Tanqid nishoni ostida bu gal yengil atletika terma jamoasi murabbiylari
Bir necha kun avval MOQ raisi Rustam Shoabdurahmonov poytaxtimizdagi yengil atletika markaziga tashrif buyurib, u yerda mashgʻulot olib borayotgan sportchilarimiz bilan yangi mavsum oldidan uchrashuv oʻtkazgani haqida xabar bergan edik. Bugun MOQ rahbari Andrey Abduvaliyev boshchiligidagi federatsiya mutasaddilari va trenerlar shtabi bilan oldinda turgan rejalarni muhokama qildi.
Rustam Shoabdurahmonov yengil atletika markaziga tashrif buyurar ekan, “Paxtakor” stadioni atrofida uzoq masofaga yugurish mashqini oʻtkazayotgan dzyudochilarimiz bilan qisqa suhbatlashib oʻtdi. Markazda esa yengil atletikachilarimizning mashgʻulotlarini kuzatdi. Shundan soʻng murabbiylar shtabi bilan yigʻilish oʻtkazildi.
Maʼlumki, yengil atletika sogʻlom turmush tarzi targʻibotida eng muhim sport turi hisoblanadi. Turli ommaviy musobaqalarni tashkil etish orqali koʻplab insonlarni jismoniy tarbiya va sportga jalb etish mumkin. Rustam Shoabdurahmonov yigʻilish davomida ushbu jihatga ham alohida eʼtibor berib, 2022-yil davomida oʻtkaziladigan ommaviy sport musobaqalarini koʻpaytirishga ham ahamiyat berdi.
Yengil atletika oʻzida 50 ga yaqin Olimpiya yoʻnalishlarini mujassamlashtirgan. Oʻz navbatida, sportchilarni tayyorlashdagi metodika ham bir-biridan farq qiladi. MOQ rahbari murabbiylarning oʻquv rejasi bilan tanishishni istaganda trenerlar shtabining aksariyati bu borada hujjat yuritmasligi keskin tanqidga sabab boʻldi. Rustam Shoabdurahmonov bu kabi holatlarning oldini olish uchun murabbiylar shtabini tizimli va tartibli ishlashga chorladi. Shubhasiz, uchrashuvdagi asosiy masala atletlarimizni oldinda kutib turgan muhim startlarga munosib tayyorlashga ahamiyat qaratish boʻldi. Ayniqsa, Osiyo oʻyinlarida koʻproq medallar jamgʻarish uchun sportchilarga zarur sharoitlar yaratish asosiy mavzuga aylandi.
Iyul oyida AQShning Yujin shahrida oʻtadigan jahon chempionati asosiy atletlarimiz uchun Osiyo oʻyinlaridan avval imkoniyatlarni chamalab olish borasida qulay musobaqa boʻladi. Yigʻilish yakunida atletlarimizni bosqichma bosqich jahon chempionati va Osiyo oʻyinlariga tayyorlash, mahalliy va xorijiy oʻquv-mashgʻulot yigʻinlari rejasi atroflicha muhokama qilinib, kamchiliklar boʻyicha qoʻshimcha fikrlar bildirildi.

Под критику попали тренеры сборной Узбекистана по лёгкой атлетике
Мы сообщали ранее, что председатель НОК Рустам Шаабдурахманов посетил Центр лёгкой атлетики в столице и провёл там предсезонную встречу с нашими спортсменами. Сегодня глава НОК обсудил предстоящие планы с должностными лицами Федерации во главе с Андреем Абдувалиевым и тренерским штабом.
Рустам Шаабдурахманов во время посещения Центра провёл короткую беседу с нашими дзюдоистами, проводящими там тренировки по бегу на длинные дистанции вокруг стадиона “Пахтакор”. Также наблюдал за тренировками легкоатлетов. После этого состоялось совещание с тренерским штабом.
Как известно, лёгкая атлетика является важнейшим видом спорта в усилении пропаганды здорового образа жизни. Привлечь большое количество людей к занятиям физической культурой и спортом возможно путём организации различных массовых соревнований. Рустам Шаабдурахманов в ходе совещания также уделил особое внимание этому аспекту и придал большое значение увеличению массовых спортивных состязаний, которые будут проводиться в течение 2022 года.
Королева спорта воплощает в себе около 50 Олимпийских направлений. В свою очередь, методика подготовки атлетов также отличается друг от друга. Резкую критику глава НОК вызвал и тот факт, что большая часть тренерского штаба не ведёт документации по этому поводу. Рустам Шаабдурахманов призвал работать системно и организованно, чтобы в любой момент можно было ознакомиться с учебным планом. Несомненно, главным вопросом встречи стало придание значения достойной подготовке наших атлетов к предстоящим важным стартам, в особенности к Азиаде-2022, а также создание необходимых условий для спортсменов.
Чемпионат мира, который пройдёт в июле в американском Юджине, станет особым турниром для наших основных атлетов, чтобы оценить их возможности перед Азиатскими играми. По итогам совещания были подробно обсуждены план поэтапной подготовки наших атлетов к чемпионату мира и Азиатским играм, план местных и зарубежных учебно-тренировочных сборов, высказаны дополнительные мнения по недостаткам.