Sport jurnalistikasidagi kamchilik va muammolar muhokama qilindi
Bugun MOQ majlislar zalida “Xalqaro musobaqalarga tayyorgarlikning OAVda yoritilishi: bugungi kun holati va istiqbollari” mavzusida yigʻilish oʻtkazildi. Unda spiker sifatida MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov, Oʻzbekiston jurnalistlar uyushmasi raisi Olim Oʻsarov, Uyushma qoshidagi Oʻzbekiston sport jurnalistlari kengashi rahbari, taniqli jurnalist Mirzahakim Toʻxtamirzayev, MOQ raisi matbuot kotibi, axborot-siyosati masalalari boʻyicha maslahatchisi Zafar Imomxoʻjayev, “Sport” telekanali direktori Zohid Karimov, shuningdek, yurtimizda mazkur yoʻnalishda faoliyat olib borayotgan jurnalist va blogerlar, sport federatsiyalari matbuot kotiblari ishtirok etishdi.
Yigʻilish avvalida Oybek Kasimov mavzu yuzasidan oʻz fikrlarini bildirib, uchrashuvning ahamiyati haqida toʻxtalib oʻtdi.
“Sport jurnalistlarini bir platformada yigʻib, mana shunday tadbir oʻtkazilishi juda muhim voqelik hisoblanadi. Bu oldimizda turgan muammo va kamchiliklarni aniqlash, ularga birgalikda yechim topishda biz uchun foydali. OAV xodimlarining yirik sport musobaqalarini delegatsiyamiz bilan birga yoritib borishi juda muhim. Rio-2016 Olimpiya oʻyinlarida delegatsiyamiz tarkibida 4 nafar jurnalist ishtirok etgan boʻlsa, Tokio-2020 Olimpiadasida 10 nafar OAV vakillari bilan ishladik. Umid qilamizki, kelajakda bu boradagi hamkorliklarimiz yanada ortib, yirik kompleks musobaqalarni yoritishda katta tarkibda ishtirok etamiz”, – dedi Oybek Kasimov.
Uchrashuv davomida Olim Oʻsarov, Mirzahakim Toʻxtamirzayev, Zohid Karimov, Turizm va sport vazirligi matbuot xizmati vakili Otabek Eshmamatov, sport jurnalisti Kamoliddin Alimov sohadagi kamchilik va muammolar boʻyicha oʻz fikrlarini bildirishdi. Shuningdek, MOQ Xalqaro aloqalar departamenti direktori Kamoliddin Ergashev yirik sport musobaqalarida OAVni akkreditatsiyadan oʻtkazishdagi meʼzonlar boʻyicha maʼlumot berdi.
Tadbir davomida kengash faoliyatini tiklash, uni Xalqaro sport jurnalistlari assotsiatsiyasiga aʼzo qilish, bu orqali yirik kompleks musobaqalarda oʻzbekistonlik jurnalistlar uchun akkreditatsiyadan oʻtish jarayonida qulayliklar va qoʻshimcha imkoniyatlar yaratish boʻyicha takliflar ilgari surildi. Qolaversa, joriy yil yakunida, dekabr oyining uchinchi 10 kunligida kengashning taʼsis yigʻilishini oʻtkazish, unga yangi rahbariyat saylash boʻyicha kelishib olindi.
Qiziqarli mulohazalarga boy oʻtgan yigʻilishda musobaqalarni yoritishda xususiy sektor hissasini oshirish, sport atamalari lugʻatini shakllantirish boʻyicha qizgʻin munozara oʻtkazildi.

Обсуждены недостатки и проблемы спортивной журналистики
Сегодня в зале заседаний НОК состоялось мероприятие на тему: “Освещение в СМИ подготовки к международным соревнованиям: состояние и перспективы на сегодняшний день”. В качестве спикеров в нём выступили Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, председатель Союза журналистов Узбекистана Олим Усаров, руководитель Совета спортивных журналистов Узбекистана при Союзе, известный журналист Мирзахаким Тухтамирзаев, пресс-секретарь председателя НОК, советник по вопросам информационной политики Зафар Имомходжаев, директор телеканала “Спорт” Зохид Каримов, а также журналисты и блогеры, работающие в этом направлении, пресс-секретари спортивных Федераций.
В начале заседания Ойбек Касимов высказал своё мнение по данной теме и остановился на важности встречи.
“Собрать спортивных журналистов на одной платформе и провести такое мероприятие-очень важно. Это полезно для нас, чтобы определить проблемы и недостатки, с которыми мы сталкиваемся, и найти их совместное решение. Очень важно, чтобы сотрудники СМИ освещали крупные спортивные соревнования вместе с нашей делегацией. Если на Олимпийских играх в Рио-2016 в составе нашей команды было 4 журналиста, то на Олимпиаде Токио-2020 мы работали с 10 представителями СМИ. Надеемся, что в будущем наше сотрудничество в этом направлении ещё более расширится, и мы будем полным составом участвовать в освещении крупных комплексных турниров”, – сказал Ойбек Касимов.
В ходе встречи Олим Усаров, Мирзахаким Тохтамирзаев, Зохид Каримов, представитель пресс-службы Министерства туризма и спорта Отабек Эшмаматов, спортивный журналист Камолиддин Алимов высказали свои мнения о недостатках и проблемах в данной сфере. Также директор департамента Международных связей НОК Камолиддин Эргашев проинформировал о критериях аккредитации СМИ на крупных спортивных соревнованиях.
В ходе мероприятия были выдвинуты предложения по возобновлению деятельности Совета, его членству в Международной ассоциации спортивных журналистов, созданию удобств и дополнительных возможностей в процессе аккредитации узбекских журналистов на крупных соревнованиях. Кроме того, было решено провести учредительное собрание Совета в конце текущего года, в третьей декаде декабря, избрав на нём новое руководство.
На прошедшем совещании, насыщенном интересными моментами, была проведена горячая дискуссия по вопросам повышения вклада частного сектора в освещение спортивных мероприятий, формирования словаря спортивных терминов.