Kun tarixi: Olimpiadada ilk marotaba madhiyamiz yangraganiga 28 yil bo‘ldi!
1994 yil 24 fevral kuni Norvegiyaning Lillexammer shahrida o‘tgan XVII qishki Olimpiya o‘yinlarida mustaqil O‘zbekiston Respublikasi o‘z tarixida ilk bor Olimpiya o‘yinlarining oltin medaliga sazovor bo‘lgan.
Roppa-rosa 28 yil muqaddam butun Respublikamiz bo‘ylab mazkur g‘alabamiz katta shodiyona bilan nishonlangan edi. Afsonaviy fristaylchimiz Lina Cheryazovaning ushbu oltin medali biz uchun qishki Olimpiya o‘yinlarida yagonaligicha qolmoqda.
Ma’lumot uchun, birgina ushbu natija Lillexammer Olimpiadasida delegatsiyamizning Fransiya, Finlyandiya, Xitoy, Buyuk Britaniya, Niderlandiya kabi qishki sport turlarida yetakchi hisoblanmish davlatlardan umumjamoa hisobida yuqori o‘rinda turishimizni ta’minlagan edi.

День в истории: прошло ровно 28 лет с тех пор, как Государственный гимн Республики Узбекистан впервые прозвучал на Олимпиаде!
24 февраля 1994 года на XVII зимних Олимпийских играх в норвежском Лиллехаммере представительница независимой Республики Узбекистан впервые в своей истории завоевала золотую медаль Олимпийских игр.
Ровно 28 лет назад по всей Республике с большой радостью отмечали эту победу. Эта золотая медаль нашей легендарной фристайлистки Лины Черязовой остаётся для нас единственной на зимних Олимпийских играх.
Благодаря этой награде высшей пробы на Олимпиаде в Лиллехаммере Узбекстан опередил в общекомандном зачёте такие страны, как Франция, Финляндия, Китай, Великобритания, Нидерланды, являющиеся лидерами в зимних видах спорта.