Zaynab Dayibekova: “Endi birinchi oʻrindan tushmaymiz”
20-21-noyabr kunlari Toshkent mezbonligida oʻtgan qilichbozlikning sablya yoʻnalishi boʻyicha yoshlar oʻrtasidagi Jahon kubogida qizlarimiz muvaffaqiyatli ishtirok etib, ham yakkalik, ham juftlik yoʻnalishida gʻalaba qozonishdi. Bugun MOQda ularning zafarlari munosabati bilan matbuot anjumani tashkil etildi.
Unda Oʻzbekiston qilichbozlik federatsiyasi bosh kotibi Gulnora Saidova, terma jamoamiz murabbiyi, 3 karra Olimpiya oʻyinlari chempioni Vladimir Nazlimov, musobaqada yurtimiz sharafini himoya qilgan qilichbozlarimiz, yosh sportchilar va OAV xodimlari ishtirok etishdi.
Yigʻilish avvalida Zaynab Dayibekova oʻz taassurotlari bilan oʻrtoqlashdi:
“Musobaqada yakkalik bahslaridan koʻra jamoaviy dastur qiyin boʻldi. Negaki, unda bir oʻzimiz emas, jamoamiz shaʼni uchun ham jang qilamiz. Avvalgi musobaqalarda jamoaviy dasturda hech qachon birinchi boʻlmagan edik. Bu galgi gʻalabamiz bizga yanada kuch berdi. Endi bu oʻrindan hech qachon tushmaslik uchun harakat qilamiz. Shu oʻrinda bizga shugʻullanishimiz uchun barcha sharoitlarni yaratib berayotgan davlatimizga jamoamiz nomidan minnatdorchilik bildirib qolaman.
Shuningdek, jamoa murabbiyi Vladimir Nazlimov hozirgi avlod kelajakda jahonning eng kuchli sportchilari boʻlishiga umid bildirayotganini taʼkidladi.
“Hozir federatsiyamizda boʻlayotgan oʻzgarishlar oʻz natijasini koʻrsatmoqda. Mamlakatingizda yaratilgan sharoitlar dunyoning barcha davlatlarida ham yoʻq. Faqat yetakchi sport derjavalarida uchratish mumkin. Oldimizga qoʻyilgan maqsadlarga yetishish faqat oʻzimizga bogʻliq”, – dedi 3 karra Olimpiya oʻyinlari chempioni V.Nazlimov.
Anjuman davomida jurnalistlar jamoamizning oldindagi rejalari, musobaqa taassurotlari va boshqa mavzularda oʻzlarini qiziqtirgan savollariga javob olishdi.

23 November 2021 4106
At the Sabre Fencing World Youth Cup held in Tashkent on November 20-21, our girls successfully performed and won victories in both singles and team categories. Today, the NOC held a press conference on the occasion of their triumphant performance.
The event was attended by Secretary General of the Fencing Federation of Uzbekistan Gulnara Saidova, coach of our national team, 3-time Olympic champion Vladimir Nazlymov, fencers who defended the honor of our country at the recent World Cup, young athletes and media workers.
At the beginning of the meeting, Zainab Dayibekova shared her impressions:
"The team category was more difficult than single competitions. Because there we are fighting not only for ourselves, but also for the honor of our team. In previous competitions, we have never been the first in the team program. This victory gave us even more strength. Now we will try to keep to this achieved bar. On behalf of our team, I want to thank our state, which creates all the conditions for us to participate in prestigious competitions."
The coach of the team, Vladimir Nazlymov, noted that the current generation is predicting a serious prospect for themselves, having made a worthy competition in the international sports arena.
"The changes that are currently taking place in our Federation show results. The conditions created in Uzbekistan do not exist in all countries of the world. They can be found only in the leading sports powers. The achievement of our goals depends only on ourselves”" said 3-time Olympic champion Nazlymov.
During the conference, journalists received answers to their questions about the team's plans for the future.