O‘zbekiston yilqichilik va ot sporti federatsiyasi rahbari Bahromjon Gaziyev 2022 yilda Yevrosiyo ot sporti assotsiatsiyasi shafeligida o‘tadigan musobaqalarda sportchilarimizning ishtiroki yanada ortishini ma’lum qildi.
"Federatsiyamiz Yevrosiyo ot sporti assotsiatsiyasi doirasidagi musobaqalar va o‘quv-mashg‘ulot yig‘inlarda sportchilarimiz ishtirokini ko‘paytirishga tayyor ekanini bildiradi. Bu butun Yevrosiyo mintaqasidagi chavandozlarning ko‘nikmalari va mahoratini yanada rivojlantirishda qo‘shimcha omil bo‘ladi», – dedi B.Gaziyev.
2021 yil o‘zbekistonlik chavandozlar Yevrosiyo ligasining eng yaxshi sportchilari qatorida bo‘lib, Millatlar Kubogi yakunlari bo‘yicha jamoaviy dastur g‘olibligini qo‘lga kiritishdi. Jahon kubogi va Yevrosiyo Kubogi, shuningdek, mintaqa chempionatida kattalar va yoshlar toifalarida muvaffaqiyatli ishtirok etishdi.
Bahromjon Gaziyev assotsiatsiya shtab-kvartirasi hisoblanmish “Maksim Park” ot sporti klubi bazasida o‘zbekistonlik sportchilarning ham muntazam shug‘ullanishi ularga ijobiy ta’sir o‘tkazayotganini ta’kidladi.
2022 yilgi mavsumda o‘zbekistonlik sportchilar Yevrosiyo ligasidagi yosh otlar uchun mintaqa chempionati, faxriylar o‘rtasidagi chempionat, havaskorlar orasida Yevrosiyo kubogi kabi yangi musobaqalarda ishtirok etadi.
Shuningdek, Bahromjon Gaziyev O‘zbekiston terma jamoasi Yevrosiyo chempionatida va assotsiatsiyasining barcha loyihalarida, shuningdek, ot yo‘rttirish va uchkurash kabi Olimpiya dasturlari bo‘yicha o‘tkaziladigan turnirlarda ham muntazam ishtirok etishini ta’kidladi.

15 Февраля 2022 3179
Глава Федерации коневодства и конного спорта Узбекистана Бахромжон Газиев сообщил, что в 2022 году участие спортсменов в соревнованиях под эгидой Евразийской ассоциации конного спорта ещё более возрастёт.
"Наша Федерация выражает готовность увеличить участие наших атлетов в соревнованиях и тренировочных сборах в рамках Евразийской ассоциации конного спорта. Это станет дополнительным фактором дальнейшего развития навыков и умений наездников всего Евразийского континента", - отметил Б.Газиев.
В 2021 году отечественные наездники вошли в число лучших спортсменов Евразийской лиги и по итогам Кубка наций выиграли командную программу. Они успешно выступили на Кубке мира и Кубке Евразии, а также на чемпионате Азии во взрослой и молодёжной категориях.
Бахромжон Газиев отметил, что регулярные занятия спортсменов на базе конноспортивного клуба "Максим Парк", являющегося штаб-квартирой Ассоциации, также оказывают на них положительное влияние.
В сезоне 2022 года наши спортсмены примут участие в новых соревнованиях, таких как чемпионат региона для молодых лошадей Евразийской лиги, чемпионат среди ветеранов, Кубок Евразии среди любителей.
Бахромжон Газиев также отметил, что сборная Узбекистана регулярно принимает участие в чемпионате Евразии и во всех проектах Ассоциации, а также в турнирах по Олимпийским программам, таким как выездка и троеборье.