Parij-2024 Olimpiadasiga tayyorgarlik doirasida gandbol, voleybol, baksetbol, chim ustida xokkey, regbi, trampolin va tennis sport turlari bo‘yicha uchrashuv o‘tkazildi
ZOOM platformasida Xanchjou-2022 Osiyo o‘yinlarida munosib ishtirok etish va Parij-2024 Olimpiadasiga litsenziyalarni qo‘lga kiritish masalalariga bag‘ishlangan onlayn yig‘ilish bo‘lib o‘tdi. Unda MOQ raisi Rustam Shoabdurahmonov, Turizm va sport vaziri o‘rinbosari Shahrullo Mahmudov, Oliy sport mahorati maktabi rahbariyati, ayrim federatsiyalar vakillari qatnashdi. Onlayn konferensiyaga asosan, Parij-2024 Olimpiadasiga litsenziya olishi so‘roq ostida turgan federatsiyalar taklif etildi. Yig‘ilishni Shahrullo Mahmudov olib bordi va ishtirokchilardan terma jamoalar bilan ishlashni yanada kuchaytirishni so‘radi. Qolaversa, sportchilarimiz uchun yaratilgan sharoitlarni yaxshilash kun tartibining asosiy masalalaridan biriga aylandi.
Xanchjou-2022 Osiyo o‘yinlariga tayyorgarlik muhokamasi ikkiga bo‘lindi. Dastlab noolimpiya, so‘ng Olimpiya turlari kesimida batafsil muloqot qilindi. Mutasaddilar hukumatimiz terma jamoalarimizning tayyorgarligini har tomonlama qo‘llab-quvvatlashini, federatsiyalar bunga yuqori natijalar bilan javob berishlarini alohida aytib o‘tishdi. Jumladan, Shahrullo Mahmudovning ma’lum qilishicha, Osiyo o‘yinlariga tayyorgarlik doirasida noolimpiya sport turlarini moliyalashtirish to‘lik Turizm va sport vazirligi tomonidan amalga oshiriladi.
“Jamoaviy sport turlarida yigitlarimizning nimalarga qodir ekanligini ko‘rsatishimiz kerak. Buning uchun Osiyo o‘yinlari juda qulay imkoniyat. Urg‘uni shu musobaqaga beramiz. Avvallari musobaqaga borganimizda ta’bir joiz bo‘lsa, sportchilarimizga to‘p tegmagan o‘yinlar ham bo‘lgan. Hozir ko‘plab terma jamoalarimiz o‘sib, jahon darajasiga chiqdi”, – dedi Sh.Mahmudov.
Yig‘ilishda gandbolchilarimizning rejasi birinchilardan ko‘rib chiqildi. To‘g‘ri, gandbol o‘yin sport turlari orasida ma’lum natijalarga ega. Ayollar terma jamoamiz jahon chempionatida ham ishtirok etdi. Ammo federatsiya bosh kotibi suhbat davomida hozircha Parij Olimpiya o‘yinlariga yo‘llanma olish masalasi ochiq turgani, bor imkoniyat Los-Anjeles-2028 Olimpiadasiga qaratilishini ta’kidlab o‘tdi.
Tennis misolida federatsiya bosh kotibi Iroda To‘laganova Osiyo o‘yinlarida ikkita medal uchun (yakkalik va juftlik bahslarida) kurash olib borilishini ta’kidladi. Biroq Parijga yo‘llanma qo‘lga kiritish masalasi mavhumligicha qolmoqda. 2028 yilgi Los-Anjeles Olimpiadasiga esa litsenziya olishni va’da qildi.
Chim ustida xokkey bo‘yicha Osiyo o‘yinlari oldidan kvalifikatsion musobaqa o‘tkaziladi. May oyida bo‘lib o‘tadigan mazkur turnirda terma jamoamiz qatnashadi va ularning hali Osiyo o‘yinlarida ishtirok etishi so‘roq ostida turibdi. Shu bois mazkur federatsiyadan ham bor umid Los-Anjeles Olimpiadasiga qaratilgan.
Voleybol federatsiyasi bosh kotibi Husan Nasrullayev terma jamoa Parijga litsenziya olishi juda murakkab ekanini aytib o‘tdi. Boisi terma jamoa uzoq muddatli tanaffusdan so‘ng endi reyting musobaqalarida ishtirok etmoqda. Litsenzion xarakterdagi turnirlar uchun esa yuqori reyting pog‘onasi talab etiladi. Ammo federatsiya bosh kotibi terma jamoamizning Osiyo o‘yinlarida kuchli sakkiztalikka kirishiga va’da berdi.
Undan tashqari, basketbol ham so‘roq ostida turgani ma’lum qilindi. Shuning uchun, bu terma jamoalarga bor kuch va e’tiborni Osiyo o‘yinlariga qaratish kerakligi ta’kidlandi. Konferensiyada regbi, basketbolning 3x3 dasturi, trampolin kabi kabi turlarda federatsiya mutasaddilari ham real ko‘z bilan qaraganda Parij-2024 yo‘llanmalarini qo‘lga kiritish imkoniyati yo‘qligini ta’kidlashdi.
Osiyo o‘yinlarida, shubhasiz, futbol terma jamoasiga chempionlik vazifasini qo‘yilgan. Biroq boshqa jamoaviy sport turlari: chim ustida xokkey, voleybol, gandbol, basketbol kabi turlarda guruhdan chiqish ham yaxshi natija bo‘lishini, Yangi O‘zbekiston sportchilari yangi yo‘nalishlarda, ayniqsa, jamoaviy o‘yin dasturlarida ham medallar taqdim etishi, o‘zini har tomonlama ko‘rsatishi kerakligini Shahrullo Mahmudov ta’kidlab o‘tdi. Yig‘ilish davomida Rustam Shoabdurahmonov Milliy Olimpiya qo‘mitasi ham tayyorgarlik doirasida barcha yordamni ko‘rsatishga tayyor ekani, bu yo‘lda hamkasblardan temir intizom va puxta tizim asosida ishlash zarurligini so‘radi.
Rejalar o‘z yo‘liga, ammo yurtboshimiz navbatdagi Olimpiya o‘yinlarida nafaqat yakkakurash turlari, balki jamoaviy turlarda ham litsenziyalar qo‘lga kiritish vazifasini qo‘yganlar. Shunday ekan, futbol, gandbol, voleybol, basketbol, chim ustida xokkey, regbi federatsiyalari bu haqida jiddiy bosh qotirishi kerak. Mutasaddilar suhbat davomida hozirdanoq aniq va muayyan rejalar ishlab chiqilishi, tayyorgarlik strategiyasini tubdan o‘zgartirish kerakligi, yaqin yillar ichida o‘yin sport turlarida ham O‘zbekistonga litsenziyalar taqdim qilinishi lozimligini ta’kidlashdi.

В рамках подготовки к ОИ Париж-2024 состоялась встреча с представителями гандбола, волейбола, баскетбола, хоккея на траве, регби, трамполина и тенниса
На платформе ZOOM состоялось онлайн-совещание, посвящённое вопросам достойного участия в Азиатских играх Ханчжоу-2022 и получения лицензий на Олимпийские игры Париж-2024. В нём приняли участие председатель НОК Рустам Шаабдурахманов, заместитель министра Туризма и спорта Шахрилло Махмудов, руководство школы Высшего спортивного мастерства, представители некоторых Федераций. На онлайн-конференцию в основном были приглашены Федерации, у которых получение лицензий на Олимпиаду Париж-2024 находится под вопросом. Совещание провёл Шахрилло Махмудов, и главным вопросом, который обсуждался в ходе беседы, стало дальнейшее усиление работы с Национальными командами, а также улучшение созданных условий.
Обсуждение подготовки к Азиатским играм 2022 года в Ханчжоу разделилось на две части. Сначала более подробно обсуждалась тема в разрезе неолимпийских, а затем и Олимпийских дисциплин. Официальные лица особо отметили, что Правительство всячески поддерживает подготовку наших сборных, в свою очередь, Федерации должны в ответ на это показывать высокие результаты. В частности, Шахрилло Махмудов сообщил, что финансирование неолимпийских видов спорта в рамках подготовки к Азиатским играм полностью будет осуществляться Министерством туризма и спорта.
"В командных видах спорта мы должны показать, на что способны наши ребята. Азиатские игры-очень удобный вариант для этого. Основной упор сделаем именно на эти соревнования. К слову сказать, если раньше командные виды спорта, принимая участие в тех или иных соревнованиях, не имели никаких шансов для хорошего результата, к сожалению, мы даже не могли возлагать на них никаких надежд, то сейчас у них уже имеется необходимый соревновательный опыт, благодаря которому наши дружины добиваются успехов в некоторых матчах престижных международных турниров", – отметил Ш.Махмудов.
На совещании одним из первых был рассмотрен план наших гандболистов. Правда, гандбол имеет определенные результаты среди игровых видов спорта. Женская сборная также приняла участие в чемпионате мира. Однако Генеральный секретарь Федерации в ходе беседы отметил, что пока вопрос о получении путёвки на Олимпийские игры в Париже остается открытым, все возможности будут направлены на Олимпиаду-2028 в Лос-Анджелесе.
На примере тенниса Генеральный секретарь Федерации Ирода Туляганова отметила, что на Азиатских играх будут бороться за две медали (в одиночном и парном разрядах). Однако вопрос о получении путёвки в Париж остаётся абстрактным. А на Олимпиаду 2028 года в Лос-Анджелесе пообещала получить лицензию.
Перед Азиатскими играми по хоккею на траве проводятся квалификационные соревнования. В турнире, который пройдёт в мае, примет участие наша сборная, и их выступление на Азиатских играх пока под вопросом. И поэтому у этой Федерации есть надежда от Олимпиады в Лос-Анджелесе.
Генеральный секретарь Федерации волейбола Хусан Насруллаев отметил, что получить лицензию в Париж очень сложно. Причина в том, что сборная после длительного перерыва только начала принимать участие в рейтинговых соревнованиях. А для турниров лицензионного характера требуется высокий рейтинг. Но Генеральный секретарь Федерации пообещал, что отечественная сборная войдет в восьмерку сильнейших на Азиатских играх.
Кроме того, было отмечено, что баскетбол также находится под вопросом. Поэтому было подчёркнуто, что все усилия и внимание должны быть сосредоточены на Азиатских играх. В таких видах, как регби, баскетбол 3x3, трамполин и т. д., официальные лица Федераций отметили, что если смотреть реалистично, то у них нет шансов выиграть путёвки в Париж-2024.
На предстоящей Азиаде перед футбольной сборной, безусловно, стоит задача стать чемпионом. А вот в других командных видах спорта, таких как хоккей на траве, волейбол, гандбол, баскетбол, выход из группы также будет хорошим результатом. Но не стоит забывать о том, что спортсмены Нового Узбекистана должны прилагать все усилия на пути завоевания медалей в новых направлениях, особенно в игровых видах спорта, проявить себя всесторонне, отметил Шахрилло Махмудов.
В ходе встречи Рустам Шаабдурахманов отметил, что Национальный Олимпийский комитет также готов оказать всю необходимую помощь в рамках подготовки, и попросил коллег работать на этом пути на основе железной дисциплины и продуманной системы.
Всем известно, что глава нашего государства поставил задачу завоевать на следующие Олимпийские игры лицензии не только в личных, но и в командных видах спорта. И вот поэтому Федерациям футбола, гандбола, волейбола, баскетбола, хоккея на траве, регби необходимо серьёзно отнестись к этому важному вопросу, а также чтобы оправдать доверие всех тех, кто верит и ожидает только хороших результатов. Кроме того, в ходе беседы официальные лица отметили, что уже сейчас необходимо разработать конкретные и продуманные планы, кардинально изменить стратегию подготовки, в ближайшие годы предоставить Узбекистану лицензии и в игровых видах спорта.