Pekinda XXIV qishki Olimpiya o‘yinlari yakunlandi. Murakkab epidemiologik vaziyat bo‘lishiga qaramay, Xitoy hukumati ushbu musobaqani yuqori saviyada tashkil qilishga muvaffaq bo‘ldi.
Tashkiliy qo‘mita mehmonlarning salomatligini maksimal darajada nazorat qildi va o‘z oldiga qo‘ygan maqsadga to‘laligicha erisha oldi. Musobaqaga tashrif buyurgan mehmonlar bir necha kun davomida Xitoy xalqining mehmondo‘stligi, mamlakatning zamonaviy sport inshootlari va eng toza ekologik qishki Olimpiadaga guvoh bo‘lishdi.
Bugun “Qush uyasi” stadionida bo‘lib o‘tgan tantanali yopilish marosimi ham ajoyib sahnalashtirilgan badiiy chiqishlarga boy bo‘ldi. Marosimda so‘zga chiqqan XOQ prezidenti Tomas Bax ham ushbu O‘yinlar insoniyat tarixidagi eng yorqin Olimpiadalardan biri bo‘lib qolishini ta’kidladi.

20 Февраля 2022 3485
В Пекине завершились XXIV зимние Олимпийские игры. Несмотря на сложную эпидемиологическую ситуацию, китайским властям удалось организовать соревнования на высоком уровне.
Оргкомитет максимально контролировал здоровье гостей и смог в полной мере достичь поставленной цели. Гости, которые посетили состязания, в течение нескольких дней были свидетелями гостеприимства китайского народа, современных спортивных сооружений страны и самой экологически чистой зимней Олимпиады.
Торжественная церемония закрытия, состоявшаяся сегодня на стадионе "Птичье гнездо", также была насыщена эффектными художественными постановками. Выступая на церемонии, президент МОК Томас Бах также отметил, что эти игры останутся одной из самых ярких Олимпиад в истории человечества.
По традиции, на церемонии флаг МОК был торжественно передан Италии-хозяйке предстоящей зимней Олимпиады в 2026 году.