Terma jamoalarimiz uchun yanada yaxshi sharoit yaratish masalalari muhokama qilindi
Davlatimiz rahbari tomonidan imzolangan “2024 yil Parij shahrida (Fransiya) bo‘lib o‘tadigan XXXIII yozgi Olimpiya va XVII Paralimpiya o‘yinlariga O‘zbekiston sportchilarini kompleks tayyorlash to‘g‘risida”gi Qaror bir qancha yo‘nalishlarda mas’ul tashkilotlarning ish faoliyati yanada optimallashtirilishini taqazo etadi. Bu borada O‘zbekiston MOQ rahbariyati muntazam ish olib bormoqda.
Qo‘mita raisi Rustam Shoabdurahmonov va uning o‘rinbosari Sherzod Tashmatov mutaxassislar bilan terma jamoalarimiz bilan ishlash mexanizmini yanada kuchaytirish bo‘yicha muhokama o‘tkazdi. Unda, shuningdek, Turizm va sport vazirligi mutasaddilari ham ishtirok etishdi.
Muhokamaning asosiy mavzusi sportchilarimizning tayyorgarligi uchun ajratiladigan mablag‘larni maqsadli sarflash, kalendar-rejadan kelib chiqqan holda pullarni to‘g‘ri yo‘naltirish masalalari bo‘ldi. Suhbat davomida mahalliy va xorijiy o‘quv-mashg‘ulot yig‘inlari rejasini yana bir bor ko‘rib chiqish, shaffof seleksiya asosida terma jamoa tarkibini shakllantirish mavzularida ham fikr-mulohazalar bildirildi.
Uchrashuv yakunida MOQ rahbari jamoalarimizga yanada yaxshi sharoit yaratib berish uchun biriktirib beriladigan sport bazalarining imkoniyatini ko‘rib chiqish, kelgusi yirik kompleks musobaqalarda yurtimiz sharafini himoya qiladigan zaxira sportchilari uchun uzliksiz yig‘inlar tashkillashtirish bo‘yicha ko‘rsatma berib o‘tdi.

Обсуждены вопросы создания лучших условий для сборных команд
Подписанное главой нашего государства постановление «О комплексной подготовке спортсменов Узбекистана к XXXIII летним Олимпийским и XVII Паралимпийским играм, проводимым в городе Париже (Франция) в 2024 году» предусматривает дальнейшую оптимизацию деятельности ответственных организаций по ряду направлений. Руководство НОК Узбекистана проводит регулярную работу в этом направлении.
Председатель комитета Рустам Шаабдурахманов и его заместитель Шерзод Ташматов провели со специалистами обсуждение дальнейшего усиления механизма работы с Национальными командами. В нём также приняли участие представители Министерства Туризма и спорта.
Основной темой обсуждения стали вопросы целевого расходования средств, выделяемых на подготовку наших спортсменов, правильного направления средств, исходя из календарного плана. В ходе беседы были также высказаны мнения по вопросам пересмотра планов отечественных и зарубежных учебно-тренировочных сборов, формирования состава Национальной команды на основе прозрачной селекции.
В завершение встречи глава НОК дал указание рассмотреть возможность спортивных баз, которые будут закреплены за нашими командами для создания лучших условий, а также организовать самостоятельные сборы для спортсменов, которые будут защищать честь нашей страны на предстоящих крупномасштабных соревнованиях.