JCh yakunlari: Yigitlarimiz umumjamoa hisobida birinchi boʻlishdi
Toshkent mezbonlik qilgan ogʻir atletika boʻyicha kattalar oʻrtasidagi jahon chempionati oʻz yakuniga yetdi. Bir necha kun davomida dunyoning eng kuchli atletlari chempionlik yoʻlida murosasiz raqobat olib borishdi.
Qayd etish joiz, murakkab epidemiologik vaziyat boʻlishiga qaramasdan xorijlik mutaxassislar ushbu dunyo birinchiligi yuqori saviyada tashkil etilganiga alohida urgʻu berdilar. Oʻz navbatida, sportchilar oʻrtasidagi keskin raqobat muxlislarda bir olam taassurot qoldirdi. Avvaldan taxmin qilinganidek, ogʻir vazn toifalaridagi bellashuvlar kutilgan intrigani taqdim qildi. Ayniqsa, -109 kg vazn toifasidagi bahs yurtdoshlarimiz xotirasida uzoq vaqt yodda qoladigan boʻldi. Boisi unda 2 alp yigitlarimiz Akbar Joʻrayev va Ruslan Nurudinov chempionlik uchun oʻzaro raqobat olib borishdi. Ushbu vaznda oʻzbek polvonlariga teng keladigan raqib yoʻq ekanini yana bir karra isbotlashdi.
Umuman olganda, yigitlarimiz musobaqa davomida oʻz chiqishlari bilan barchamizni xursand qilishdi. Ularning natijalari medallar jamgʻarishdagi umumiy hisobda ham oʻz aksini topdi. Kichik medallar kesimida 5 ta oltin, 5 ta kumush va 2 ta bronza medallarini jamgʻargan Oʻzbekiston erkaklar terma jamoasi umumjamoa hisobida birinchi oʻrinni egalladi.
Erkaklar, medallar boʻyicha:
1. Oʻzbekiston – 5-5-2
2. Koreya Respublikasi – 5-1-4
3. Gruziya – 3-4-1
Sportchilarimizning ishtirokiga qarab beriladigan ochkolar klassifikatsiyasida esa jamoamiz uchinchi oʻrinni egalladi.
Erkaklar, ochkolar boʻyicha:
1. Rossiya ogʻir atletika federatsiyasi – 581 ochko
2. Eron – 548
3. Oʻzbekiston – 525
Ayollar bahsida medallar jamgʻarish boʻyicha qizlarimiz oʻn birinchi pogʻonani band etgan boʻlsalar, ochkolar kesimida kuchli 15 talikni yopib berishdi.
Umumiy hisobdagi medallar jamgʻarmasida ham jamoamiz yetakchilar qatorida boʻlgani faxrlanarli. Doston Yoqubov va Akbar Joʻrayevning oltin, Sarvarbek Zafarjonov, Ruslan Nurudinov va Tursunoy Jabborovaning kumush medallari bilan ushbu kesimda ikkinchi oʻrinni bandi qildik.
Umumiy hisobdagi medallar jamgʻarish boʻyicha:
1. Koreya Respublikasi – 4-1-2
2. Oʻzbekiston – 2-3-0
3. Tailand – 2-2-1
Shu oʻrinda, oʻz yurtimizda birinchi bor oʻtkazilgan kattalar oʻrtasidagi jahon chempionatida shohsupaga koʻtarilib, yurtimiz sharafini munosib himoya qilgan qahramonlarimizni eslab oʻtamiz:
-67 kg: Doston Yoqubov – siltab koʻtarish va ikki kurash
-109 kg: Akbar Joʻrayev – mutlaq chempionlik (har uch yoʻnalishda)
-87 kg: Tursunoy Jabborova – dast koʻtarish
-67 kg: Doston Yoqubov – dast koʻtarish
-89 kg: Sarvarbek Zafarjonov – siltab koʻtarish va ikki kurash
-109 kg: Ruslan Nurudinov – siltab koʻtarish va ikki kurash
-87 kg: Tursunoy Jabborova – ikki kurash
-67 kg: Adhamjon Ergashev – siltab koʻtarish
-109 kg: Ruslan Nurudinov – dast koʻtarish
Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi Oʻzbekiston ogʻir atletika federatsiyasini mamlakatimizda ilk bor tashkil etilgan kattalar oʻrtasidagi jahon chempionatini yuqori saviyada oʻtkazgani, qoʻlga kiritilgan ulkan natijalar bilan tabriklab qoladi.

18 Декабря 2021 4594
В завершившемся чемпионате мира по тяжёлой атлетике среди взрослых, гостей которого в эти дни принимал у себя Ташкент, определены лучшие в общекомандном зачёте.
Отметим, что данное первенство планеты организовывается у нас впервые, и по словам зарубежных специалистов прошёл на довольно высоком уровне. Заметно было не только качество проведения турнира, но и высокая конкуренция самих участников. За чемпионский титул боролись сильнейшие спортсмены мира, в числе которых и неоднократные победители и призёры крупных международных состязаний, Олимпийских игр. За выступлениями звёзд мирового масштаба можно было наблюдать воочию в спортивном комплексе «Юнусабад».
Что касается итогов многодневных соревнований, то в общекомандном зачёте среди мужчин на высшую ступень пьедестала почёта поднялась сборная Российской Федерации, в активе которых 581 очко, вторую строчку заняли представители Ирана, у них 548 очков, тройку лидеров замкнули атлеты Узбекистана с 525 очками.
Среди женщин турнирная таблица выглядит следующим образом:
1. Россия (507)
2. Южная Корея (498)
3. Индия (442)
А по количеству завоёванных медалей отечественная сборная среди мужчин заняла первое место, обогнав самых сильнейших атлетов планеты.
Как и ожидалось, соревнования в супертяжёлом весе обеспечили ожидаемую интригу. Нет сомнений, что борьба за чемпионский титул в весовой категории до 109 кг надолго останется в памяти наших соотечественников. В данном весе Акбар Джураев и Руслан Нурудинов соревновались за звание чемпиона. Узбекские атлеты ещё раз доказали, что им нет равных.
В целом, наши ребята порадовали всех своими выступлениями на протяжении всего турнира. Их результаты также отразились на общем медальном зачёте. Мужская сборная Узбекистана, завоевавшая 5 золотых, 5 серебряных и 2 бронзовые награды в зачёте малых медалей, заняла первое место.
Мужчины, по медалям:
1. Узбекистан – 5-5-2
2. Южная Корея – 5-1-4
3. Грузия – 3-4-1
Золотые медали Достона Якубова и Акбара Джураева, серебряные награды Сарварбека Зафаржонова, Руслана Нурудинова и Турсуной Жабборовой позволили нашей делегации занять второе место в общем зачёте.
Медали в общем зачетге по сумме двух упражнений:
1. Республика Корея-4-1-2
2. Узбекистан – 2-3-0
3. Таиланд – 2-2-1
Давайте ещё раз вспомним наших героев, которые достойно защищали честь нашей страны на первом в нашей стране чемпионате мира :
-67 кг: Достон Якубов – рывок и по сумме двух упражнений
-109 кг: Акбар Джураев-абсолютный чемпион (по всем трём направлениям)
-87 кг: Турсуной Джабборова — толчок
-67 кг: Достон Якубов- толчок
-89 кг: Сарварбек Зафаржонов – рывок и по сумме двух упражнений
-109 кг: Руслан Нурудинов – рывок и по сумме двух упражнений
-87 кг: Турсуной Жабборовой – по сумме двух упражнений
-67 кг: Адхамжон Эргашев-рывок
-109 кг: Руслан Нурудинов-толчок
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана искренне поздравляет Федерацию тяжёлой атлетики с достойным выступлением отечественных спортсменов и высоким уровнем организации первого в истории узбекской школы тяжёлой атлетики чемпионата мира среди взрослых. Желает дальнейших успехов и высоких достижений в мире спорта.