Abdumalik Xalakov: “Kelgusida o‘z ustimda ishlayman va albatta chempion bo‘laman”
Kuni kecha yakuniga yetgan boks bo‘yicha jahon chempionatining qahramonlaridan biri Abdumalik Xalakovning chiqishi ko‘pchilik muxlislarimizda iliq taassurot qoldirdi. Yosh bokschimiz musobaqa davomida o‘zining ajoyib texnikasi va harakatlari bilan yodimizda qoldi. E’tiboringizga -60 kg vazn toifasi finalchisi bilan tashkil qilgan suhbatimizni havola qilamiz:
– Jahon chempionatidagi ishtirokingizdan ko‘nglingiz to‘ldimi?
– Ishtirokimdan ko‘nglim to‘ldi, deya olaman. Unda o‘zimni yaxshi tomondan ko‘rsata oldim, deb o‘ylayman. Bu bilan to‘xtab qolish niyatim yo‘q, albatta. Kelgusi jahon chempionati o‘z yurtimizda bo‘ladi. Endi bor e’tiborimni o‘sha chempionat va Parij-2024 Olimpiadasiga qarataman.
– Ko‘z o‘ngingizda bir qator yetakchilarimizning mag‘lub deb e’lon qilingani qanday ta’sir o‘tkazdi?
– Jamoamizdagi yetakchi sportchilar, jahon chempionati favoritlarining ilk bosqichlardayoq mag‘lub bo‘lganidan biroz xafa bo‘ldim. Boisi, ularning boksi bizga motivatsiya berar edi. Bir tomondan, ularning turnirni tark etishi bizga boshqacha kuch berdi. Biz hakamlarga ortiqcha ish qoldirmasdan bellashuvni o‘z foydamizga hal qilishga harakat qildik.
– Dastlab qur’a tashlangandan so‘ng chorak finalda kubalik raqib bilan tushishingizni siz ham taxmin qilgan bo‘lsangiz kerak. Vaziyat o‘zgargani Sizga qanchalik qo‘l keldi?
– To‘g‘risi men ham shunday bo‘lsa kerak, deb o‘ylagandim. Biroq u ilk bosqichdayoq yaponiyalik bokschiga imkoniyatni boy berdi. Jahon chempionatida kuchli sportchilar ham ba’zan shunday mag‘lub bo‘ladi. Shuning uchun ring kim zo‘rligini ko‘rsatadigan joy hisoblanadi.
– Fransiyalik bokschi bilan final jangida nima yetishmadi deb o‘ylaysiz?
– Hal qiluvchi bellashuv natijasi adolatli bo‘ldi. Menga o‘sha kuni biroz omad yetishmadi. Nasib qilsa, kelgusida o‘z ustimda ishlayman va albatta chempion bo‘laman.

Абдумалик Халаков: «В будущем буду работать над собой и обязательно стану чемпионом”
Выступление Абдумалика Халакова, одного из героев недавнего боксёрского чемпионата мира, произвело на многих болельщиков узбекской школы бокса тёплое впечатление. Молодой мастер кожаной перчатки запомнился на протяжении всего турнира своей великолепной техникой и действиями. Предлагаем вашему вниманию нашу беседу с финалистом весовой категории до 60 кг:
– Вы довольны своим участием в чемпионате мира?
– Могу сказать, что доволен своим участием. Думаю, что смог показать себя в нём с лучшей стороны. Конечно, я не собираюсь останавливаться на этом. Следующий чемпионат мира пройдет в нашей стране. Теперь я сосредоточусь на этом первенстве и Олимпиаде в Париже 2024 года.
– Как на Вас повлияло объявление наших лидеров побеждёнными?
– Я немного разочарован поражением ведущих спортсменов нашей команды, фаворитов чемпионата мира. Их бои дают нам мотивацию. С одной стороны, их выход из турнира дал нам другую силу. Мы постарались решить спор в свою пользу, не оставив спорных моментов для судейской коллегии.
– Вы, наверное, тоже догадывались, что после жеребьевки вы встретитесь в четвертьфинале с кубинским соперником. Насколько вам повезло, после изменения ситуации?
– Правильно, я думал, что так и должно быть. Однако уже на первом этапе он уступил японскому боксёру. На чемпионате мира сильные спортсмены также иногда покидают ринг таким образом. Вот почему ринг считается местом, чтобы показать, кто лучше.
– Как вы думаете, чего Вам не хватило в финальном бою с французским боксёром?
– Результат решающего матча был справедливым. Мне немного не повезло в тот день. Я буду работать над собой в будущем и обязательно стану чемпионом.