Xabar berganimizdek, 20-21 noyabr kunlari Toshkentda qilichbozlikning sablya yo‘nalishi bo‘yicha yoshlar o‘rtasida Jahon kubogining navbatdagi bosqichi bo‘lib o‘tadi. Bugun MOQda ushbu musobaqa oldidan matbuot anjumani o‘tkazildi.
Tadbirda O‘zbekiston qilichbozlik federatsiyasi bosh kotibi Gulnora Saidova, 12-14 noyabr kunlari Kosta-Rikada shpaga bo‘yicha o‘tkazilgan yoshlar o‘rtasidagi Jahon kubogi g‘oliblari (musobaqada jamoamiz 2 ta oltin, 1 tadan kumush va bronza medallarini qo‘lga kiritgan), terma jamoa murabbiylari ham ishtirok etishdi. Dastavval shpagachilarimiz va ularning murabbiylari musobaqa taassurotlari bilan o‘rtoqlashishdi.
“Oldimizda aniq maqsad bor. Bu musobaqa kelasi yil boshida bizni kutayotgan yoshlar o‘rtasidagi Osiyo va jahon chempionatiga tayyorgarlik vazifasini o‘tab beradi. Unda jamoaviy yo‘nalishda qo‘lga kiritgan g‘alabamizdan so‘ng jahon reytingida Osiyoning ikkinchi jamoasiga aylanib oldik. Qizlarimiz musobaqada aqlli, chiroyli jang ko‘rsatishdi, qo‘yilgan vazifalarni a’lo darajada bajarishdi”, – dedi jamoamizning venesuelalik murabbiyi Xose Benavides.
Singapur menejmentni rivojlantirish instituti sport majmuasida o‘tadigan sablya musobaqasi avvalidan jamoamiz murabbiyi, 3 karra Olimpiya o‘yinlari chempioni Vladimir Nazlimov o‘z fikrlari bilan o‘rtoqlashdi.
“Toshkentda yirik musobaqalarning o‘tkazilishi ertangi natijalar uchun juda foydali. Unda foydalaniladigan infratuzilma qurilayotgan Yangi O‘zbekistonning ertasiga xizmat qiladi. Mamlakatda iqtidorli yoshlar ko‘p. Zaynab Dayibekova, Sherzod Mamutov va boshqa taniqli sportchilarimiz Qoraqalpog‘iston misolida qilingan kuchli seleksiya misoli. Bo‘lajak musobaqada nimani rejalashtiryapmiz? Faqat oltin medal! Yakkalik va jamoaviy yo‘nalishda ham faqat yuqori natija uchun harakat qilamiz”, – dedi murabbiy.

Владимир Назлимов: «Наша цель-только золотая медаль!”
Как мы сообщали ранее, 20-21 ноября в Ташкенте пройдет очередной этап Кубка мира среди молодёжи по фехтованию на саблях. Сегодня в НОК состоялась пресс-конференция перед этими соревнованиями.
В мероприятии также приняли участие Генеральный секретарь Федерации фехтования Узбекистана Гульнара Саидова, тренеры, победители молодёжного Кубка мира по шпаге, прошедшего 12-14 ноября в Коста-Рике (наша команда завоевала 2 золотые, 1 серебряную и бронзовую медали). Сначала наши шпажисты и их наставники поделились впечатлениями от прошедших недавно состязаний.
“У нас имеется одна цель. Этот турнир послужит подготовкой к предстоящим чемпионатам Азии и мира среди молодёжи, которые ожидают нас в начале следующего года. После победы на Кубке мира мы поднялись на второе место в мировом рейтинге среди Азиатских стран. Наши девушки отлично справились с поставленными задачами”, – сказал венесуэльский тренер нашей команды Хосе Бенавидес.
Перед началом международного турнира по сабле, который пройдёт в спортивном комплексе Сингапурского института развития менеджмента, тренер нашей команды, 3-кратный чемпион Олимпийских игр Владимир Назлимов поделился своими впечатлениями.
“Проведение крупных соревнований в Ташкенте очень важно для завтрашних результатов. Используемая в них инфраструктура будет служить будущему развитию данной спортивной дисциплины среди представителей подрастающего поколения. В стране много талантливой молодёжи. Зайнаб Дайибекова, Шерзод Мамутов и другие известные спортсмены-пример сильной селекции, проведённой на примере Каракалпакстана. Что мы планируем на предстоящем турнире? Только золотую медаль! И в одиночном, и в командном направлении мы будем работать только на высокий результат”, – отметил тренер.