Zaynab Dayibekova: “Endi birinchi oʻrindan tushmaymiz”
20-21-noyabr kunlari Toshkent mezbonligida oʻtgan qilichbozlikning sablya yoʻnalishi boʻyicha yoshlar oʻrtasidagi Jahon kubogida qizlarimiz muvaffaqiyatli ishtirok etib, ham yakkalik, ham juftlik yoʻnalishida gʻalaba qozonishdi. Bugun MOQda ularning zafarlari munosabati bilan matbuot anjumani tashkil etildi.
Unda Oʻzbekiston qilichbozlik federatsiyasi bosh kotibi Gulnora Saidova, terma jamoamiz murabbiyi, 3 karra Olimpiya oʻyinlari chempioni Vladimir Nazlimov, musobaqada yurtimiz sharafini himoya qilgan qilichbozlarimiz, yosh sportchilar va OAV xodimlari ishtirok etishdi.
Yigʻilish avvalida Zaynab Dayibekova oʻz taassurotlari bilan oʻrtoqlashdi:
“Musobaqada yakkalik bahslaridan koʻra jamoaviy dastur qiyin boʻldi. Negaki, unda bir oʻzimiz emas, jamoamiz shaʼni uchun ham jang qilamiz. Avvalgi musobaqalarda jamoaviy dasturda hech qachon birinchi boʻlmagan edik. Bu galgi gʻalabamiz bizga yanada kuch berdi. Endi bu oʻrindan hech qachon tushmaslik uchun harakat qilamiz. Shu oʻrinda bizga shugʻullanishimiz uchun barcha sharoitlarni yaratib berayotgan davlatimizga jamoamiz nomidan minnatdorchilik bildirib qolaman.
Shuningdek, jamoa murabbiyi Vladimir Nazlimov hozirgi avlod kelajakda jahonning eng kuchli sportchilari boʻlishiga umid bildirayotganini taʼkidladi.
“Hozir federatsiyamizda boʻlayotgan oʻzgarishlar oʻz natijasini koʻrsatmoqda. Mamlakatingizda yaratilgan sharoitlar dunyoning barcha davlatlarida ham yoʻq. Faqat yetakchi sport derjavalarida uchratish mumkin. Oldimizga qoʻyilgan maqsadlarga yetishish faqat oʻzimizga bogʻliq”, – dedi 3 karra Olimpiya oʻyinlari chempioni V.Nazlimov.
Anjuman davomida jurnalistlar jamoamizning oldindagi rejalari, musobaqa taassurotlari va boshqa mavzularda oʻzlarini qiziqtirgan savollariga javob olishdi.

Зайнаб Дайибекова: «Будем держаться достигнутой планки”
На прошедшем 20-21 ноября в Ташкенте молодёжном Кубке мира по фехтованию на саблях наши девушки успешно выступили и одержали победы как в одиночном, так и в командных разрядах. Сегодня в НОК состоялась пресс-конференция по случаю их триумфального выступления.
В мероприятии приняли участие Генеральный секретарь Федерации фехтования Узбекистана Гульнара Саидова, тренер нашей сборной, 3-кратный чемпион Олимпийских игр Владимир Назлымов, фехтовальщики, защищавшие честь нашей страны на недавнем розыгрыше Кубка мира, юные спортсмены и работники СМИ.
В начале заседания Зайнаб Дайибекова поделилась своими впечатлениями:
«Командный разряд был сложнее, чем одиночные соревнования. Потому что там мы боремся не только за себя, но и за честь нашей команды. На предыдущих состязаниях мы никогда не были первыми в командной программе. Эта победа придала нам ещё больше сил. Теперь мы постараемся держаться этой достигнутой планки. От имени нашей команды хочу поблагодарить наше государство, которое создаёт нам все условия для участия на престижных состязаниях».
Тренер команды Владимир Назлымов отметил, что нынешнее поколение прогнозируют себе серьёзную перспективу, составив достойную конкуренцию на международной спортивной арене.
“Изменения, которые сейчас происходят в нашей Федерации, показывают результаты. Условия, созданные в Узбекистане, есть не во всех странах мира. Их можно встретить только в ведущих спортивных державах. Только от нас самих зависит достижение поставленных целей”, – сказал 3-кратный олимпийский чемпион Назлымов.
В ходе конференции журналисты получили ответы на интересующие их вопросы о планах команды на будущее.