Sportchilarning yirik musobaqalarda qo‘lga kiritadigan muvaffaqiyatida ularga ko‘rsatiladigan tibbiy xizmatning alohida o‘rni bor. Shu bois mazkur yo‘nalishga bo‘lgan e’tibor hamisha dolzarbligini yo‘qotmaydi. Bugun MOQ raisi Rustam Shoabdurahmonov rahbarligida Qo‘mita qoshida tashkil etilgan Respublika sport tibbiyoti ilmiy-amaliy markazi vakillari bilan sport genetikasi va fiziologiyasi bo‘yicha uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Unda MOQ mutasaddilari va Abdushukur Sadikov boshchiligidagi Markaz shifokorlari ishtirok etishdi.
Uchrashuv mavzusi “Molekulyar-genetik tadqiqotlar va ularni sportdagi roli”ga bag‘ishlandi. Unda sportchilarni Parij-2024 Olimpiya o‘yinlariga tayyorlashning chuqur ilmiy asoslangan tizimini ishlab chiqish va uni amaliyotga tatbiq etish uchun Markaz shifokorlari, sportchi va murabbiylarni keng jalb etish borasida fikrlar almashildi. Xususan, Markaz ilmiy-tadqiqot va klinik laboratoriyasi va funksional diagnostika bo‘limlari mutaxassislari tomonidan sportchilarda molekulyar genetik va funksional tadqiqotlarni izchil yo‘lga qo‘yish, uning xulosalari va chuqurlashtirilgan tibbiy tekshiruv natijalari asosida sportchilarni musobaqalarga tayyorlashda yangicha yondashish kerakligi ta’kidlandi.
Suhbat davomida MOQ rahbari ushbu tashabbusni qo‘llab-quvvatlab buning uchun markazdagi innovatsion texnikalardan maksimal darajala foydalanish, ularning imkoniyatini to‘liq ishga solish bo‘yicha qo‘shimcha ko‘rsatma berdi.

Обсуждён новый подход к подготовке отечественных спортсменов к соревнованиям
Особую роль в успехе спортсменов на крупных соревнованиях играет оказываемая им медицинская помощь. Внимание к данному направлению всегда является актуальным вопросом. Сегодня под руководством председателя НОК Рустама Шаабдурахмонова состоялась встреча с представителями Республиканского научно-практического центра спортивной медицины, созданного при Комитете, по вопросам спортивной генетики и физиологии. В ней приняли участие представители НОК и врачи Центра под руководством Абдушукура Садыкова.
На повестке дня рассматривался вопрос ”Молекулярно-генетические исследования и их роль в спорте". В ходе заседания состоялся обмен мнениями по широкому привлечению врачей Центра, спортсменов и тренеров для разработки и внедрения глубоко научно обоснованной системы подготовки спортсменов к Олимпийским играм Париж-2024. В частности, отмечалось, что специалистами научно-исследовательской и клинической лаборатории и отделов функциональной диагностики Центра необходимо последовательно проводить молекулярно-генетические и функциональные исследования атлетов, по-новому подходить к подготовке спортсменов к соревнованиям на основе выводов и результатов углублённого медицинского обследования.
В ходе беседы глава НОК поддержал данную инициативу и дал дополнительные указания по максимально эффективному использованию инновационных методов Центра, по полному использованию их возможностей.