Oʻzbekiston futbol federatsiyasining birinchi rahbari 90 yoshga toʻldi
Uzoq yillar oʻzbek sporti, xususan, futbolining rivojiga ulkan hissa qoʻshgan inson Elmar Aminov 90 yoshga toʻldi.
Elmar Alimovich Aminov 1932-yil 23-yanvar kuni Fargʻonada dunyoga kelgan. 1959-yil Oʻzbekiston futbol federatsiyasiga asos solinganida, Elmar Alimovich ushbu tashkilotning rahbari etib tayinlangan. U inson faoliyati davomida “Paxtakor” jamoasi boshligʻi, keyinchalik Oʻzbekiston SSR Ministrlar Kengashi davlat jismoniy tarbiya va sport qoʻmitasi muovini, soʻngra rahbari lavozimlarida ishladi. U kishi faoliyati davomida futbol boʻyicha Sobiq Ittifoq terma jamoasi delegatsiyasiga koʻplab musobaqalarda, jumladan, 1966-yil Angliyada boʻlib oʻtgan jahon chempionatida rahbarlik qilgan. 1990-1992-yillarda Oʻzbekiston futbol federatsiyasining birinchi vitse-prezidenti sifatida faoliyat olib borgan.
Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi Elmar Aminovni ushbu ulugʻ yoshi bilan muborakbod etib, u kishiga uzoq umr va sihat-salomatlik tilab qoladi.

Первый глава узбекского футбола празднует свой 90-летний юбилей
Эльмар Аминов, на протяжении долгих лет служивший на пути развития узбекского спорта, в частности, футбола, отметил своё 90-летие.
Эльмар Алимович Аминов родился 23 января 1932 года в Фергане. В 1959 году, когда была основана Федерация футбола Узбекистана, Эльмар Алимович был назначен руководителем этой Организации и членом Президиума Федерации футбола СССР, начальником команды «Пахтакор» и в течение 27 лет возглавлял Комитет по физкультуре и спорту, а затем Совет по туризму Узбекистана. Неоднократно руководил делегацией сборной команды СССР по футболу на многих международных турнирах, включая чемпионат мира-1966 в Англии. В 1990-1992 годах работал первым вице-президентом Федерации футбола Узбекистана.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет Эльмара Аминова с юбилеем, желает ему долгих лет жизни и крепкого здоровья.