Bugun BAAning Dubay shahrida Osiyo Olimpiya kengashining (OOK) yubiley 40-Bosh Assambleyasi bo‘lib o‘tmoqda. Ma’lum qilganimizdek, unda tashkilot vitse-prezidenti Otabek Umarov, O‘zbekiston MOQ Bosh kotibi, “Toshkent-2025” direksiyasi direktori Oybek Kasimov hamda Qo‘mita raisining o‘rinbosari Azizjon Kamilov ishtirok etishyapti.
Otabek Umarov Assambleyadagi chiqishida mamlakatimizda Prezidentimiz boshchiligida barpo etilayotgan Yangi O‘zbekiston rivoji, unda jismoniy tarbiya va sport, sog‘lom turmush tarzi targ‘ibotiga qaratilayotgan e’tibor xususida gapirib o‘tdi.
Kun tartibiga muvofiq, ma’ruzachilar yaqin vaqt ichida qit’amizda kutilayotgan yirik kompleks musobaqalarga tayyorgarlik bo‘yicha o‘z taqdimotlarini namoyish etishdi. Ular orasida delegatsiyamizning “Toshkent-2025” IV yoshlar Osiyo o‘yinlariga tayyorgarlik bo‘yicha tayyorlagan taqdimot va rolik ko‘pchilikning diqqat-markazida bo‘ldi. Boisi, Toshkent mezbonligida o‘tadigan ushbu sport bayrami dasturiga har qachongidan ham ko‘proq sport turlari kiritilishi rejalashtirilgan. Bu borada Oybek Kasimov o‘z taqdimotida qit’adoshlarimizga batafsil ma’lumot berdi. Jumladan, taqdimotdan avval O‘zbekiston haqida umumiy ma’lumotlar, uning sportdagi qudratini o‘zida mujassam qilgan maxsus rolik namoyish etildi. Eslatib o‘tamiz, yoshlar o‘rtasida ushbu musobaqadan so‘ng ilk bor para-atletlarning ham bellashishi ko‘zda tutilgan.
Shuningdek, Xanchjou-2022 Osiyo o‘yinlari, Tailandning Bangkok va Chonburi shaharlarida o‘tadigan Jang san’ati va yopiq inshootlardagi Osiyo o‘yinlari va boshqa kompleks musobaqalarning tashkiliy qo‘mitalari ham yig‘ilganlarni o‘z taqdimotlari bilan tanishtirdi.
Tadbir davomida OOKning mutasaddilari qit’amizda Olimpizm g‘oyalarini yanada keng targ‘ib qilish bo‘yicha rejalar barobarida tashkilotning sportchilar, moliya, tibbiyot, etika kabi yo‘nalishlarida yil yakunlarilagi bag‘ishlangan hisobot qilishdi.

Проект «Ташкент-2025» в центре внимания Генеральной Ассамблеи ОСА
Сегодня в Дубае стартовала юбилейная 40-я Генеральная Ассамблея Олимпийского совета Азии (ОСА). Как мы сообщали ранее, в нём приняли участие вице-президент организации Отабек Умаров, Генеральный секретарь НОК Узбекистана, руководитель дирекции молодёжных Азиатских игр «Ташкент-2025» Ойбек Касимов и заместитель председателя Комитета Азизжон Камилов.
В ходе Ассамблеи Отабек Умаров рассказал о развитии нового Узбекистана, строящегося под руководством Президента, уделяемом в нём внимании к физической культуре и спорту, пропаганде здорового образа жизни среди населения.
Также по регламенту мероприятия спикеры представили свои презентации о подготовке к крупным комплексным соревнованиям, которые ожидаются на нашем континенте в ближайшее время. Среди них презентация, подготовленная делегацией нашей страны по организации IV молодёжных Азиатских игр “Ташкент-2025”, была в центре внимания многих. Перед презентацией была продемонстрирована общая информация об Узбекистане, а также специальный ролик, в котором отражена его спортивная мощь. Напомним, что впервые после этих соревнований среди молодёжи пройдут состязания среди параатлетов. Стоит отметить, что в программу спортивного праздника, который пройдёт в Ташкенте, как никогда запланировано включение большого количества видов спорта. Ойбек Касимов в своей презентации подробно проинформировал об организации предстоящих важных континентальных стартов.
В ходе мероприятия представители ОСА поделились планами по более широкой пропаганде идей олимпизма на континенте, также были выслушаны доклады председателей постоянных комитетов ОСА. Кроме того, был выслушан доклад Оргкомитета 19-х Азиатских игр, которые уже в следующем году будет принимать Ханчжоу. Также презентован доклад континентальных стартов в закрытых помещениях и по боевым искусствам, которые пройдут в Таиландских городах Бангкоке и Чонбури.
Ещё одним важным аспектом сегодняшней Генеральной Ассамблеи ОСА стало определение места проведения 5-х молодёжных Азиатских игр. Страной-хозяйкой этих престижных стартов была отобрана Камбоджа.