O‘zbekiston MOQ rahbari Rustam Shoabdurahmonov Xanchjou-2022 Osiyo va Parij-2024 Olimpiya o‘yinlariga tayyorgarlik ko‘rayotgan federatsiyalarimizning rejasi bilan tanishishda davom etadi. Uning navbatdagi manzili O‘zbekiston zamonaviy beshkurash federatsiyasi bo‘ldi.
Uchrashuvda Bahromjon Gaziyev boshchiligidagi federatsiya mutasaddilari, sportchi va murabbiylar, MOQ qoshidagi Respublika sport tibbiyoti ilmiy-amaliy markazi direktori Abdushukur Sadikov ishtirok etishdi. Dastavval MOQ raisi yosh sportchilarimiz bilan tanishib, ularning maqsadlari haqida suhbatlashdi.
“Biz bir jamoamiz. Turizm va sport vazirligi, Qo‘mitamiz, Oliy sport mahorati maktabi Sizlarning yordamchingizmiz. Oldingizga katta maqsad qo‘ying va uni amalga oshirish orqali davlatimiz va o‘zingizni dunyoga taniting. Prezidentimiz Siz yoshlar uchun barcha sharoitlarni yaratib bermoqdalar. Har kuni o‘z oldingizga qo‘ygan maqsad sari kichik qadamlar tashlab boring”, – dedi Rustam Shoabdurahmonov.
Federatsiya mutasaddilari ikki yirik musobaqalarga tayyorlanishda Aleksandr Savkin hamda Alise Faxrutdinova juftligi, shuningdek, yoshlarimiz uchun alohida reja ishlab chiqilgani haqida batafsil ma’lumot berishdi. Shuningdek, MOQ raisi tomonidan viloyatlarda iqtidorli yoshlarni seleksiya qilish, o‘quv-mashg‘ulot yig‘inlarini uzliksiz olib borish, yoshlarning ma’naviyatini yuksaltirish uchun ularga turli madaniy tadbirlar tashkil qilish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi. Suhbatda murabbiylar bilan yosh sportchilar uchun ishlab chiqilgan rejalar, ularni tibbiy ko‘rikdan o‘tkazish, tibbiy-biologik ta’minoti masalasi yuzasidan ham ham fikr-mulohazalar bildirildi.

Сильная молодёжь-сильная страна! Глава НОК делает всё возможное, чтобы Узбекистан и дальше был одной из спортивных держав мира
Глава НОК Узбекистана Рустам Шаабдурахманов продолжает знакомиться с планами наших Федераций и Ассоциаций, готовящихся к важным стартам четырёхлетия Ханчжоу-2022 и Париж-2024. Следующим объектом, который оказался в центре внимания, стала Федерация современного пятиборья Узбекистана.
На встрече приняли участие представители Федерации во главе с Бахромжоном Газиевым, директор Республиканского научно-практического центра спортивной медицины при НОК Абдушукур Садиков тренеры и спортсмены. Сначала председатель НОК ознакомился с нашими молодыми спортсменами и рассказал о целях, поставленных перед ними.
“Мы единая команда, которая должна сплотиться и действовать сообща и вместе. Министерство Туризма и спорта, наш Комитет, школа Высшего спортивного мастерства-ваши помощники. Поставьте перед собой большую цель и на пути её реализации помните, что за вами стоит Родина-Узбекистан, наш народ и представьте их миру, как великая спортивная держава. Президент создаёт все условия для вас - молодёжи. Каждый день делайте небольшие шаги к поставленной цели”, – сказал Рустам Шаабдурахманов.
Официальные лица Федерации подробно проинформировали о паре Александра Савкина и Алисы Фахрутдиновой, которая ведёт подготовку к двум крупным соревнованиям, а также о том, что для нашей молодёжи разработан отдельный план. Также председателем НОК даны указания и рекомендации по проведению в регионах селекции талантливых представителей подрастающего поколения, постоянного проведения учебно-тренировочных сборов, организации различных культурных мероприятий для повышения духовности юношей и девушек. В ходе беседы с тренерами были также высказаны мнения по разработанным планам и нормативам для молодых спортсменов, их медицинского обследования, медико-биологического обеспечения.