ESPN nashri Milliy xokkey ligasi (MXL) oʻyinchilarining yaqinlashib kelayotgan Pekin-2022 qishki Olimpiya oʻyinlaridagi ishtiroki boʻyicha xabar chop etdi. Manbaning taʼkidlashicha, okean ortining yuqori ligasida oʻynaydigan xokkeychilar boʻlajak qishki Olimpiya oʻyinlarida ishtirok etmaydi.
Avvalroq ikki tashkilot oʻrtasida xokkeychilarning Pekin-2022 qishki Olimpiadasidagi ishtiroki boʻyicha kelishuvga erishilgan edi. Bunday qarorga javob sifatida epidemiologik vaziyat keltirib oʻtilmoqda.
Taʼkidlash joiz, hozirda koʻplab sport turlarida boʻlgani kabi MXLda ham oʻyinchilarda aniqlanayotgan koronavirus infeksiyasi sabab bir qator uchrashuvlar bekor qilinmoqda.

22 December 2021 4352
ESPN has published a report on the participation of players of the National Hockey League (NHL) in the upcoming 2022 Winter Olympics in Beijing. The source noted that hockey players playing in the top league overseas will not participate in the upcoming major four-year starts in China.
Earlier, an agreement was reached between the two Organizations on the participation of hockey players in the 2022 Winter Olympics in Beijing. The epidemiological situation is given as a response to such a decision.
It is worth noting that now, as in many sports, a number of matches are canceled in the NHL due to coronavirus infection detected in players.
Earlier, NHL President Luke Tardiff advocated for the participation of hockey players in the 2022 Olympics in Beijing. They say there will be a 3-week break in the NHL if the players go to China. We will follow the developments.