instructed to calculate the amount of work and financial resources by year, draw up a clear plan, and announce a tender for construction.
At an earlier meeting on the implementation of the national project "Yashil Zamin", the President pointed out the expediency of planting flowering and deciduous trees on the roadsides. The relevant plans were considered at today's presentation.
For this purpose, 21 streets of Tashkent were selected, including the Small Ring Road, Mustakillik, Navoi, Islam Karimov, Afrosiab, Shakhrisabz, Oybek, Babur. It is planned to plant seedlings of ornamental trees such as chestnut, lilac, ash, tulip tree, maple, linden. The trees will be grown by the repicage method to ensure the strength of the roots and direct growth of the trunks.
The Head of State stressed the importance of planting along with ornamental and fruit trees, such as figs, pomegranates and persimmons, as well as creating canopies of climbing plants on the streets.