JCh yakunlari: Yigitlarimiz umumjamoa hisobida birinchi boʻlishdi
Toshkent mezbonlik qilgan ogʻir atletika boʻyicha kattalar oʻrtasidagi jahon chempionati oʻz yakuniga yetdi. Bir necha kun davomida dunyoning eng kuchli atletlari chempionlik yoʻlida murosasiz raqobat olib borishdi.
Qayd etish joiz, murakkab epidemiologik vaziyat boʻlishiga qaramasdan xorijlik mutaxassislar ushbu dunyo birinchiligi yuqori saviyada tashkil etilganiga alohida urgʻu berdilar. Oʻz navbatida, sportchilar oʻrtasidagi keskin raqobat muxlislarda bir olam taassurot qoldirdi. Avvaldan taxmin qilinganidek, ogʻir vazn toifalaridagi bellashuvlar kutilgan intrigani taqdim qildi. Ayniqsa, -109 kg vazn toifasidagi bahs yurtdoshlarimiz xotirasida uzoq vaqt yodda qoladigan boʻldi. Boisi unda 2 alp yigitlarimiz Akbar Joʻrayev va Ruslan Nurudinov chempionlik uchun oʻzaro raqobat olib borishdi. Ushbu vaznda oʻzbek polvonlariga teng keladigan raqib yoʻq ekanini yana bir karra isbotlashdi.
Umuman olganda, yigitlarimiz musobaqa davomida oʻz chiqishlari bilan barchamizni xursand qilishdi. Ularning natijalari medallar jamgʻarishdagi umumiy hisobda ham oʻz aksini topdi. Kichik medallar kesimida 5 ta oltin, 5 ta kumush va 2 ta bronza medallarini jamgʻargan Oʻzbekiston erkaklar terma jamoasi umumjamoa hisobida birinchi oʻrinni egalladi.
Erkaklar, medallar boʻyicha:
1. Oʻzbekiston – 5-5-2
2. Koreya Respublikasi – 5-1-4
3. Gruziya – 3-4-1
Sportchilarimizning ishtirokiga qarab beriladigan ochkolar klassifikatsiyasida esa jamoamiz uchinchi oʻrinni egalladi.
Erkaklar, ochkolar boʻyicha:
1. Rossiya ogʻir atletika federatsiyasi – 581 ochko
2. Eron – 548
3. Oʻzbekiston – 525
Ayollar bahsida medallar jamgʻarish boʻyicha qizlarimiz oʻn birinchi pogʻonani band etgan boʻlsalar, ochkolar kesimida kuchli 15 talikni yopib berishdi.
Umumiy hisobdagi medallar jamgʻarmasida ham jamoamiz yetakchilar qatorida boʻlgani faxrlanarli. Doston Yoqubov va Akbar Joʻrayevning oltin, Sarvarbek Zafarjonov, Ruslan Nurudinov va Tursunoy Jabborovaning kumush medallari bilan ushbu kesimda ikkinchi oʻrinni bandi qildik.
Umumiy hisobdagi medallar jamgʻarish boʻyicha:
1. Koreya Respublikasi – 4-1-2
2. Oʻzbekiston – 2-3-0
3. Tailand – 2-2-1
Shu oʻrinda, oʻz yurtimizda birinchi bor oʻtkazilgan kattalar oʻrtasidagi jahon chempionatida shohsupaga koʻtarilib, yurtimiz sharafini munosib himoya qilgan qahramonlarimizni eslab oʻtamiz:
-67 kg: Doston Yoqubov – siltab koʻtarish va ikki kurash
-109 kg: Akbar Joʻrayev – mutlaq chempionlik (har uch yoʻnalishda)
-87 kg: Tursunoy Jabborova – dast koʻtarish
-67 kg: Doston Yoqubov – dast koʻtarish
-89 kg: Sarvarbek Zafarjonov – siltab koʻtarish va ikki kurash
-109 kg: Ruslan Nurudinov – siltab koʻtarish va ikki kurash
-87 kg: Tursunoy Jabborova – ikki kurash
-67 kg: Adhamjon Ergashev – siltab koʻtarish
-109 kg: Ruslan Nurudinov – dast koʻtarish
Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi Oʻzbekiston ogʻir atletika federatsiyasini mamlakatimizda ilk bor tashkil etilgan kattalar oʻrtasidagi jahon chempionatini yuqori saviyada oʻtkazgani, qoʻlga kiritilgan ulkan natijalar bilan tabriklab qoladi.

18 December 2021 4766
In the completed World Weightlifting Championship among adults, whose guests were hosted by Tashkent these days, the best in the team competition were determined.
It should be noted that this world championship is being organized here for the first time, and according to foreign experts, it was held at a fairly high level. It was noticeable not only the quality of the tournament, but also the high competition of the participants themselves. The strongest athletes of the world competed for the championship title, including numerous winners and prize-winners of major international competitions and the Olympic Games. The performances of world-class stars could be observed firsthand in the Yunusabad sports complex.
As for the results of the multi-day competitions, in the team competition among men, the Russian Federation team rose to the highest step of the podium, with 581 points in their assets, the second line was taken by representatives of Iran, they have 548 points, the top three were closed by athletes of Uzbekistan with 525 points.
Among women , the standings are as follows:
1. Russia (507)
2. South Korea (498)
3. India (442)
And in terms of the number of medals won, the national men's team took first place, overtaking the strongest athletes on the planet.
As expected, the heavyweight competition provided the expected intrigue. There is no doubt that the fight for the championship title in the weight category up to 109 kg will remain in the memory of our compatriots for a long time. In this weight Akbar Juraev and Ruslan Nurudinov competed for the title of champion. Uzbek athletes have once again proved that they have no equal.
In general, our guys pleased everyone with their performances throughout the tournament. Their results also affected the overall medal tally. The men's national team of Uzbekistan, which won 5 gold, 5 silver and 2 bronze awards in the small medals standings, took first place.
Men, by medals:
1. Uzbekistan - 5-5-2
2. South Korea – 5-1-4
3. Georgia - 3-4-1
Gold medals of Doston Yakubov and Akbar Juraev, silver awards of Sarvarbek Zafarzhonov, Ruslan Nurudinov and Tursuna Zhabborova allowed our delegation to take second place in the overall standings.
Medals in the overall standings for the sum of two exercises:
1. Republic of Korea-4-1-2
2. Uzbekistan – 2-3-0
3. Thailand – 2-2-1
Let's remember once again our heroes who worthily defended the honor of our country at the first World Cup in our country :
Gold medal:
-67 kg: Doston Yakubov - snatch and the sum of two exercises
-109 kg: Akbar Juraev -absolute champion (in all three directions)
-87 kg: Tursunoy Jabborova - push
-67 kg: Doston Yakubov- push
-89 kg: Sarvarbek Zafarzhonov - jerk and the sum of two exercises
-109 kg: Ruslan Nurudinov - jerk and the sum of two exercises
-87 kg: Tursuna Zhabborova - the sum of two exercises
Bronze medal:
-67 kg: Adhamjon Ergashev-snatch
-109 kg: Ruslan Nurudinov-push
The National Olympic Committee of Uzbekistan sincerely congratulates the Weightlifting Federation on the worthy performance of domestic athletes and the high level of organization of the first World Championship among adults in the history of the Uzbek school of weightlifting. He wishes you further success and high achievements in the world of sports.