“Stranja” qahramonlari Vatanga qaytishdi
Bolgariyaning Sofiya shahrida "kichik jahon chempionati" sifatida e’tirof etiladigan "Stranja" xalqaro turniri bo‘lib o‘tdi. Ushbu musobaqada umumjamoa hisobida birinchi o‘rinni egallagan bokschilarimiz bugun tunda O‘zbekistonga qaytib kelishdi. Ular Islom Karimov nomidagi Toshkent xalqaro aeroportida tantanali kutib olindi. Marosimda Sportni rivojlantirish vazirligi, Milliy Olimpiya qo‘mitasi, O‘zbekiston boks federatsiyasi mutasaddilari, keng sport jamoatchiligi va OAV xodimlari ishtirok etishdi. Tadbirda MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov bokschilarimizni qo‘lga kiritilgan muvaffaqiyat bilan qutlab, ularga kelgusida ham mana shunday chiroyli g‘alabalarni tilab qoldi.
Musobaqada O‘zbekiston terma jamoasi 6 ta oltin, 1 ta bronza medalini qo‘lga kiritib, umumjamoa hisobida birinchi o‘rinni qo‘lga kiritdi. Qayd etish lozimki, Rossiya, Qozog‘iston va Ukraina kabi terma jamoalar ikkita tarkib bilan ishtirok etgan musobaqada bunday natijani qayd etish, boks hamjamiyati orasida shov-shuvga sabab bo‘ldi.
Eslatib o‘tamiz, terma jamoamiz safida quyidagi bokschilarimiz sovrindor bo‘lishdi:
-51 kg: Hasanboy Do‘smatov
-57 kg: Abdumalik Xalakov
-63,5 kg: Mujibillo Tursunov
-80 kg: Odiljon Aslonov
-92 kg: Madiyar Saidrahimov
+92 kg: Lazizbek Mullajonov
-52 kg: Tursunoy Rahimova
Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi Oʻzbekiston boks federatsiyasi, sportchi va murabbiylarimizni ushbu musobaqada qoʻlga kiritgan ajoyib natija bilan tabriklab, bokschilarimizga keyingi musobaqalarda ham ulkan gʻalabalar tilaydi.

Герои "Странджа" вернулись на Родину
В Болгарии состоялся международный турнир "Странджа", который является своего рода "малым чемпионатом мира". Сегодня ночью боксёры, показавшие высокий уровень мастерства и занявшие первое место в общекомандном зачёте, вернулись в Узбекистан. Их встретили в Ташкентском международном аэропорту имени Ислама Каримова. В церемонии приняли участие представители Министерства развития спорта, Национального Олимпийского комитета, Федерации бокса Узбекистана, а также спортивная общественность и сотрудники СМИ. На мероприятии Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов поздравил мастеров кожаной перчатки с достигнутым успехом и пожелал им успехов и в предстоящих турнирах.
Сборная Узбекистана на данных престижных стартах завоевала 6 золотых и 1 бронзовую медали, тем самым обеспечила себе первое место в общекомандном зачёте. Стоит отметить, что такой результат на соревнованиях, в которых участвовали довольно серьёзные файтеры мира - представители России, Казахстана и Украины и, тем более, двумя составами, произвела сенсацию в боксёрском сообществе.
Напомним, что в составе отечественной делегации стали призёрами следующие боксёры:
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана искренне поздравляет Федерацию бокса, мастеров кожаной перчатки, их близких и родных с достигнутыми результатами, желает дальнейших взлётов на мировой спортивной арене.