7 Sentyabr 2021 4264
Tokio shahrida oʻtkazilgan XVI Paralimpiya oʻyinlarida ishtirok etgan Oʻzbekiston delegatsiyasi yurtimizga qaytib keldi. Unda ishtirok etgan sportchilar, murabbiylar va delegatsiya vakillari Islom Karimov nomidagi Toshkent xalqaro aeroportida tantanali kutib olindi. Shundan soʻng Tokio-2020 Paralimpiadasi qahramonlari maxsus avtobuslarda shahrimizning markaziy koʻchalari boʻylab Mustaqilligimizning 30 yillik shodiyonasi arafasida qurilgan “Yangi Oʻzbekiston” bogʻiga yetib borishdi. Tantanali marosimning asosiy qismi ushbu bogʻda tashkil etildi.
Tadbirda Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vaziri Abdulla Aripov hamda Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi spikeri Nurdinjon Ismoilov ishtirok etib, Paralimpiyachilarimizni qoʻlga kiritilgan ulkan muvaffaqiyat bilan tabriklashdi. Shundan soʻng Oʻzbekiston xalq shoiri Sirojiddin Said oʻz sheʼri bilan Paralimpiyachilarimizni qutlagan boʻlsa, Oʻzbekiston xalq artisti Yodgor Saʼdiyev va Oʻzbekistonda xizmat koʻrsatgan artist Raʼno Shodiyeva ham oʻzlarining iliq tilaklarini bildirib oʻtishdi.
Marosimda sportchilarimiz nomidan Paralimpiada chempionlari para-taekvondochi Guljanoy Naimova, para-dzyudochimiz Uchqun Quronboyev soʻzga chiqib, Prezidentimiz tomonidan berilayotgan eʼtibordan mamnun ekanliklarini, davlatimiz rahbarining qoʻllab-quvvatlashidan motivatsiya olishlarini aytib oʻtishdi.
Shundan soʻng Tokio-2020 Paralimpiya oʻyinlari gʻoliblariga Prezident sovgʻalari – oltin medal egalariga “Tahoe” avtomobili va Toshkent shahridan 3 xonali uy, kumush medal egasiga “Traverse” avtomobili va 2 xonali uy, shuningdek bronza medal egalariga “Trailblazer” avtomobili va 1 xonali uy kalitlari topshirildi. Yakunda Oʻzbekiston Respublikasi Madaniyat vaziri, Oʻzbekiston xalq artisti Ozodbek Nazarbekovning qoʻshigʻi va mushakbozlik bilan tantanavor tadbirga chiroyli yakun yasaldi.
Eslatib oʻtamiz, ortda qolgan Tokio-2020 Paralimpiya oʻyinlarida delegatsiyamiz 8 ta oltin, 5 ta kumush va 6 ta bronza medallarini jamgʻarib, 162 mamlakat orasida 16-oʻrinni egalladi.

7 Сентября 2021 4134
Делегация Узбекистана, принявшая участие на XVI Паралимпийских играх в Токио, вернулась в Ташкент. Героев торжественно встретили представители широкого спортивного сообщества.
В Ташкентском международном аэропорту имени Ислама Каримова прошла церемония встречи представителей делегации. После, участники Паралимпийских игр Токио-2020 в специальных автобусах направились на парк “Янги Ўзбекистон” который был построен недавно, накануне 30-летия Независимости нашей страны. Основная часть торжества прошла именно в этом парке.
В мероприятии также принимали участие Премьер-министр Республики Узбекистан Абдулла Арипов и спикер Законодательной палаты Нурдинжон Исмаилов, которые поздравили Паралимпийцев с одержанной победой. Затем Народный поэт Узбекистана выразил восхищение выступлениями пара-атлетов на Играх и прочитал им своё стихотворение. Также, свои тёплые пожелания выразили заслуженная артистка Республики Узбекистан Раъно Шодиева и народный артист Республики Узбекистан Ёдгор Саъдиев.
Далее чемпионы Токио-2020 - пара-таэквондистка Гулжаной Наимова и пара-дзюдоист Учкун Куранбаев выразили, что очень рады оказанному вниманию и заботе со стороны Главы Государства и то, что такая поддержка, их очень мотивирует.
Затем, победителям Паралимпийских игр Токио-2020 были вручены подарки Президента - золотые призёры получили автомобиль “Tahoe” и трёхкомнатную квартиру, серебряные призёры - автомобиль “Traverse” и двухкомнатную квартиру, бронзовые призёры - автомобиль “Trailblazer” и однокомнатную квартиру. В конце мероприятия выступил Министр культуры Республики Узбекистан, народный артист Узбекистана Озодбек Назарбеков, который порадовал всех присутствующих своими песнями. В завершении был устроен праздничный фейерверк.
Напоминаем, на Паралимпийских играх Токио-2020 делегация Узбекистана завоевала 8 золота, 5 серебра и 6 бронзы и в общекомандном зачёте заняла 16 место среди 162 стран.