Shuningdek, Kongress doirasida IWFning vaqtinchalik rahbari Maykl Irani, Bosh kotib Muhammad Jalud ham soʻzga chiqib, Toshkentda oʻtgan dunyo birinchiligiga yuqori baho berishdi va ushbu sport istiqboli haqida oʻz fikrlarini bildirdilar. Tadbir davom etadi. Uning batafsil tafsilotlari bilan kelgusi materiallarimizda tanishtirib oʻtamiz.
Toshkentda IWFning Kongressi boʻlib oʻtmoqda
Koʻtarinki kayfiyatda oʻtgan kattalar oʻrtasidagi jahon chempionatidan soʻng poytaxtimizda IWF (Xalqaro ogʻir atletika federatsiyasi) kongressi boshlandi. Unda tashkilotning ortda qolgan yildagi sarhisobi, yangi rejalar muhokama qilinmoqda.
Tadbir doirasida Oʻzbekiston ogʻir atletika federatsiyasi raisining birinchi oʻrinbosari, Osiyo ogʻir atletika federatsiyasi vitse-prezidenti, IWF Ijroiya qoʻmitasi vakili Shahrullo Mahmudov ham soʻzga chiqib, ortda qolgan JCh, ogʻir atletika sportining rivoji haqida fikr bildirib oʻtdi.
“Jahon chempionatini tashkillashtirishda va yuqori saviyada oʻtkazishdagi keng koʻlamdagi koʻmak uchun Oʻzbekiston Respublikasi hukumatiga alohida tashakkur bildirmoqchiman. Dunyo ogʻir atletikasi – bitta katta oila. Oʻzbekiston uning faol aʼzosi. Shu maʼnoda biz, sport turimizning rivoji yoʻlida doimo hamjihat boʻlishni qoʻllab-quvvatlaymiz. Toshkentda hammamizga cheksiz hayajon baxsh etgan musobaqa, unda oʻrnatilgan yangi rekordlar, yangi jahon chempionlari, yangi isteʼdodli sportchilarning kashf etilishi barchamizning gʻalabamizdir. Xalqaro ogʻir atletika federatsiyasi Ijroiya qoʻmitasining keyingi keng qirrali faoliyatida, sport turimizning rivojida barchamiz hamjihat va yakdil ekanligimizni alohida taʼkidlayman”, – dedi Sh.Mahmudov.

Также в рамках Конгресса выступили временно исполняющий обязанности главы IWF Майкл Ирани и Генеральный секретарь Мохаммад Джалуд, которые высоко оценили прошедшее в Ташкенте мировое первенство и высказали своё мнение о перспективах этого вида спорта. Мероприятие продолжается. С подробностями его работы мы ознакомим вас в наших следующих материалах.
В Ташкенте проходит конгресс IWF
После прошедшего в приподнятом настроении чемпионата мира среди взрослых в нашей столице начался Конгресс Международной федерации тяжёлой атлетики. На нём подводятся итоги работы Организации за прошедший спортивный сезон, обсуждаются новые планы.
В рамках мероприятия первый заместитель председателя Федерации тяжёлой атлетики Узбекистана, вице-президент Азиатской федерации тяжёлой атлетики, член Исполнительного комитета IWF Шахрилло Махмудов также выступил с речью, в которой отметил развитие данного вида спорта и высказал своё мнение о прошедшем домашнем чемпионате мира .
“Хочу выразить особую благодарность Правительству Республики Узбекистан за широкомасштабное содействие в организации и проведении первенства планеты на высоком уровне. Мировая тяжёлая атлетика-одна большая семья. Узбекистан является её активным членом. Мы всегда поддерживаем сплоченность на пути развития нашего вида спорта. Соревнования, которые подарили нам бесконечное волнение в Ташкенте, новые рекорды, новые чемпионы мира, открытие новых талантливых спортсменов-это победа всех нас. Хочу особо подчеркнуть, что мы все едины и в дальнейшей широкомасштабной деятельности Исполнительного комитета Международной федерации тяжёлой атлетики, в развитии этой дисциплины”, – отметил Шахрилло Махмудов.