Velosportchilarimiz Turkiyaga yoʻl olishdi
Maʼlumki, reglamentga koʻra sportchilarimiz professional klub sifatida roʻyxatdan oʻtishgan. Unda “Tashkent city professional cycling team” va “Tashkent city woman professional cycling team” jamoalari yurtimiz sharafini himoya qilishadi. 21-martga qadar davom etadigan safarda velopoygachilarimiz 12 ta erkaklar, 5 ta ayollar, 4 ta yosh yigitlar va 9 ta qizlar toifasida startga chiqishi kutilmoqda.
Taʼkidlash joiz, ushbu safar yakuniga yetgach har bir toifada eng optimal tarkibdagi 4 nafardan sportchimiz Tojikistonga, shosse boʻyicha oʻtkaziladigan Osiyo chempionatiga yoʻl oladi.

27 January 2022 5583
Early this morning, representatives of our cycling team in full force went to Turkey, where our compatriots will take part in international competitions for almost 2 months.
As you know, according to the regulations, our athletes are registered as professional clubs. The honor of our country at the upcoming competitions will be defended by the teams: "Tashkent city professional cycling team" and "Tashkent city woman professional cycling team". It is expected that in the tour, which will last until March 21, our cyclists will start in 12 categories of men, 5 women, 4 boys and 9 girls.
It should be noted that at the end of this trip, 4 athletes from the optimal composition in each category will go to Tajikistan to participate in the Asian Road Cycling Championship.