Olimpiya shaharchasi loyihasi ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 7 mart kuni Toshkent shahrida rejalashtirilgan qurilish va ko‘kalamzorlashtirish ishlari taqdimoti bilan tanishdi.
Ma’lumki, 2025 yilda Toshkent shahrida Yoshlar o‘rtasidagi Osiyo o‘yinlari o‘tkaziladi. Unga qit’amizdan ko‘plab sportchi va murabbiylar, delegatsiyalar, jurnalistlar keladi. Bu nufuzli musobaqani yuqori saviyada o‘tkazish maqsadida poytaxtimizning Yashnobod tumanida Olimpiya shaharchasi qurilishi rejalashtirilgan. Uning loyihasi Angliyaning “Arup” muhandislik kompaniyasi tomonidan ishlab chiqilgan.
Loyihaga ko‘ra, shaharcha markazida olimpiya stadioni, uning ikki yonida yopiq sport majmualari, suv sporti saroyi, mashg‘ulot maydonchalari, eshkak eshish havzasi barpo etiladi. Barcha sharoitlar Osiyo Olimpiya kengashi va xalqaro sport federatsiyalari talablariga muvofiq bo‘ladi. Ma’muriy bino, yotoqxona, muzey va xo‘jalik ob’ektlari ham quriladi.
Musobaqalardan tashqari vaqtda shaharcha o‘quv-mashg‘ulot bazasi bo‘lib xizmat qiladi. Bu yerda Oliy sport mahorati instituti, sport federatsiyalari va sohadagi boshqa muassasalar faoliyat olib boradi.
Yana bir muhim jihat: shaharcha joylashadigan Yangi O‘zbekiston ko‘chasi bo‘ylab daraxtlar ekilib, sayilgoh tashkil etiladi. U yer aholi uchun ochiq bo‘lib, sayr qilish, sport bilan shug‘ullanish mumkin bo‘ladi.
Davlatimiz rahbari loyihaning qiymati, sportchi va tomoshabinlar uchun yaratiladigan qulayliklarni sinchiklab so‘radi. Mutasaddilarga ishlar hajmi va zarur mablag‘ miqdorini yilma-yil hisob-kitob qilib, aniq reja shakllantirish, qurilish bo‘yicha tender e’lon qilish yuzasidan ko‘rsatmalar berdi.
“Yashil makon” umummilliy loyihasini amalga oshirish bo‘yicha yig‘ilishda Prezidentimiz yo‘l chetlarida gullaydigan va bargi rangli daraxtlar ekish maqsadga muvofiqligini aytgan edi. Taqdimotda shu boradagi rejalar ko‘rib chiqildi.
Buning uchun Toshkent shahrining Kichik halqa yo‘li, Mustaqillik, Navoiy, Islom Karimov, Afrosiyob, Shahrisabz, Oybek, Bobur kabi 21 ta ko‘chasi tanlab olingan. Ularda kashtan, siren, shumtol, lola daraxti, chinor, jo‘ka kabi manzarali ko‘chatlar ekish rejalashtirilgan. Shuningdek, daraxtlarning tanasi to‘g‘ri va ildizi mustahkam bo‘lishi uchun repikaj usulida yetishtirish mo‘ljallangan.
Davlatimiz rahbari manzarali ko‘chatlar bilan birga mahallalarda anjir, anor, xurmo kabi mevali daraxtlar ekish, ishkomli ko‘chalar tashkil qilish muhimligini ta’kidladi.

Представлен проект Олимпийского городка
Президент Шавкат Мирзиёев 7 марта ознакомился с презентацией предстоящей работы по строительству и озеленению в городе Ташкенте.
Как известно, в 2025 году Ташкент примет молодежные Азиатские игры. На соревнования прибудет множество спортсменов и тренеров, болельщиков и журналистов со всего континента. Для проведения этого престижного спортивного мероприятия на высоком уровне в Яшнабадском районе столицы планируется построить Олимпийский городок. Проект объекта разработан британской инжиниринговой компанией Arup.
Согласно проекту, в центре городка будет построен Олимпийский стадион, вокруг него - крытые спортивные комплексы, дворец водных видов спорта, тренировочные площадки, гребной канал. Все условия будут соответствовать требованиям Олимпийского совета Азии и международных спортивных федераций. Также будут возведены административное здание, общежитие, музей и хозяйственные объекты.
Помимо приема соревнований городок будет служить учебно-тренировочной базой. Здесь начнут деятельность Институт высшего спортивного мастерства, спортивные федерации и другие учреждения в области спорта.
Еще одно направление работы – создание зеленой прогулочной зоны вдоль улицы Новый Узбекистан, ведущей к Олимпийскому городку. Она будет располагать условиями для отдыха и занятия спортом.
Глава государства поинтересовался в деталях стоимостью проекта, условиями, которые будут созданы для посетителей. Ответственным лицам поручено рассчитать объем работ и финансовых ресурсов по годам, составить четкий план, объявить тендер на строительство.
На прошедшем ранее совещании по реализации общенационального проекта «Яшил замин» Президент указал на целесообразность посадки цветковые и лиственные деревья по обочинам дорог. На сегодняшней презентации рассмотрены соответствующие планы.
Для этого отобрана 21 улица Ташкента, включая Малую кольцевую дорогу, Мустакиллик, Навои, Ислама Каримова, Афросиаб, Шахрисабз, Ойбека, Бабура. Планируется посадка саженцев декоративных деревьев, таких как каштан, сирень, ясень, тюльпановое дерево, клен, липа. Деревья будут выращиваться методом репикажа для обеспечения прочности корней и прямого роста стволов.
Глава государства подчеркнул важность посадки наряду с декоративными и плодовых деревьев, таких как инжир, гранат и хурма, а также создания на улицах навесов из вьющихся растений.