Yosh qilichbozlarimiz Osiyo chempionatini 15 ta medal bilan yakunlashdi!
Toshkentda qilichbozlik bo‘yicha o‘smirlar va yoshlar o‘rtasidagi Osiyo chempionati o‘z yakuniga yetdi. 8 kun davom etgan musobaqani yoshlar o‘rtasidagi jamoaviy dasturlar yakunlab berdi.
Ahamiyatlisi, o‘smirlarimiz musobaqa doirasida 12 ta medal jamg‘arishga erishgan bo‘lsalar, yoshlarimiz bu ko‘rsatkichni uchtaga yaxshilashga erishishdi. Bugungi bahslarda qayd etilgan natijalarga to‘xtaladigan bo‘lsak, barcha jamoalarni mag‘lub etgan shpagachi qizlarimiz oltin, finalda biroz omad yetishmagan rapirachi yigitlarimiz kumush medalga sazovor bo‘lishdi.
Qilichbozlik bo‘yicha yoshlar o‘rtasidagi OCh.
Qizlar, Shpaga:
1. O‘zbekiston
2. Hindiston
3. Qozog‘iston
Qizlar, rapira
1. Gonkong
2. Qozog‘iston
3. BAA
Yigitlar, rapira:
2. O‘zbekiston
3. Hindiston
Yakunda 5 ta oltin, 3 ta kumush va 7 ta bronza medallarini jamg‘argan yoshlarimiz umumjamoa hisobida qit’a birinchiligini ikkinchi o‘rinda yakunlashdi. Bu borada birinchi o‘rin gonkonglik qilichbozlarga nasib etdi. Hamyurtlarimiz qo‘lga kiritgan oltin medallar soni teng, faqat kumush medallar soni bo‘yicha kichik ustunlik sharqiy Osiyo jamoasini peshqadamga aylantirdi.
Medallar jamg‘arish bo‘yicha kuchli uchlik:
1. Gonkong – 5-4-4
2. O‘zbekiston – 5-3-7
3. Qozog‘iston – 1-3-2
Qayd etish joiz, o‘smirlar va yoshlar jamoalarimiz bu bilan Osiyo chempionatlarida o‘z tarixidagi eng yaxshi natijalarini qayd etdilar. O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi bunday ajoyib ko‘rsatkich bilan O‘zbekiston qilichbozlik federatsiyasi, sportchi va murabbiylarimizni samimiy muborakbod etadi.

Молодёжная сборная Узбекистана завершила ЧА с 15 медалями!
В Ташкенте завершился чемпионат Азии по фехтованию среди юниоров и молодёжи. Соревнования, продолжавшиеся 8 дней, подарили всем участникам и гостям престижных стартов массу незабываемых впечатлений. В заключительный день были определены победители в нескольких видах программ в командных состязаниях среди молодёжи.
Отрадно отметить, что в рамках соревнований наши кадеты завоевали 12 медалей, молодёжная команда Узбекистана улучшила этот показатель, и записала в свой актив 15 наград различного достоинства. Что касается результатов, зафиксированных в сегодняшних встречах, то отечественные шпажистки в командных состязаниях, одолевшие на своём соревновательном пути серьёзных оппонентов, завоевали золотые медали, а наши рапиристы удостоились серебряных наград.
ЧА по фехтованию среди молодёжи.
3. ОАЭ
Юноши, рапира:
Отечественная молодёжная сборная, завоевавшая в итоге 5 золотых, 3 серебряных и 7 бронзовых медалей, завершила континентальное первенство на втором месте в общекомандном зачёте, пропустив вперёд представителей Гонконга. Что касается количества золотых наград, то с лидирующей делегацией в турнирной таблице, одинаковое. Но небольшое преимущество серебряных медалей Гонконга, позволило его фехтовальщикам расположиться в общекомандном зачёте на первом месте.
1. Гонконг – 5-4-4
2. Узбекистан – 5-3-7
3. Казахстан – 1-3-2
Стоит отметить, что юниорская и молодёжная команды показали лучшие результаты в своей истории на чемпионатах Азии. Национальный Олимпийский комитет Узбекистана искренне поздравляет Федерацию фехтования Узбекистана, спортсменов и тренеров с достойным выступлением на престижном турнире.