Yilning 2 ta yirik turnirida ishtirok etish uchun taekvondo WT bo'yicha terma jamoamiz tarkibi aniqlandi
Ma'lumki, Butunjahon taekvondo WT taqvim rejasida 2 ta reyting turniri bo'lib, unda Olimpiada ochkolari o'ynaladi. Ushbu turnirlarda taekvondo terma jamoamiz 2 guruhga bo'lingan holda ishtirok etadi.
Shu kunlarda nufuzli musobaqalarga tayyorgarlikning so'nggi bosqichi bo'lib o'tmoqda. Shu haftada BAAda joriy yilning eng yirik an'anaviy turniri - qatorasiga 9-marta "Fujairah Open-2022" start oladi. Sayyoramizning eng kuchli taekvondo ustalari erkaklar va ayollar o'rtasida 8 ta vazn toifasida bellashadi.
Mamlakatimiz delegatsiyasi 4-fevral kuni mazkur yirik turnirda Vatanimiz sharafini himoya qilish uchun Dubayga jo'nab ketadi. Ushbu musobaqalar oldidan terma jamoalarning tarkibiga nazar solsak, ayrim vazn toifalarida o'zgarishlar mavjud. "Fujairah Open" musobaqasi 6-8-fevral kunlari bo'lib o'tadi. Taekvondo WT bo'yicha O'zbekiston milliy terma jamoasi bosh murabbiyining ma'lum qilishicha, tarkib quyidagicha:
-54kg: Jahongir Xudoyberdiev, Omonjon Otajonov
-63kg: Niyoz Po'latov
-68kg: Ulug'bek Rashitov, Sardor Toirov
-74kg: Jasurbek Jaysunov
-80kg: Nikita Rafalovich
-53kg: Charros Qayumova
-62kg: Feruza Sodiqova
+73kg: Svetlana Osipova, Iroda Mirtojieva
7-13-fevral kunlari Turkiyada bo'lib o'tadigan yana bir muhim turnir murosasiz va ajoyib kurashlarga boy bo'lishi kutilmoqda. Boisi, bu turnirda ham dunyoning taniqli taekvondochilari g'oliblik uchun kurash olib boradi. Eslatib o'tamiz, "Turkish Open" bir necha yosh toifalarida g'olib va sovrindorlarni aniqlaydi. 17 yoshdan yuqori toifasida mamlakatimiz sharafini quyidagi sportchilar himoya qiladi:
Erkarlar:
-58kg: Doniyor Maxkamov, Otabek Turganbekov
-68kg: Najmiddin Qosimxo'jiev, Diyorbek To'xliboev
-80kg: Shuhrat Salaev
-87kg: Shohrux Rajabov
-57kg: Ozoda Sobirjonova
-62kg: Madina Marabzalova
O'zbekiston Milliy Olimpiya qo'mitasi taekvondochilarimizga bo'lajak musobaqalarda muvaffaqiyat va omad tilaydi.

Определены составы сборных страны по таэквондо WТ для участия в 2х крупных турнирах года
Известно, что первые в этом году старты в календарном плане Всемирной федерации таэквондо WТ это 2 рейтинговых турнира, в которых разыгрываются заветные очки в Олимпийский зачёт спортсменов. Отечественные единоборцы будут участвовать в данных стартах 2мя составами.
В эти дни проходит заключительный этап подготовки к престижным состязаниям. Уже на этой неделе в ОАЭ стартует крупнейший традиционный турнир этого года - 9-й по счёту "Fujairah Open". Сильнейшие единоборцы планеты будут состязаться в 8 категориях как среди мужчин, так и женщин.
Отечественная делегация отправиться в Дубай, чтобы защищать цвета Национального флага на международной спортивной арене, 4 февраля. Что касается состава сборных перед этими турнирами, то имеются изменения в некоторых весовых категориях. Среди участников важных состязаний, можно встретить именитых таэквондистов, имеющие за плечами огромный опыт выступлений на международной спортивной арене. Соревнования "Fujairah Open" пройдут с 6 по 8 февраля. По словам главного тренера Национальной сборной таэквондо WТ Узбекистана состав выглядит следующим образом:
-54кг: Джахонгир Худойбердыев, Омонжон Отажонов
-63кг: Нияз Пулатов
-68кг: Улугбек Рашитов, Сардор Тоиров
-74кг: Джасурбек Джайсунов
-80кг: Никита Рафалович
-53кг: Чаррос Каюмова
-62кг: Феруза Садыкова
+73кг: Светлана Осипова, Ирода Миртаджиева
Ещё одним важным турниром , который пройдёт с 7 по 13 февраля в Турции, обещает быть полным на бескомпромиссные и зрелищные поединки, т.к. и в них участие будут принимать довольно именитые таэквондисты мира. Отметим, что "Turkish Open" определит победителей и призёров в нескольких возрастных группах. Отечественные атлеты будут выступать в категории старше 17 лет.
-58кг: Дониёр Махкамов, Отабек Турганбеков
-68кг: Наджмиддин Косимходжиев, Диёрбек Тухлибоев
-80кг: Шухрат Салаев
-87кг: Шохрух Раджабов
-57кг: Озода Собиржонова
-62кг: Мадина Марабзалова
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана желает нашим таэквондистам успехов и удачи на предстоящих соревнованиях.